mobile
REKLAMA

Nowe harmonogramy odbioru odpadów

Od 1 stycznia wchodzi w życie system, w którym mieszkańcy będą mieli możliwość selektywnej zbiórki odpadów do pięciu pojemników. Od piątku, 28 grudnia na stronach operatorów dostępne są nowe harmonogramy odbioru odpadów komunalnych, które uwzględniają wymagania nowego system segregacji.

Informacja prasowa
Nowe harmonogramy odbioru odpadów

Dotychczasowi operatorzy systemu: Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m.st. Warszawie spółka z o.o., „SUEZ Polska” spółka z o.o. oraz P.P.H.U. LEKARO Jolanta Zagórska odbierają odpady od mieszkańców do czasu rozstrzygnięcia przetargu na odbiór odpadów w stolicy i podpisania umów docelowych. W postępowaniu przetargowym wpłynęło 9 ofert, które są teraz sprawdzane pod względem formalnym. W styczniu odbędzie się aukcja elektroniczna, wtedy też poznamy ostateczną wartość kontraktów. Umowy wynikające z przetargu będą obowiązywać przez trzy kolejne lata, od chwili rozstrzygnięcia przetargu i podpisania umów.

 

Operatorzy rozpoczęli przygotowania do wdrożenia systemu

W piątek, 28 grudnia na stronach internetowych operatorów (www.mpo.com.pl, www.lekaro.pl, www.suezpolska.com oraz na stronie www.czysta.um.warszawa.pl zostały umieszczone nowe harmonogramy odbioru odpadów (w przypadku strony czysta.um.warszawa.pl - linki do stron operatorów).

 

Operatorzy od paru dni dostarczają mieszkańcom niezbędne worki na zbieranie odpadów, co oznacza, że najszybciej nowy system zostanie wdrożony w domach jednorodzinnych. Do ponad 70 tysięcy punktów worki zostaną dostarczone do końca 2018 roku. Operatorzy oklejają dotychczasowe pojemniki nowymi naklejkami.

 

Nowe zasady segregacji odpadów są wdrażane stopniowo.

Od 1 stycznia 2019 roku będzie obowiązywał nowy, 5-pojemnikowy system segregacji odpadów komunalnych (metale i tworzywa sztuczne, papier, bio, szkło, zmieszane). Zmiany, które czekają mieszkańców Warszawy, to nie tylko zwiększenie ilości zbieranych frakcji, celem jeszcze dokładniejszej segregacji, ale także pojawienie się zupełnie nowej frakcji bioodpadów, rozumianych jako resztki kuchenne, ale bez pochodzenia zwierzęcego, tłuszczu czy kości.

 

Nowe zasady segregacji odpadów w Warszawie będą wdrażane stopniowo. Znaczna część pojemników, które są obecnie używane, zostanie oznaczona na nowo – prosimy o zwracanie uwagi na naklejki z opisem frakcji znajdującej się na pojemnikach. Dopóki w altanach śmietnikowych są trzy pojemniki, mieszkańcy mogą segregować według dotychczasowego systemu. Przejście na nowy system może potrwać parę tygodni.

 

W nowym systemie segregacji odpady, które do tej pory trafiały do czerwonego pojemnika lub worka na „segregowane suche” zostają podzielone na dwie frakcje:

·         „papier” –pojemnik z niebieską naklejka lub worek,

·         „metale i tworzywa sztuczne” – pojemnik z żółtą naklejką lub worek.

Natomiast odpady, które trafiały do czarnego pojemnika na odpady „zmieszane”, będą podzielone na:

·         odpady, które mogą trafić do frakcji „bio” – pojemnik z brązową naklejka lub worek,

·         odpady „zmieszane” - których nie możemy wrzucić do żadnego innego pojemnika, a nie są odpadami niebezpiecznymi (pojemnik z czarną naklejką lub czarny worek). 

 

System odbioru odpadów do pięciu pojemników – podział szczegółowy:

·         papier – naklejka niebieska (czyste opakowania z papieru i tektury, gazety, czasopisma i ulotki, kartony, zeszyty, papier biurowy),

·         metale i tworzywa sztuczne – naklejka żółta (puste opakowania, zgniecione butelki plastikowe, zakrętki od butelek i słoików, plastikowe opakowania, torebki, worki foliowe, kartony po sokach i mleku (tzw. tetrapaki), zgniecione puszki po napojach i żywności),

·         szkło – naklejka zielona (puste opakowania szklane, butelki szklane, słoiki, szklane opakowania po kosmetykach, puste szklane opakowania po lekach),

·         bio naklejka brązowa (odpadki warzywne i owocowe, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, zwiędłe kwiaty oraz rośliny doniczkowe, resztki jedzenia bez mięsa, kości oraz tłuszczów zwierzęcych),

·         zmieszane naklejka czarna (resztki mięsne oraz kości, mokry lub zabrudzony papier, zużyte materiały higieniczne, w tym pieluchy jednorazowe, żwirek z kuwet dla zwierząt, fajans, potłuczone szkło i lustra, tekstylia); do pojemnika na odpady zmieszane wrzucamy tylko to, czego nie udało sią rozdzielić do wymienionych pojemników na odpady segregowane lub czego nie można oddać do Punktu Selektywnej Zbierania Odpadów Komunalnych, tzw. PSZOK.

 

Dodatkowo, zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku, na terenie nieruchomości należy selektywnie zbierać odpady zielone (szara naklejka na pojemniku bądź szary worek) oraz odpady wielkogabarytowe (pomarańczowa naklejka na pojemniku bądź wyznaczone miejsce w altanie śmietnikowej).

 

Kampania informacyjna

Do końca grudnia trwa pierwsza odsłona kampanii, która pokazuje odpady zmieszane trafiające do jednego kosza. Kampania pojawia się w różnych formatach - w outdoorze, prasie lokalnej, a także jest wykorzystywana na profilach społecznościowych miasta. Warszawiacy zobaczą ją również na monitorach w komunikacji miejskiej i Galerii Multimedialnej na stacji Świętokrzyska. W drugim etapie, od początku stycznia 2019 r., warszawiacy będą szczegółowo informowani o nowych zasadach segregacji. Każdy mieszkaniec będzie miał dostęp do informacji: w swoim urzędzie dzielnicy, komunikacji miejskiej, prasie dzielnicowej, mediach społecznościowych.

 

Materiały informacyjne można pobrać również bezpośrednio ze strony www.czysta.um.warszawa.pl:

 

Na stronie www.czysta.um.warszawa.pl mieszkańcy mogą znaleźć wiele cennych informacji m.in. kontakty i strony operatorów, którzy odbierają odpady, regulamin zbiórki odpadów segregowanych, gdzie i kiedy odbierane są np. choinki czy odpady niebezpieczne czyli takie, których nie należy wyrzucać do kosza. Poprzez całodobowe Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115 (numer 19115, bezpłatna aplikacja Warszawa 19115, portal www.warszawa19115.pl lub e-mail kontakt@um.warszawa.pl), można zgłosić nieprawidłowości dotyczące odbioru odpadów komunalnych, przypadki wandalizmu, dzikie wysypiska czy palenie odpadami w piecach. Dzięki temu odpowiednie służby mogą reagować szybko i skutecznie. W Warszawie zorganizowaliśmy całodobowe Interwencyjne Pogotowie Porządkowe, które usuwa nagłe zanieczyszczenia.

Źródło: Urząd m.st. Warszawy

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda