mobile
REKLAMA

Nowe zasady i stare nieprawidłowości w przewozie osób

Mimo obowiązywania tzw. lex Uber, czyli ustawy porządkującej funkcjonowanie przewozu osób, nieprawidłowości przy świadczeniu tych usług pozostały. Brak licencji na wykonywanie transportu drogowego osób czy fałszywe prawa jazdy to najczęstsze nieprawidłowości stwierdzone w pierwszym kwartale 2021 r.

Informacja prasowa
Nowe zasady i stare nieprawidłowości w przewozie osób

Ustawa z 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw, czyli tzw. lex Uber, obowiązuje od 1 stycznia 2020 r. (w niektórych przypadkach z okresem przejściowym do 1 stycznia 2021 r.). Wprowadziła nowe obowiązki wobec przewoźników świadczących usługi przewozu osób. W 2020 r. wyniki kontroli przewoźników świadczących przewóz osób były złe – w ok. 40 proc. przypadków stwierdzono nieprawidłowości. Co się zmieniło po trzech miesiącach?

 

Wyniki kontroli nadal są złe

Nadal ok. 45 proc. kontroli kończy się stwierdzeniem nieprawidłowości. Kierowcy świadczą usługi warszawiakom bez licencji taksówkarskiej, posługują się fałszywym prawem jazdy lub w ogóle nie mają uprawnień do kierowania pojazdem. Spora część kierowców nie ma aktualnych badań lekarskich oraz psychologicznych i ciągle zdarzają się przypadki kierowania samochodem pod wpływem środków odurzających. Łatwość zamawiania przewozu osób poprzez aplikację na smartfony nie powinna uśpić czujności. Patrząc na wyniki kontroli nie ma gwarancji, że kierowca świadczący usługi przewozu osób bezpiecznie dowiezie pasażera do celu.

 

Kontrole Prezydenta jako organu licencyjnego

Dlatego Prezydent m.st. Warszawy jako organ licencyjny, działając we współpracy ze służbami kontrolnymi, czyli z Policją, Urzędem Kontroli Skarbowej, Strażą Graniczną i Inspekcją Transportu Drogowego prowadzi czynności kontrolne również w 2021 r. Celem kontroli było sprawdzenie legalności prowadzenia przewozu osób samochodem osobowym i taksówką na terenie m.st. Warszawy oraz przestrzeganie przez przewoźników obowiązujących norm prawnych obowiązujących podczas wykonywania transportu drogowego. Statystyki nie są zadowalające.

 

Bez licencji taksówkarskiej

W I kwartale br. przeprowadzono 267 czynności sprawdzająco-kontrolnych, które w 119 przypadkach zakończyły się stwierdzeniem nieprawidłowości. Do najpoważniejszych naruszeń należały:

  • 68 kierowców wykonywało transport drogowy osób bez licencji, podszywając się pod warszawskie taksówki,   
  • 3 kierowców (obcokrajowców) legitymowało się fałszywym prawem jazdy,
  • 5 kierowców nie posiadało uprawnień do kierowania pojazdami,
  • 1 kierowca był pod wpływem środków odurzających,
  • 58 kierowców bez badań lekarskich i psychologicznych.

Tylko w 12 z 80 przypadków pośrednik przy przewozie osób zlecił transport osób przedsiębiorcom, którzy posiadali licencje.

 

„Podszywający się pod przewóz taxi”

Ponadto, w czasie działań kontrolnych sprawdzono tylko pod kątem przepisów ruchu drogowego 112 kierowców pojazdów „podszywających się pod przewóz taxi”. Stwierdzono, że:

  • 15 kierowców było bez uprawnień do kierowania,
  • 2 kierowców było pod wpływem środków odurzających,
  • 11 kierowców (obcokrajowców) legitymowało się fałszywym prawem jazdy, a jeden z nich był poszukiwany,
  • zatrzymano 13 dowodów rejestracyjnych ze względu na stan techniczny pojazdów.

 

22 cofnięte licencje

Realizując ustawowy obowiązek w zakresie kontrolno-nadzorczym względem podmiotów wykonujących transport drogowy osób oraz na podstawie protokołów kontroli przekazanych przez służby kontrolne, Prezydent m.st. Warszawy w I kwartale br. wydał 27 ostrzeżeń i 22 decyzje cofające licencję na transport drogowy osób samochodem osobowym i taksówką. 

 

Ponad 18,5 tys. taksówek

Wsiadając do taksówki zwracajmy uwagę czy pojazd posiada lampę na dachu z napisem „TAXI” wymaganą w przypadku licencjonowanych taksówek oraz czy wewnątrz pojazdu – w widocznym miejscu, znajduje się specjalny identyfikator z danymi kierowcy (imieniem, nazwiskiem i zdjęciem) oraz terminem ważności.

Na dzień 31 marca 2021 r. po warszawskich ulicach poruszało się 18 531 taksówek.

Fot. Pixabay

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda