mobile

Noworoczne spotkanie dziennikarzy z kard. Nyczem

Niedawno w Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej 17/19 kard. Kazimierz Nycz spotkał się z przedstawicielami mediów i liderami opinii.

Anna Tomasik/fot. Anna Tomasik
TAGI
Noworoczne spotkanie dziennikarzy z kard. Nyczem

Do tradycji należą już noworoczne spotkania opłatkowe dla dziennikarzy z kard. Kazimierzem Nyczem. Gościem specjalnym był tym razem prof. Jerzy Bralczyk, językoznawca i wiceprzewodniczący Rady Języka Polskiego oraz ekspert w zakresie języka mediów, reklamy i polityki.

Wśród wszystkich grup, które przychodzą tutaj na spotkania opłatkowe, noworoczne, dziennikarze są grupą niezwykle ważną i szczerze, serdecznie witaną w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Nie ulega wątpliwości, że siła i ważność waszej misji, a chciałbym, żeby to było wasze powołanie – wzrasta w ostatnich latach bardzo, dlatego, że media stają się tą władzą, która kształtuje serca, kształtuje umysły i kształtuje współczesnego człowieka o wiele bardziej niż to było kiedyś. A więc odpowiedzialność waszej funkcji, powołania czy misji jest niezwykle ważna i wzrastająca. To jest jedno. Po drugie, jest problem, który się nazywa odpowiedzialnością za to, co się przekazuje i jak się przekazuje, w tym odpowiedzialnością za słowo. I nie tylko w sensie polszczyzny pięknej, ale także za słowo i treść – powiedział na wstępie kard. Kazimierz Nycz, przypominając dziennikarzom o ich roli we współczesnym świecie, misji i wiarygodności.

Wykład prof. Jerzego Bralczyka pt.: „Język post-prawdy w mediach” stał się przyczynkiem do niezwykle interesującej i zarazem refleksyjnej dyskusji. Wiceprzewodniczący Rady Języka Polskiego podkreślił, że dążąc do prawdy za wszelką cenę, oddalamy drugą wartość, tą znacznie ważniejszą, którą niewątpliwie jest wartość zgody. Zwrócił też uwagę na język "hejtu" i "fake newsa", jako negatywne zjawiska, które ostatnimi czasy pojawiły się w mediach.

Czy można tak stracić wiarygodność, że nawet, gdy dziennikarz głosi prawdę, może być odbierany jak błazen? – pytał przedstawicieli mediów kard. Nycz. Podkreślił też, podobnie jak prof. Bralczyk, że „hejt” i „fake newsy” pozbawiają dziennikarzy wiarygodności.

Na koniec metropolita warszawski życzył dziennikarzom dobrego roku w pełnieniu misji dziennikarskiej oraz umiejętności zmierzenia się z odpowiedzialnością za słowo, zwłaszcza w dobie nowych mediów.

Multiplikacja, jaka się dokonuje przez współczesne media, zarówno nowe jak i tradycyjne, jest tak wielka, że jeśli słowo nie buduje, to niszczy relacje ludzkie – powiedział kard. Kazimierz Nycz, zachęcając jednocześnie dziennikarzy, by przyczyniali się do budowania jedności między ludźmi.

Po części oficjalnej było wspólne śpiewanie kolęd, a w kuluarach przy świątecznych potrawach jeszcze długo rozprawiano o roli mediów.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda