Noworodek na 10
Na czym polega ocenianie stanu noworodka zaraz po urodzeniu? Za co otrzymuje punkty w skali Apgar?
Ocena stanu noworodka zaraz po urodzeniu została wprowadzona w 1952 r. przez Virginię Apgar. Uczona opracowała skalę punktacji wydolności układów i narządów znaną powszechnie jako skala Apgar. To podstawowe narzędzie oceny kondycji zdrowotnej noworodka zaraz po narodzinach.
Na ostateczną ocenę składa się kilka parametrów: oddychanie, napięcie mięsni, barwa skóry, czynność serca oraz odruchy fizjologiczne. Za każdy parametr przyznawanych jest od 0 do 2 punktów, skutkiem czego maksymalna możliwa nota wynosi 10.
Omówmy teraz poszczególne parametry:
-
czynność serca
0 pkt – brak, 1 pkt. – poniżej 100 uderzeń na minutę, 2 pkt. – powyżej 100 uderzeń na minutę. -
czynność oddechowa
0 pkt.- brak, 1 pkt. – zwolniona lub nieregularna, 2 pkt. – aktywne ruchy.
-
napięcie mięśniowe
0 pkt. – wiotkie, 1 pkt. - obecne, 2 pkt. – aktywne ruchy. -
reakcja na wprowadzenie cewnika do nosa (sprawdzanie odruchów)
0 pkt. – brak, 1 pkt. – grymas, 2 pkt. – kichanie
-
zabarwienie skóry
0 pkt. – blada, 1 pkt. – sinica obwodowa, 2 pkt. – różowa.
Po narodzinach każdy noworodek powinien zostać zważony i zmierzony. Konieczne jest także dokonanie pomiaru długości ciemieniowo-siedzeniowArtykuly List ej, obwodów: głowy, klatki piersiowej i brzucha.
Oceny muszą zostać odnotowane w dokumentacji medycznej. Co więcej, w przypadku wyniku powyżej 8 punktów lekarz jest zobowiązany przeprowadzić badanie dwukrotnie. Jeśli wynik znajduje się w zakresie od 4 do 7 punktów badanie powinno zostać wykonane czterokrotnie. W sytuacji otrzymania od 0 do 3 punktów stan noworodka uznawany jest za ciężki. Jeśli ilość przypisanych punktów wynosi 5 zalecane jest przeprowadzenie badań gazometrycznych.
Niska punktacja nie oznacza, że dziecko jest pozbawione szans na przeżycie lub też zostało obciążone nieuleczalną, przewlekłą chorobą. Pamiętajmy, że czesna diagnostyka jest pomocna w dojściu do pełnej sprawności nowonarodzonego dziecka.