mobile

O miejskich nazwach w Muzeum Warszawskiej Pragi.

Zwinięte fabuły miast – trzydniowa 6. Naukowa Konferencja Nazewnicza rozpocznie się w poniedziałek w Muzeum Warszawskiej Pragi. Ulice, place, skwery – kto i jak je nazywa w Polsce i za granicą, o tym opowiedzą goście i eksperci, zaplanowano wydarzenia otwarte dla publiczności.

informacja prasowa
O miejskich nazwach w Muzeum Warszawskiej Pragi.

Wystąpienia i panele dyskusyjne będą dotyczyć nazw miejskich, m.in. warszawskich, wrocławskich, toruńskich, krakowskich, radzymińskich, charkowskich, lwowskich, ostródzkich, ale także tych w Vancouver, Reykjaviku, Rotterdamie czy Ułan Bator. Kobiety, sól, góry i rzeki w nazwach miejskich, dekomunizacja i fikcja nazewnictwa – to tylko niektóre spośród tematów konferencji.

W trakcie trzydniowych obrad zaplanowano także wydarzenia otwarte dla publiczności. 28 listopada, o godz. 17.20 odbędzie panel dyskusyjny Kto nazywa miejsca w mieście i jego mapach z udziałem przedstawicieli urzędów i Google Maps. Goście porozmawiają  m.in. o różnicach w nazwach na mapach urzędowych, komercyjnych i społecznościowych, o ich źródłach i porządkowaniu. Z kolei 29 listopada, o godz. 11.00, zaproszeni goście będą dyskutować o powstawaniu, funkcjonowaniu, użytkowaniu i ochronie nazw miejskich.

We wtorek 29 listopada, o godz. 18.00, odbędzie się panel dyskusyjny Sprawiedliwość nazewnicza z udziałem ekspertów oraz dyskusja dotycząca reprezentacji różnych grup społecznych (np. duchowych, kobiet, artystów, wojskowych, naukowców, ludzi różnych zawodów) w nazwach i ich tworzeniu.

19 listopada ruszył quiz nazewniczy dotyczący warszawskich nazw ulic. Nagrodą dla zwycięzców będzie wycieczka zabytkowym autokarem Jelcz 043 po warszawskich ulicach z opowieścią o pochodzeniu, historii i tajemnicach ukrytych w ich nazwach. Więcej na stronie internetowej.

– Nazwy miejskie wywołują ogromne emocje – zarówno badaczy, jak i mieszkańców miast. Mieszkamy przy nich, docieramy dokądś dzięki nim oraz gubimy się za ich sprawą. Lubimy je i oburzamy się na nie. Badamy jako zjawiska językowe, geograficzne, historyczne, socjologiczne. Tworzymy je, zmieniamy, zarządzamy nimi – mówi koordynator konferencji, dr Paweł E. Weszpiński, kustosz Muzeum Warszawy.

Wydarzenie jest organizowane przez Muzeum Warszawy i m.st. Warszawa, potrwa od 28 do 30 listopada.

Konferencja będzie transmitowana na kanale YouTube Muzeum Warszawy.

Wstęp wolny po przesłaniu formularza zgłoszeniowego.

fot. um warszawa

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda