Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej
Warszawa przygotowała szereg wydarzeń z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Wspólnie z 19 gminami działa w Samorządowym Komitecie na rzecz upamiętnienia Bitwy Warszawskiej 1920 roku.
Bitwa Warszawska była największym polskim zwycięstwem militarnym XX wieku, odniesionym dzięki niezwykłej mobilizacji całego narodu polskiego i bohaterskiej walce prowadzonej przy masowym wsparciu ludności cywilnej. Była też najważniejszym etapem trwającej od jesieni 1918 roku wojny polsko-bolszewickiej i jest zaliczana do 18 najważniejszych bitew w dziejach świata.
20 gmin upamiętni Bitwę Warszawską
Z inicjatywy gminy Wołomin został powołany Samorządowy Komitet na rzecz upamiętnienia Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Jest to oddolna inicjatywa 20 samorządów (z gmin leżących na szlaku bitewnym sprzed 100 lat), niezależna od oficjalnych państwowych struktur. Warszawa jest jednym z jego członków.
Głównym obszarem działań Samorządowego Komitetu na rzecz upamiętnienia Bitwy Warszawskiej 1920 roku jest wspieranie - we współpracy z władzami państwowymi, samorządowymi i kościelnymi - przygotowania uroczystości rocznicowych, a także inicjatywy budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Deklarację w sprawie powołania komitetu podpisano w Senacie. Inicjatywę poparł marszałek Senatu Tomasz Grodzki, a także Związek Miast Polskich, Stowarzyszenie „Metropolia Warszawa" oraz Fundacja Niezwykła Historia. Więcej informacji o wydarzeniach związanych z obchodami rocznicy znajdują się na stronie internetowej bw1920.pl
Warszawskie wydarzenia rocznicowe
13 sierpnia:
· O godz. 10.00 odbędzie się uroczystość nadania imienia ukraińskiego gen. Marka Bezruczki skwerowi położonemu przy ul. J.K. Ordona, na wysokości ulic Jana Kazimierza i Wschowskiej.
15 sierpnia:
· Dom Spotkań z Historią wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy organizuje o godzinie 11.00 „Spacer w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej". Trasa spaceru to: hotele Bristol i Europejski, pomnik Józefa Poniatowskiego, skwer Hoovera, pl. Piłsudskiego, Grób Nieznanego Żołnierza, Zachęta, ul. Mazowiecka.
· Dom Spotkań z Historią o godzinie 13.00 i 17.00 oraz 16 sierpnia o godzinie 13.00 zaprasza na spotkanie pt. „Opowieści z Kresów: Od Czarnobyla i Wołodarki do Zadwórza i Dytiana". To historia wybranych bitew stoczonych przez wojsko polskie na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Spotkanie z cyklu Opowieści z Kresów będzie transmitowane na żywo. Link do wydarzenia: facebook.com/events/333586307800063/
· Stołeczna Estrada zaprasza o godz. 16.00 na koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej. W programie piosenki i pieśni z repertuaru min.: Adama Astona, Wiery Gran, Mieczysława Fogga. Koncert odbędzie się na scenie przed Hotelem Bristol i „balkonie Kiepurowskim" Hotelu Bristol.
· Na tej samej scenie, o godz. 19.00 odbędzie się kolejny koncert: "Miłość Ci wszystko wybaczy" czyli przedwojenne szlagiery w wykonaniu Artura Gadomskiego, Macieja Miecznikowskiego, Lali Czaplickiej, Alensandry Borkiewicz i Affabre Concinui.
· W godz. 16.00-20.00 na Krakowskim Przedmieściu w rejonie Hotelu Bristol będą odbywały się scenki sytuacyjne nawiązujące do lat 20-tych XX wieku realizowane przez grupę rekonstrukcyjną Warszawiaki.
· O godzinie 20:00 w ramach działań online odbędzie się premiera koncertu Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej pt. ,,Sentymentalny Fajf" zachęcający widzów do świętowania jubileuszu 100-lecia Bitwy Warszawskiej we własnych domach. Organizatorem jest Stołeczna Estrada. Link do wydarzenia: facebook.com/events/610187503206324
16 sierpnia:
· W ramach Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich zaprezentowany zostanie odmienny od dotychczasowych repertuar. Tradycyjnemu, niedzielnemu koncertowi chopinowskiemu będzie towarzyszył występ sopranistki Olgi Pasiecznik. Solistka wykona wybór „Pieśni" Fryderyka Chopina. Koncert dostępny będzie bezpłatnie na: https://www.koncerty-chopinowskie.pl/, facebook.com/koncertychopinowskie/, youtube.com/user/StolecznaEstrada. Wysłuchać będzie go można również w głównych punktach Łazienek Królewskich.
21 sierpnia
· Zostanie odsłonięta tablica poświęcona gen. Franciszkowi Latinikowi (w 1920 roku wojskowemu gubernatorowi stolicy), który był odpowiedzialny za przygotowanie miasta na atak wojsk bolszewickich. Tablica zawiśnie na gmachu Resursy Obywatelskiej przy Krakowskim Przedmieściu.
3 września:
· Na dziedzińcu Muzeum Warszawskiej Pragi odbędzie się godzinna prelekcja dr Nowakowskiej-Wierzchoś o emancypacyjnym znaczeniu wojny polsko-bolszewickiej. Prelekcja będzie połączona z projekcją filmu „Polonia Restituta".
Pozostałe wydarzenia:
· Muzeum Warszawy w ramach obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej przygotuje artykuły oraz karty edukacyjne do zakładki "kultura on-line" na stronie www muzeum. Materiały powstaną w oparciu o muzealne zbiory związane z wydarzeniem.
· Muzeum Warszawskiej Pragi opracuje również mapę z najważniejszymi punktami związanymi z Bitwą Warszawską na terenie Pragi, dzięki której będzie można wybrać się na samodzielny spacer po dzielnicy.
· Burmistrzowie Dzielnic zapraszają mieszkańców i mieszkanki Warszawy na obchody dzielnicowe. W programie: pikniki, koncerty, spacery, czy wystawy. Szczegółowe informacje znajdują się na stronach internetowych Urzędów Dzielnic.
Źródło: UM Warszawa