Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej – kolejny etap konsultacji i prac przygotowawczych
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczyna przygotowanie dokumentów do ogłoszenia przetargu na przeprowadzenie prac przygotowawczych dla pozostałej, północno-wschodniej części Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej. Minister Infrastruktury podpisał Program Inwestycji

Minister Infrastruktury, Dariusz Klimczak, podpisał Program Inwestycji na przeprowadzenie prac przygotowawczych dla pozostałej, północno-wschodniej części Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej. Oznacza to rozpoczęcie prac nad przygotowaniem dokumentów do ogłoszenia przetargu. - Ogłosimy postępowanie na wykonanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ). Zadaniem projektanta będzie przeanalizowanie możliwych wariantów przebiegu nowej trasy, w tym poprowadzenia jej w śladzie istniejącej drogi krajowej. Będą brane pod uwagę nowoczesne technologie oraz nasze dotychczasowe doświadczenia w realizacji takich inwestycji. Konsekwencją prac będzie wskazanie przebiegu trasy, najkorzystniejszego pod kątem społecznym, środowiskowym i ekonomicznym, która połączy się z przygotowywaną zachodnią częścią OAW i od wschodu ominie Warszawę. Punktem początkowym i końcowym tej części OAW będzie S7 na północ i południe od stolicy. Ogłoszenie przetargu na prace przygotowawcze planujemy jeszcze w tym roku - wskazuje warszawski oddział Genralnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Rozważane są cztery warianty przebiegu OAW. Trzy z nich są prowadzone po nowym śladzie, zaś w przypadku czwartego wariantu chodzi o jak największe wykorzystanie istniejącej drogi krajowej nr 50.
Jak podkreśla GDDKiA, aż do momentu wbicia pierwszej łopaty mieszkańcy będą mieć wpływ na przebieg północno-wschodniej części obwodnicy aglomeracji Warszawskiej. Konsultacje najprawdopodobniej będą odbywały się w trzech bądź czterech turach. Po wybrabiu optymalnego wariantu trafi on do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która wydaje zgodę na przeprowadzenie inwestycji.
Źródłło/ Fot. GDDKiA