mobile
REKLAMA

Ochockie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca 2023 r., po raz kolejny, obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. - Żołnierze Wyklęci to bohaterowie walki o wolność i niepodległość Polski po II wojnie światowej.

Informacja prasowa
Ochockie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W Warszawie, na Ochocie, wielu żołnierzy wyklętych działało w tajnych strukturach, walczyli z komunistycznym reżimem. Wielu z nich zginęło, a ich heroiczna walka pozostanie na zawsze wpisana w historię Polski. Wczoraj, Zarząd i radni Rady Dzielnicy Ochota, mieszkańcy naszej dzielnicy, cała Polska oddali hołd i pamięć tym, którzy walczyli o wolność i godność narodu, o wolność i niezawisłość państwa.

Na terenie Ochoty znajdują się dwa ważne miejsca związane z Żołnierzami Niezłomnymi. Pierwszym z nich, przy ul.Chałubińskiego 3b, jest była siedziba komunistycznego Głównego Zarządu Informacji, który był siedzibą służb kontrwywiadowczych, odpowiedzialnych za infiltrowanie żołnierzy Wojska Polskiego związanych z ruchem niepodległościowym. Drugim ważnym miejscem dla tej tragicznej historii jest były gmach Wojskowego Sądu Rejonowego przy Koszykowej 82, gdzie w czasach stalinizmu skazywano na śmierć polskich żołnierzy, w tym Rotmistrza Witolda Pileckiego czy Hieronima Dekutowskiego "Zaporę". W tym gmachu zapadło ponad 900 wyroków z których ponad 300 to wyroki śmierci.

Właśnie pod tablicami, umieszczonymi na tych budynkach, władze dzielnicy Ochota składały kwiaty oraz zapalały znicze, aby upamiętnić pamięć bohaterów walki o wolność Polski. Następnie Zastępca Burmistrza Ochoty - Grzegorz Wysocki przypomniał historię tych miejsc. Hołd Żołnierzom Wyklętym oddali też uczniowie ochockich szkół. Podczas uroczystości w imieniu Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wieniec złożył Przewodniczący Rady Dzielnicy Ochota - Krzysztof Wojciechowski.

W Zespole Szkół im. inż. Stanisława Wysockiego d. „Kolejówka” również uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość rozpoczął Zastępca Burmistrza Grzegorz Wysocki krótkim przemówieniem. Przygotowano wykład z prezentacją, który został poświęcony żołnierzom polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. W trakcie wykładu zostały przedstawione bohaterskie czyny Żołnierzy Wyklętych oraz odniesiono się do trudnych warunków, w jakich działały organizacje niepodległościowe. Była to doskonała okazja, aby bliżej poznać historię osób, które stawiały opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. W prezentacji zostały przedstawione m.in. zdjęcia i dokumenty, ukazujące życie i działalność żołnierzy podziemia, ich tajne spotkania, walkę z sowieckimi okupantami oraz zdradziecką polską komunistyczną władzą. Wykład był okazją do zrozumienia, dlaczego tak wiele osób poświęciło swoje życie w walce o wolność Polski oraz jakie konsekwencje miała ich walka dla całego kraju.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych są bardzo ważnym momentem dla Polaków. To chwila, w której możemy pochylić się nad historią naszego kraju i uczcić pamięć tych, którzy zginęli walcząc o wolność i niepodległość Polski. To również moment, kiedy możemy przypomnieć sobie o wartościach, jakie nasz kraj reprezentuje i dlaczego tak warto o nie walczyć.

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych musi trwać. Oddawanie hołdu ich pamięci jest naszym moralnym obowiązkiem. Cześć o chwała bohaterom!

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda