mobile

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Julię Hartwig

Julia Hartwig-Międzyrzecka -  poetka, eseistka, tłumaczka, w tym roku przypada setna rocznica jej urodzin. Na ścianie budynku przy Marszałkowskiej 68/70 odsłonięto dzisiaj upamiętniającą ją tablicę.

Informacja prasowa
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Julię Hartwig

Była autorką kilkunastu zbiorów poezji, prozy poetyckiej, monografii, esejów, tłumaczeń, książek dla dzieci. W czasie wojny była łączniczką Armii Krajowej. Działała w podziemnym ruchu kulturalnym, także w okresie PRL angażowała się w działalność opozycyjną. W 2011 roku została odznaczona Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia, nie tylko w uznaniu zasług dla polskiej kultury oraz osiągnięcia w pracy twórczej, ale również w uznaniu zasług dla niepodległości oraz przemian demokratycznych w Polsce. Wspólnie z mężem, Arturem Międzyrzeckim, którego w 2012 roku upamiętniono również tablicą, włączała się w wiele akcji opozycyjnych.   

 - To kolejna tablica upamiętniająca wybitną postać, poetkę związaną z Warszawą. Dlatego dziękuję inicjatorom za szybką realizację pomysłu, to ważne żebyśmy także w przestrzeni publicznej dbali o pamięć o osobach, z których stolica jest dumna. Oprócz tego, razem ze Staromiejskim Domem Kultury prowadzimy w tym roku wiele działań promujących literaturę, szczególnie poezję - mówiła podczas uroczystości Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy. – Poetycką opowieść można snuć szczególnie w tym miejscu, na kamienicy wisi już tablica męża poetki – Artura Międzyrzeckiego, również wybitnego poety. Mieszkańcy pamiętają i chcą pamiętać o swoich literackich sąsiadach – dodała Aldona Machnowska-Góra.”

Radę Warszawy reprezentowała Anna Nehrebecka-Byczewska przewodnicząca Komisji ds. Nazewnictwa Miejskiego, która podkreślała, że choć miejscem urodzenia poetki jest Lublin, a nie Warszawa to właśnie z tym miastem związała właściwie całe swoje dorosłe życie. – „Julia jest poetką czystego głosu i wysokiej nuty. Wrażliwa, pełna niuansów, delikatna i precyzyjna. Jej wiersze są dla mnie jak szept przyjaciela. W imponujący sposób pisarka potrafi przekraczać granice między poezją i prozą” – pisał Adam Michnik, a ja podpisuję się w całości pod tymi słowami – kontynuowała Anna Nehrebecka-Byczewska, która przeczytała także fragment poezji Julii Hartwig. 

Rodzinę Julii Hartwig reprezentował Maciej Czajkowski, który przeczytał list od córki poetki mieszkającej w USA. Daniela Lehtinen podziękowała władzom Warszawy za pamięć o jej matce, a wspólnocie mieszkaniowej za inicjatywę umieszczenia tablicy, na domu w którym w dzieciństwie mieszkała.

Cytaty z twórczości Julii Hartwig, a także Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Tadeusza Różewicza oraz Stanisława Lema w tym roku pojawiają się w przestrzeni publicznej miasta. Specjalną kampanią literacką, przygotowaną wspólnie ze Staromiejskim Domem Kultury, Warszawa upamiętnia jubileusze ich urodzin.

Fot. UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda