mobile
REKLAMA

Okno Życia – w całym kraju trafiło do niego już ponad 160 dzieci

Pod koniec sierpnia do warszawskiego okna życia trafiła 6-letnia dziewczynka. To była pierwsza sytuacja, kiedy w tym miejscu pozostawiono tak duże dziecko. Jak wygląda procedura prawna, która zostaje uruchomiona w takich przypadkach? Kiedy oddanie dziecka do okna życia jest dobrą alternatywą dla bezpośredniego zrzeknięcia się praw rodzicielskich?

 

Karolina Najda
Okno Życia – w całym kraju trafiło do niego już ponad 160 dzieci

Sąd Rejonowy w Pułtusku zdecydował, że 6-letnia Eliza, która pod koniec sierpnia została pozostawiona w warszawskim oknie życia, tymczasowo trafi pod opiekę babci. Jednak ta decyzja nie jest ostateczna i ma charakter zabezpieczający. Prokuratura wszczęła postępowanie prawne i zdecyduje, jaki będzie dalszy los dziewczynki. Co się dzieje w momencie, w którym rodzic decyduje się na pozostawienia dziecka w oknie życia?

Okno życia to bezpieczne miejsce, w którym rodzic może pozostawić dziecko, jeśli nie jest w stanie zapewnić mu odpowiedniej opieki. Tak naprawdę członkowie Caritas zajmują się nim tylko w pierwszych chwilach od momentu znalezienia. Późniejszy proces prawny przypomina ten, który odbywa się w szpitalach, kiedy matka zrzeka się opieki nad dzieckiem. To są ścieżki administracyjno- państwowe, które mają na celu doprowadzenie do tego, aby dziecko ostatecznie znalazło nowy dom – informuje nas Dominika Chylewska, kierownik działu komunikacji Caritas Polska.

Odkąd okna życia zaczęły funkcjonować, w całej Polsce, trafiło do nich ponad 160 dzieci. Dlaczego czasami rodzice decydują się na postawienie takiego kroku, zamiast zrzec się praw rodzicielskich już w szpitalu?

Zdarzają się dramatyczne sytuacje w życiu człowieka, kiedy nie jest w stanie poradzić sobie z pozostawieniem dziecka w szpitalu. Niestety, nadal też dochodzi do sytuacji skrajnych, w których niemowlęta są porzucane w przypadkowych miejscach. Jeżeli ktoś miałby zdecydować się na taki krok - wtedy okna życia są alternatywą. Dzięki nim można pozostawić dziecko anonimowo, w sposób bezpieczny. Oczywiście te miejsca nie zastępują szpitali, gdzie matka, zgodnie z polskim prawem, może legalnie zrzec się praw rodzicielskich. Ale wiemy, że różne sytuacje spotykają ludzi. Mogą bać się takiej decyzji, odczuwać strach przed oceną czy rozmową. Okna życia umożliwiają zrobienie tego anonimowo - mówi Dominika Chylewska.

Caritas Polska to instytucja charytatywna Konferencji Episkopatu Polski. Organizacja działa w ponad 1,6 tys. placówek, a w jej działania angażuje się ponad 20 tys. pracowników i około 60 tys. wolontariuszy. W 2023 r. na pomoc Caritas Polska przekazano kwotę 270 milionów złotych.

 

fot.Caritas Polska

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda