mobile
REKLAMA

Operator ładowarki – czy opłaca się nim zostać?

Obranie odpowiedniej ścieżki kariery zawodowej to ważny krok, który będzie rzutować na przyszłość. Dlatego warto dokładnie rozważyć, co właściwie chce się robić w życiu, a przy tym także kim opłaca się zostać. Jedną z propozycji jest operator ładowarki. Aby nim zostać, należy ukończyć specjalny kurs na operatora ładowarki, a więc poświęcić czas na przygotowanie się do zawodu. Czy jest to jednak pożądany zawód na rynku pracy i czy sama praca jest opłacalna?

Artykuł sponsorowany
Operator ładowarki – czy opłaca się nim zostać?

Czym zajmuje się operator ładowarki?

Operator koparko-ładowarki odpowiada za operowanie maszyną przeznaczoną do robót ziemnych. Zależnie od tego, jakim osprzętem dysponuje ładowarka, można za jej pomocą przenosić albo transportować materiały budowlane. Do głównych obowiązków operatora należeć będzie:

  • obsługa ładowarki zgodnie z wytycznymi planu budowy;
  • realizowanie zadań zlecanych przez kierownika budowy;
  • kontrola stanu technicznego oraz bieżące prace konserwacyjne swojego sprzętu;
  • troska o bezpieczeństwo własne oraz osób znajdujących się w pobliżu ładowarki.

Aby wykonywać ten zawód, należy przejść specjalne szkolenia na maszyny do robót ziemnych (dokładniej kurs na operatora ładowarki) oraz ukończyć je zdaniem egzaminu – jest to w końcu odpowiedzialna i wymagająca odpowiednich kwalifikacji praca. Operator ładowarki to zawód, który wymaga także ukończenia co najmniej szkoły podstawowej.

Ile zarabia operator ładowarki?

Zarobki operatora ładowarki uzależnione będą oczywiście od stażu jego pracy, dodatkowych uprawnień, a także danej firmy. Jednak miesięczne wynagrodzenie zaczyna się zazwyczaj od ok. czterech tysięcy, a sięga do ponad siedmiu tysięcy zł brutto. Oczywiście to tylko umowne widełki.

Operator ładowarki – specjalizacje

Oczywiście chcąc zarabiać więcej, warto się wyspecjalizować w konkretnym typie ładowarki, a najlepiej w kilku na raz. Podstawowy podział operatorów przedstawia się następująco:

  • operator ładowarki teleskopowej – pracuje na maszynie, którą zalicza się do wózków jezdniowych podnośnikowych ze zmiennym wysięgiem;
  • operator ładowarki jednonaczyniowej – rodzaj maszyny, na której pracować będzie operator, zależna będzie od klasy (do najpopularniejszych zawodów w tej kategorii należy operator ładowarki klasa 1).

Operator ładowarki – praca, której pod dostatkiem…

Obecnie na rynku pracy mamy do czynienia z dosyć dużym zapotrzebowaniem na operatorów ładowarek. Ma to związek z rozwojem gospodarczym, który objawia się także w postaci boomu budowlanego. Wzrost zleceń deweloperskich połączony z modernizacją dotychczasowych zabudowań sprawia, że operatorzy ładowarek mają „szufle” pełne roboty. To dobry znak dla potencjalnych kandydatów i kandydatek na stanowisko operatora ładowarki. Oprócz rodzimego rynku warto również mieć na uwadze zagraniczne oferty pracy, które zwłaszcza na Zachodzie często są znacznie lepiej płatne.

O czym należy pamiętać, decydując się operowanie ładowarką?

Jednak zostając operatorem ładowarki należy pamiętać, że chociaż zyski ekonomiczne oraz komfort dostatku pracy stanowią niewątpliwy plus tej profesji, to zawód ten wiąże się z dużą odpowiedzialnością i wymaga odpowiedniej samodyscypliny. Chociaż sam kurs nie jest wyjątkowo trudny, a operowanie ładowarką należy do czynności potencjalnie nie tak trudnych do opanowania, to sama praca wymaga wypełniania szeregu obowiązków. Na pierwszym miejscu pośród nich będzie zdecydowanie dbanie o bezpieczeństwo na placu budowy. Ładowarka, należąca do ciężkiego sprzętu budowlanego, nieodpowiednio wykorzystana, może narobić wiele szkód. O ile w przypadku wadliwości samej maszyny, często nie jest się w stanie zapobiec katastrofie, to jednak w wielu sytuacjach to właśnie czynnik ludzki jest decydujący dla bezpieczeństwa działania urządzenia. Dlatego operator ładowarki to profesja dla osób odpowiedzialnych, dla których priorytetem będzie bezpieczeństwo własne i drugiego człowieka.

Operator ładowarki – czy warto?

Jak widać, zawód operatora ładowarki to współcześnie synonim niemal pewnej pracy i godziwego zarobku. Kształcenie się w zawodzie, który jest rozchwytywany, z pewnością daje większe pole manewru i otwiera szereg możliwości przed pracownikiem. Dlatego nie mamy wątpliwości co do tego, że bycie operatorem ładowarki się opłaca!

fot.dusanpetkovic1

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda