Oprowadzanie po czasowej pracowni konserwatorskiej
W okresie letnim sale wystawowe Królikarni zostały zamienione w tymczasowe pracownie konserwatorskie. Muzeum zaprasza publiczność w piątek 27 lipca i niedzielę 29 lipca, na spotkanie podczas którego będzie można poznać tajniki pracy konserwatorów, zobaczyć ich pracę na żywo oraz porozmawiać ze specjalistami. Seria informacji o technikach konserwatorskich pojawi się także na kanałach komunikacji Muzeum Rzeźby. To unikalna okazja poznania prac muzealnych od kuchni.
Prace konserwatorskie prowadzone są przez studentów wydziału Konserwacji warszawskiej Akademii Sztuk pięknych dotyczyć będą dzieł Xawerego Dunikowskiego, szczególnie jego projektów rzeźb monumentalnych. Prace te zaprezentowane będą publiczności na wystawie zatytułowanej „POMNIK. Europa Środkowo – Wschodnia 1918 – 2918” którą otworzymy 11 listopada 2018 roku. Jednakże już przygotowanie dzieł do wystawy realizowane będzie niejako publicznie – pod okiem zwiedzających. W ten sposób Muzeum Rzeźby odsłoni przed gośćmi istotny element swojej misyjnej działalności, który zwykle odbywa się w ukryciu i nie jest widoczny dla zwiedzających. Przeniesienie działań konserwatorskich do sal wystawowych przypomni publiczności o zasadniczej roli, jaką w działalności muzeum mają jego zbiory, oraz zwróci uwagę na znaczenie i ciężar, w przypadku dzieł rzeźbiarskich także dosłowny ciężar, prac konserwatorskich.
Studenci pracować będą w ramach dydaktycznych zajęć terenowych pod kierunkiem doświadczonych konserwatorów, profesora ASP Wiesława Procyka z Pracowni Konserwacji i Restauracji Rzeźby Kamiennej i Elementów Architektury, oraz związanego z Muzeum Narodowym pana Marcina Witkowskiego.
Terminy oprowadzań:
27 lipca 2018, środa, w godzinach 17:00-18:00
29 lipca 2018, piątek, w godzinach 17:00-18:00
Źródło: Muzeum Narodowe w Warszawie