Ostatnie dni na zgłoszenia do Nagrody Moczarskiego
Jeszcze tylko do 10 kwietnia można zgłaszać książki do Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego. Laureata lub laureatkę poznamy pod koniec listopada. Na zwycięzcę czeka nagroda w wysokości 50 tys. zł

Nagroda Moczarskiego jest przyznawana książkom poświęconym historii Polski od odzyskania niepodległości w 1918 r. do współczesności. Mogą to być monografie, dzienniki i pamiętniki itp. (pierwsze polskie wydanie książki autora polskiego i pierwsze polskie wydanie przekładu autora zagranicznego).
Z uwagi na cel konkursu, którym jest popularyzacja książki historycznej oraz osobę patrona Kazimierza Moczarskiego, organizatorzy liczą na zgłoszenia książek nie tylko ściśle naukowych, ale też publikacji adresowanych do szerokiego grona czytelników.
Laureat lub laureatka nagrody otrzyma 50 tys. zł oraz statuetkę „Temperówkę Kazimierza Moczarskiego”. 10 kwietnia mija termin przyjmowania zgłoszeń.
O Nagrodzie
Ustanowiona w grudniu 2018 r. Nagroda Historyczna m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego, jest kontynuacją powstałej w 2009 r. nagrody za najlepszą książkę poświęconą historii Polski – od odzyskania niepodległości w 1918 r. do czasów współczesnych. Organizatorem i fundatorem nagrody jest m.st. Warszawa, a współorganizatorami Dom Spotkań z Historią oraz Fundacja im. Kazimierza i Zofii Moczarskich.
W poprzednich latach laureatami Nagrody Historycznej m.st. Warszawy byli m.in.: Timothy Snyder, Marcin Zaremba, Alexandra Richie, Karol Modzelewski, Olga Linkiewicz, Jerzy Kochanowski, Grzegorz Piątek, Anna Wylegała i Sławomir Łotysz. W ubiegłorocznej edycji triumfował Grzegorz Motyka, autor książki „Akcja »Wisła« ‘47. Komunistyczna czystka etniczna”.
Kazimierz Moczarski
Patronem nagrody jest Kazimierz Moczarski – dziennikarz i prawnik, demokrata i społecznik, żołnierz Armii Krajowej, autor „Rozmów z katem" – niezwykłego zapisu rozmów z Jürgenem Stroopem, likwidatorem warszawskiego getta, z którym dzielił jedną celę więzienia na warszawskim Mokotowie.