mobile
REKLAMA

Ostatnie dni piramidy w Wilanowie

Są trzy elementy charakterystyczne dla Plaży Wilanów - mostek zwieńczony sercami i barierkam (na których zakochani umieścili kłódki jako symbole swojej miłości); metalowa Buława wysokości 9 metrów oraz... Piramida.
 

Ostatnie dni piramidy w Wilanowie

Buława i Piramida ustawiona na Plaży Wilanów są rzeźbami artysty Tadeusza Dębskiego. Postać to nietuzinkowa – artysta malarz, rzeźbiarz, tancerz i kreator tanga argentyńskiego w Polsce. Napisał dwie książki: „Emocje tanga” i „Wredna suka”. Namalował ponad 1400 obrazów, które są w posiadaniu prywatnych kolekcjonerów lub znajdują się w przestrzeni publicznej. Artysta brał udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, ale także w Londynie, Moskwie i niemieckim Wuppertal. Tadeusz Dębski i jego rodzina jest silnie związana z Wilanowem.

Do 23 sierpnia rzeźba Piramida symbolizująca hierarchię potrzeb człowieka według Abrahama Maslowa ma zostać rozebrana. Tadeusz Dębski rozpoczął już demontaż rzeźby.

- Koncepcja Maslowa bardzo mi się spodobała. Poznałem ją podczas studiów psychologicznych. Zarówno Piramida jak i Buława są przeciwwagą dla wartości sakralnych, które są skomasowane w Świątyni Opatrzności. To prace laickie, świeckie. Buława jako symbol władzy i woli podporządkowania się ludzi hierarchii; hierarchia potrzeb człowieka, czyli sposób, w jaki jego mózg kieruje rozwojem, czyli zabezpieczeniem poszczególnych faz. Zresztą powszechnie znana jest ta teoria (Maslowa. przy. redakcji) i nie jest kwestionowana. Trzecią pracą jest Drzewo Genealogiczne, jako następstwo trwania pokoleń. Trzy elementy określają naturę człowieka. Została uruchomiona machina mająca na celu usunięcie Piramidy z Plaży Wilanów – powiedział Tadeusz Dębski.

Zakwalifikowanie Piramidy jako budowli a nie elementu małej architektury pociąga za sobą poważne skutki prawne. By zalegalizować jej obecność na Plaży Wilanów, artysta musiałby zapłacić 125 tysięcy złotych. Podczas zbiórki za pozostawieniem Piramidy, w ciągu dwóch godzin zebrał blisko sto podpisów.

Jeszcze większe kontrowersje wzbudzało Drzewo Genealogiczne, które znajduje się obecnie przed budynkiem Biblioteki Publicznej w dzielnicy Wilanów – filia w Powsinie. W opinii autora – jest to jego najlepsza rzeźba.

Czy będzie miejsce w Wilanowie dla Piramidy Tadeusza Dębskiego, czas pokaże.


Andrzej Sitko

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda