mobile

Otwarcie nowej szkoły na Żoliborzu

Już po feriach pierwsi uczniowie rozpoczną naukę w nowo otwartym Zespole Szkolno-Przedszkolnym przy ul. Anny German. Budynek, który dzisiaj odwiedził prezydent, jest jedną z największych placówek oświatowych w Warszawie.

Informacja prasowa
Otwarcie nowej szkoły na Żoliborzu

- Otwieramy właśnie jedną z największych szkół w Warszawie – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Mimo bardzo trudnej sytuacji budżetowej miasta, mimo, że rządzący cały czas przerzucają na nas dodatkowe obciążenia, a sami zajmują się tylko pogłębianiem chaosu w oświaciei, mimo to kontynuujemy inwestycje w edukację. Powstała tu szkoła bardzo nowoczesna, znakomicie wyposażona, ze świetną infrastrukturą sportową. Może się w niej uczyć 800 dzieciaków – mówił dziś prezydent Trzaskowski.

Książka, siłownia i gwiazdy w przerwie lekcyjnej

W szkole są  33 sale lekcyjne, w tym 11 z zapleczem. Poza tym przestronne sale gimnastyczne do uprawiania sportów zespołowych, jogi czy dżudo, są też bieżnia i bogato wyposażona siłownia. Pomyślano także o dwukondygnacyjnej bibliotece z czytelnią i obserwatorium astronomicznym. Nie zabrakło nowoczesnego zaplecza kuchennego oraz udogodnień dla pracowników (np. podziemny parking).

- Ta placówka będzie służyła dzieciom z Żoliborza Południowego, Żoliborza Artystycznego i odciąży pozostałe żoliborskie szkoły, które borykają się ze zmianowością. Cieszę się, że już od nowego semestru będą tu chodzić dzieci – dodaje Dorota Łoboda przewodnicząca Komisji Edukacji Rady m.st. Warszawy.

W systemie jednozmianowym szkoła podstawowa będzie mogła pomieścić ok. 31 klas – łącznie 775 dzieci. W przedszkolu zaplanowano 150 miejsc. W obu placówkach ma być zatrudnionych ok. 180 osób personelu, z tego ponad 130 nauczycieli.

- Początkowo planowano, że szkoła i przedszkole ruszą od początku roku szkolnego, ale udało się przyśpieszyć inwestycję, aby móc otworzyć szkołę dla klas nauczania początkowego już od II semestru – mówi Paweł Michalec, burmistrz Żoliborza. - Dla nas to bardzo ważna chwila. W nowej części Żoliborza, dynamicznie rozwijającej się, gdzie powstało wiele budynków mieszkalnych, mamy obiekt edukacyjny, który pozwoli na zmniejszenie zmianowości – podkreśla burmistrz Żoliborza.

Powierzchnia całkowita nowopowstałego obiektu to 14 617,54  m2. W sumie ma 5 kondygnacji. W ramach inwestycji zagospodarowano także teren, w tym m.in. przebudowano ul. A. German na odcinku przylegającym do terenu Szkoły, zbudowana została ścieżka rowerowa i chodnik. Powstały miejsca postojowe pod szkołą, postawiono stojaki na rowery, kosze i ławki. Otoczenie szkoły zyskało również nową zieleń.

Szkoły na Żoliborzu

Na Żoliborzu funkcjonuje 13 przedszkoli publicznych i 14 szkół (w tym 7 szkół podstawowych oraz 7 szkół ponadpodstawowych). W szkołach uczy się 8 018 dzieci (w tym 3 239 dzieci w szkołach podstawowych w klasach I- VIII i oddziałach przedszkolnych). Natomiast do przedszkoli uczęszcza ogółem 1 505 dzieci w wieku 3-6 lat.  Łącznie we wszystkich placówkach publicznych na Żoliborzu zatrudnionych jest 1 815  nauczycieli. Uruchomienie nowej Szkoły Podstawowej nr 396 przy ul. Anny German odciąży pozostałe szkoły i praktycznie przyczyni się do likwidacji dwuzmianowości na terenie dzielnicy. Otwarcie nowego przedszkola powinno zabezpieczyć miejsca dla wszystkich dzieci przedszkolnych w wieku 3-6 lat.

W planie są kolejne inwestycje oświatowe w dzielnicy, m.in. realizowana jest przebudowa boiska Zespołu Szkół nr 31 im. Jana Kilińskiego przy ul. Felińskiego w formule „zaprojektuj i wybuduj” i budowa hali pneumatycznej na terenie Szkoły Podstawowej nr 392 przy Al. Wojska Polskiego.

Warszawskie inwestycje w edukacje

W Warszawie w tej kadencji miasto oddało łącznie już 18 przedszkoli i 11 szkół (łącznie z tą przy ul. ul. Anny German). Pozwoliło to stworzyć około 7000 nowych miejsc w szkołach oraz około 3500 w przedszkolach.

W planach jest  jeszcze budowę kolejnych 5 szkół oraz 12 przedszkoli  (4 już w realizacji - zakontraktowanych).

Poza budową zupełnie nowych placówek zrealizowanych ma być 100 innych zadań inwestycyjnych związanych z rozbudową i modernizacją budynków i infrastruktury już istniejącej (m.in. boiska, place zabaw). Niektóre zadania obejmują kompleksową przebudowę szkół i będą generowały koszty rzędu nawet kilkudziesięciu milionów złotych.

- Oddajemy kolejną z 18 szkół zaplanowanych na tę kadencję, to rekord ostatnich dziesięcioleci. Razem z biurem architektury i planowania przestrzennego wypracowaliśmy standardy architektoniczno-urbanistyczne dla nowoczesnej szkoły. Te szkoły są piękne, kolorowe, przestronne, a przede wszystkim przyjazne. Każda placówka, która w naszym mieście powstaje spełnia te wyśrubowane normy. Ta również – mówiła Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

W najbliższym czasie planujemy wybudować liceum w dzielnicy Wesoła. Parę tygodni temu podpisaliśmy umowę o rozbudowie szkoły na Białołęce, kolejne to szkoły na Woli, w Chrzanowie i w Ursusie – dodała Kaznowska.

Fot. UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda