Otwarcie Parku Pięciu Sióstr
23 sierpnia o godzinie 11.00 odbędzie się odsłonięcie tablic upamiętniających nowe patronki Parku Zachodniego. Tablice zawisną na pięciu dębach, a każdy z nich otrzyma imię jednej z sióstr.
Dodatkowo zostanie odsłonięta tablica zawierająca podstawowe informacje o nowych patronkach – założycielkach pierwszej szkoły żeńskiej w Warszawie. W uroczystościach uczestniczyć będzie zarząd dzielnicy Ochota i zaproszeni goście w tym wnuczka oraz prawnuczka najstarszej z sióstr – Wandy, która była także fundatorką szkoły. Swoją obecność zapowiedziały także uczennice tej placówki.
Uchwałą Rady m.st. Warszawy dotychczasowy Park Zachodni zmienił swą nazwę. Swojego czasu decyzja ta wzbudziła pewne wątpliwości, jednak ostatecznie zmiana stała się faktem, a władze dzielnicy Ochota rozpoczęły pracę nad godnym upamiętnieniem nowych patronek tego miejskiego parku, który dla wychodzących z Dworca Zachodniego jest jednym z pierwszych miejsc, które zobaczą na swej drodze.
Siostry Posseltówny mają dla przedwojennej Warszawy duże znaczenie, wszak to one założyły pierwszą szkołę żeńską w stolicy. Placówka szybko została uznana za bardzo prestiżową. Największe osobistości w państwie wysyłały tam swoje córki, które właśnie tutaj mogły zdobyć bardzo dobre wykształcenie, co dla kształtującej się państwowości II RP miało wartość szczególną. Nie zapomnijmy, że otwarta w 1932 r. szkoła, została uznana przez samego Józefa Piłsudskiego, który położył kamień węgielny pod jej budowę. Nowoczesna, prestiżowa, dobrze wyposażona oraz mająca patriotyczny profil szkoła, posiadała również bardzo dobrą kadrę. Wszystkie Pięć Sióstr podjęło w niej pracę, a najmłodsza z nich Zofia, została jej dyrektorką. Warto również przypomnieć o niezłomności Posseltówien, którym nawet II Wojna Światowa nie przeszkodziła realizować swojej misji, a szybka odbudowa szkoły konieczna po zniszczeniach z Kampanii Wrześniowej pokazała ich determinację. Niestety to, co nie udało się zniszczyć Niemcom, zniszczyły komunistyczne władze.
Trzeba przyznać, że Pięć Sióstr będzie godnie zastępować dotychczasową utartą w świadomości nazwę. Zasłużone dla polskiej pedagogiki kobiety powinny być wzorem, który będzie przypominany dzięki odsłoniętym tablicom. Poświęcenie również pięciu dębów każdej z sióstr ma znaczenie symboliczne, ponieważ dostojne drzewa będą dumnie rosły na terenie Parku, tak jak siostry rozwijały polskie szkolnictwo. Mamy również nadzieję, że udogodnienia, jakie znalazły się w Parku, będą umożliwiały mieszkańcom miłe spędzanie czasu, a obszerność Parku będzie sprzyjała organizowaniu w nim różnych imprez kulturalnych.