„Otwarta Kolonia” – nowa przestrzeń kulturalna na Woli
„Otwarta Kolonia” to zupełnie nowe i niezwykłe miejsce na kulturalno-artystycznej mapie Woli. Filia Wolskiego Centrum Kultury powstała na terenie zabytkowej Kolonii Wawelberga przy ul. Górczewskiej 15. Najbliższe miesiące będą poświęcone kulturze żydowskiej oraz kulturze wschodu i prawosławia.
W wyremontowanym lokalu przy ul. Górczewskiej 15, na terenie Kolonii Wawelberga rozpoczyna działalność nowa filia Wolskiego Centrum Kultury - „Otwarta Kolonia”. To niezwykłe miejsce będzie bezpośrednio nawiązywać do historii Kolonii Wawelberga oraz idei i intencji przyświecających Hipolitowi Wawelbergowi.
Budowane na przełomie XIX i XX w. osiedle było projektem niezwykle innowacyjnym. Architekt, Edward Goldberg, zadbał o każdy szczegół, by zapewnić mieszkańcom komfort. Duże odległości między budynkami i ogromne okna dawały odpowiednią ilość światła w mieszkaniach. Kamienice wyposażono w kanalizację, bieżącą wodę, zsypy na śmieci i oświetlenie - początkowo gazowe, a wkrótce elektryczne. Wówczas - szczyt luksusu. Domy były unikatowe nie tylko przez innowacyjność projektu, ale także poprzez intencję ich powstania. A intencją Hipolita Wawelberga było, by wspólne zamieszkanie „pod jednym dachem” osób o rożnej religii i poglądach, pomogło zlikwidować antagonizmy rasowe, wyznaniowe i zatrzeć różnice społeczne. Podarował on także mieszkańcom spójny program społeczny. W budynkach osiedla działały dwie szkoły, ochronka, przedszkole, świetlica z czytelnią, sala zabaw, łaźnie, pralnie, kaplica. Na terenie kolonii organizowano liczne wykłady dla seniorów, kursy zawodowe i pomoc dla matek, które nie były w stanie wykarmić dzieci. Na osiedlu funkcjonowała też fundacja kolonii letnich dla dzieci organizująca wyjazdy wakacyjne i turnusy lecznicze.
Gdy w 1916 roku przyłączono Wolę do Warszawy, to właśnie wokół Kolonii Wawelberga kształtowało się serce i centrum przyszłej dzielnicy. „Otwarta Kolonia” w swojej działalności będzie nawiązywać do tej spuścizny.
- Naszą intencją, podobnie jak intencją Hipolita Wawelberga jest stworzenie miejsca spotkań wolnych od uprzedzeń, stereotypów i zahamowani. Spotkań ludzi niezależnych i otwartych. To miejsce, w którym chcemy upowszechniać uniwersalne wartości sztuki współczesnej i dawnej, będące częścią światowego dziedzictwa kulturowego, reagować na aktualne zjawiska kulturalno- społeczne oraz edukować – mówi Mariusz Budziszewski, zastępca burmistrza Dzielnicy Wola.
Najbliższe miesiące będą poświęcone kulturze żydowskiej oraz kulturze wschodu i prawosławia. Od 2 marca, odbywają się, współorganizowane z Zespołem szkół Lauder-Morasha oraz Fundacją ATID (dawniej Fundacja Lauder-Morasha School Foundation), warsztaty poświęcone kulturze żydowskiej, w których udział wezmą dzieci w wieku przedszkolnym, wczesnoszkolnym oraz seniorzy.
- Warsztaty będą się odbywać cyklicznie, przez cały marzec, a szczegóły można będzie znaleźć na fanpage Wolskiego Centrum Kultury oraz stronie www.dzialdowska.pl. Jesteśmy również w trakcie przygotowywania szczegółowego programu na kolejne miesiące – podkreśla Anna Podłucka, dyrektor Wolskiego Centrum Kultury.