mobile

Pamięć i historie Getta: instalacja, podcast i wystawa muzealna

Z okazji 80. rocznicy powstania w warszawskim getcie, symboliczna instalacja "Dwie strony muru" na rogu ulic Grzybowskiej i Żelaznej przypomina losy Żydów zamkniętych w getcie za pomocą lusterek. Równocześnie, premiera podcastu "Jakby nas ziemia pochłonęła" autorstwa Katarzyny Kobylarczyk opowiada wzruszające historie sześciu bohaterów, którzy przeżyli powstanie w getcie, dostępne na platformach podcastowych od 6 września i towarzyszące wystawie w Muzeum POLIN do stycznia 2024 roku

Aleksandra Żochowska
TAGI
Pamięć i historie Getta: instalacja, podcast i wystawa muzealna

W 1940 roku w Warszawie wzniesiono mur getta, który stał się ikoną przemocy i bezlitosnej represji wobec bezbronnych ludzi. W roku obchodów 80. rocznicy powstania w warszawskim getcie, aby uczcić pamięć tych tragicznych wydarzeń, na skrzyżowaniu ulic Grzybowskiej i Żelaznej pojawiła się symboliczna instalacja w formie muru.

Równi tym, którzy żyli i ginęli w getcie. Teraz czas na poznanie ich opowieści. Historie ocalałe z ognistego piekła - to przekaz skierowany do przechodniów na historycznej granicy getta, na rogu ulic Grzybowskiej i Żelaznej. Instalacja "Dwie strony muru," stworzona przez Muzeum POLIN, ma na celu przypomnienie losów setek tysięcy Żydów i Żydówek, którzy byli uwięzieni w getcie. To symboliczny mur, który z jednej strony zawiera lustro weneckie, pozwalając na obserwowanie tego, co działo się po drugiej stronie. Z drugiej strony znajduje się lustro odbijające przechodzących obserwatorów.

Instalacja "Dwie strony muru" jest powiązana z premierą podcastu "Jakby nas ziemia pochłonęła," który został stworzony przez pisarkę i dziennikarkę Katarzynę Kobylarczyk. Ten podcast, oparty na pamiętnikach osób ukrywających się podczas powstania w getcie, stanowi wzruszający reportaż literacki składający się z sześciu odcinków. Opowiada on historie sześciu bohaterów, którzy walczyli o przetrwanie podczas powstania w getcie warszawskim: Stelli Fidelseid, Mieczysława Barucha Goldmana, Anonimowej dziewczyny z bunkra przy ul. Miłej, pana Maura, Łukasza Menesa oraz Krystyny Budnickiej. Te same postacie są także głównymi bohaterami wystawy "Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim," prezentowanej w Muzeum POLIN do 8 stycznia 2024 roku.

Podcast można posłuchać od 6 września na stronie polin.pl, na kanale YouTube muzeum oraz na platformach podcastowych, takich jak Spotify czy Apple Podcast.

fot. Maciek Jaźwiecki/UMW

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda