mobile
REKLAMA

Pamiętajmy o naszych Babciach i Dziadkach

21 i 22 stycznia obchodzimy Dzień Babci i Dzień Dziadka. Po raz pierwszy w całym kraju babcie obchodziły swoje święto w 1966 roku, dziadkowie musieli na swój dzień poczekać do 1981 roku. Przy okazji tych świąt warto sprawdzić, co dane statystyczne mówią o współczesnych seniorach.


 

Natalia Karcz - Kaczkowska
TAGI
Pamiętajmy o naszych Babciach i Dziadkach

Początki świętowania Dnia Babci sięgają 1964 roku. Na pomysł docenienia w ten wyjątkowy sposób wpadł tygodnik „Kobieta i życie”. Już dwa lata później dzień ten był oficjalnie obchodzony w całym kraju. Dopiero 12 lat później w 1978 roku Telewizja Polska ogłosiła konkurs na propozycję daty Dnia Dziadka. Wybór padł na 22 stycznia i od 1981 r. na stałe wpisał się w kalendarz.

Przy okazji tych świąt przyglądamy się temu jak dziś wygląda ta grupa społeczna.

Jak wynika z danych przedstawionych przez Urząd Statystyczny w Warszawie w woj. mazowieckim mieszka 1 357 156 osób w wieku 60 lat i więcej, zaś w Warszawie 456 414. Oznacza to, że zarówno na Mazowszu, jak i w stolicy seniorzy stanowią już niemal 25 proc. całego społeczeństwa.

- Wśród osób w wieku 60+ wyraźnie więcej jest kobiet, co wynika z korzystniejszego w porównaniu z mężczyznami wskaźnika średniej długości życia – w województwie mazowieckim odpowiednio 81,5 i 73,8 roku, zaś w Warszawie 82,2 i 75,7 – informuje Marcin Kałuski z US.

Warto zwrócić uwagę, że współcześni seniorzy są aktywną grupą. Duża część z nich bardzo chętnie korzysta z zajęć komputerowych organizowanych przez centra kultury, domy i ośrodki kultury, kluby i świetlice. W 2022 roku wśród absolwentów takich kursów osoby powyżej 60 roku życia stanowili 60 proc. Seniorzy chętnie uczą się również języków obcych czy biorą udział w kursach tanecznych. Część z nich, pomimo że ukończyła już 65 rok życia wciąż pracuje zawodowo. W Warszawie pracujący seniorzy stanowią 4,3 proc. ogółu pracujących warszawiaków. Społeczeństwo nasze starzeje się, z każdym rokiem rośnie liczba seniorów. Coraz więcej jest zatem babć i dziadków niż ich wnucząt.

- O postępującym procesie starzenia demograficznego mieszkańców województwa świadczy również stopniowy wzrost wartości indeksu starości, który ilustruje liczbowe relacje międzypokoleniowe między dziadkami i wnukami. O ile w 2000 r. na 100 dzieci w wieku 0–14 lat przypadało średnio 78 osób w wieku 65 lat i więcej, to w 2022 r. było to już 115 osób – wskazuje w rozmowie z nami Marcin Kałuski z Urzędu Statystycznego w Warszawie.

 

fot. un-perfekt z Pixabay

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda