mobile

Pawilon Sztuki Nowoczesnej

Nad Wisłą otwarto pawilon, w którym znalazło swoją tymczasową siedzibę Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które musiało opuścić rozebrany budynek Emilii.
 

Agata Mościcka
TAGI
Pawilon Sztuki Nowoczesnej

Przez najbliższe trzy lata Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które opuściło pomieszczenia rozebranego budynku przy ul. Emilii Plater, będzie zapraszało swoich gości do pawilonu, który stanął nad Wisłą,  nieopodal Biblioteki Uniwersyteckiej i Centrum Nauki „Kopernik”, na skwerze im. Stanisława Skibniewskiego „Cubryny”.
Pawilon zaprojektowany przez austriackiego architekta Adolfa Krischanitza, został wypożyczony bezpłatnie Muzeum Sztuki Nowoczesnej przez wiedeńską fundację Thyssen-Bornemisza Art Contemporary, założoną w 2002 roku przez Francescę von Habsburg. Fundacja zajmuje się upowszechnianiem eksperymentalnej sztuki i architektury. Pawilon służył wcześniej za tymczasową siedzibę galerii Kunsthalle w Berlinie. 
Dążeniem Muzeum jest uczynienie z nowopowstałego pawilonu równie popularnego miejsca spotkań warszawiaków i turystów, jakim był uprzednio pawilon Emilii. Dyrekcja Muzeum liczy na ponowny sukces wystawienniczy, tym bardziej, że unikalna modułowa konstrukcja drewniana, w jakiej znalazło swoje tymczasowe miejsce Muzeum jest wyjątkową atrakcją dla gości. Forma składanego budynku o ogromnej powierzchni 1000 metrów kwadratowych i wysokości 10 metrów jest niezwykle oryginalna. We jej wnętrzu znajduje się oprócz miejsca na ekspozycje, niewielka kawiarnia oraz księgarnia. Zewnętrzna powłoka pawilonu została zaprojektowana tak, by służyć jako płótno, na którym artyści mogą tworzyć swoje dzieła. Berlińską galerię mieszczącą się w pawilonie zdobiły ściany z abstrakcyjną kompozycją autorstwa austriackiego artysty Gerwalda Rockenschauba. W Warszawie płótno zostaną ozdobione pracami artystów zaproszonych przez Muzeum.
Wystawa otwierająca działalność pawilonu Sztuki Współczesnej nawiązuje tematem do Warszawy i Wisły, ponieważ traktuje o syrenach. Tytuł wystawy został zaczerpnięty z wiersza Cypriana Kamila Norwida  „Syrena herbem twym zwodnicza”. Ekspozycja obejmuje blisko 150 prac artystów polskich i zagranicznych, obiektów historycznych oraz dokumentów, które dotyczą herbu Warszawy, w jakim znajduje się właśnie syrena.
Nowa siedziba Muzeum będzie z pewnością ciekawym, kulturalnym akcentem znajdującym się w pobliżu zrewitalizowanych bulwarów nad Wisłą, które już wkrótce zaczną tętnić życiem.
Agata Mościcka

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda