Pesel dla uchodźców z Ukrainy
Od 16 marca 2022 r. uchodźcy z Ukrainy mogą na terenie Polski składać wnioski o nadanie numeru PESEL.
W dniu 12 marca 2022 r. w Dzienniku Ustaw ogłoszono specustawę regulującą kwestię udzielania pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (ustawa z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa Dz. U. poz. 583).
Specustawa uznaje za legalny pobyt obywateli ukraińskich oraz ich małżonków nieposiadających ukraińskiego obywatelstwa w Polsce przez 18 miesięcy liczonych od 24 lutego 2022 r. jeśli osoby te wjechały legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bezpośrednio przez ukraińsko-polską granicę w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. i deklarują zamiar pozostania na terytorium Polski.
Ustawa daje tym osobom m.in.:
· możliwość korzystania ze służby zdrowia oraz edukacji
· możliwość podjęcia pracy oraz prowadzenia działalności gospodarczej
· prawo do licznych świadczeń
Z praktycznych względów Ukraińcom rekomenduje się o wystąpienie z wnioskiem o nadanie numeru PESEL. PESEL będzie potrzebny do złożenia wniosków o udzielenie świadczeń, a także do dopełnienia formalności związanych z podjęciem pracy oraz prowadzeniem działalności gospodarczej. Złożenie wniosku o udzielenie numeru PESEL rejestruje także pobyt w Polsce obywatela Ukrainy uciekającego przed wojną, w przypadku gdy, jego wjazd nie został uprzednio zarejestrowany przez komendanta placówki Straży Granicznej podczas kontroli granicznej.
Wnioski można składać w dowolnym urzędzie gminy od środy (16 marca 2022 r.).
Wynika to z Komunikatu Ministra Cyfryzacji z 12 marca 2022 r. w sprawie określenia terminu wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających stosowanie przepisów art. 4-10 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. poz. 584).
Nowe formularze wniosku zostały udostępnione przez Ministra Cyfryzacji tutaj: https://mc.bip.gov.pl/ogloszenia/wzor-wniosku-o-nadanie-numeru-pesel-w-zwiazku-z-konfliktem-na-ukrainie.html
Formularze są dwujęzyczne tj. polsko-ukraińskie oraz polsko-rosyjskie.
W Urzędzie Dzielnicy Ochota każdego dnia rano jest bardzo dużo obywateli Ukrainy. Pracownicy Wydziału Obsługi Mieszkańców udzielają pomocy obywatelom Ukrainy, informują jakie dokumenty należy wypełnić.
Naczelnik Delegatury Biura Administracji i Spraw Obywatelskich dla Dzielnicy Ochota Arkadiusz Kamiński powiedział: „Do tej pory od 16 marca zrealizowaliśmy ponad 1500 wniosków o nadanie numerów PESEL dla uchodźców z Ukrainy. Mamy wsparcie wolontariuszy władających językiem ukraińskim, co ułatwia nam procedowanie. Dodatkowo został uruchomiony dodatkowy punkt obsługi w urzędzie przy ul. Białobrzeskiej 26”.
fot UD Ochota