mobile
REKLAMA

Pięć lat bez motyla…

Irena Jarocka była jedną z najpopularniejszych piosenkarek PRL Wylansowała setki przebojów, nagrała 13 albumów studyjnych i ponad 20 singli. Laureatka wielu krajowych i zagranicznych festiwali.

Anna Tomasik
Pięć lat bez motyla…

    W latach 70. XX wieku jej piosenki „królowały” na Krajowych Listach Przebojów. Dość wymienić: „Kawiarenki”, „Motylem jestem”, „100 lat czekam na twój list” czy „Śpiewam pod gołym niebem”. A wszystko zaczęło się tak banalnie, przypadkowo, jakby od niechcenia… 
    Miała 20 lat, gdy w Radiowym Studio Piosenki w Gdańsku, wypatrzył ją Marian Zacharewicz. Od tej pory stał się jej muzycznym doradcą i kreatorem scenicznego wizerunku. Za jakiś czas okaże się, że to właśnie on stworzy Irenę Jarocką – megagwiazdę. Sześć lat później zostali małżeństwem. 
    Dzięki jego protekcji Seweryn Krajewski napisał dla niej utwór „Gondolierzy znad Wisły”, za który „wyśpiewała” I miejsce w Telewizyjnej Giełdzie Piosenki. Potem wyjechała na stypendium PAGART-u do Paryża. 
    W 1974 roku pojawiła się na IV MFP w Sopocie z kompozycją Mariana Zacharewicza do tekstu Jana Zalewskiego „Wymyśliłam cię” i oczarowała publiczność! Był to jednocześnie jej muzyczny come back na rodzimą estradę po powrocie  znad Sekwany. Zrealizowany wkrótce show „Irena Jarocka zaprasza” kupiło aż siedem europejskich stacji telewizyjnych! Nagle jej artystyczna kariera nabrała rozmachu.
    – W połowie była to jej zasługa, a w połowie moja. Żadna piosenkarka nie wylansuje się bez dobrego menadżera. A ja byłem nie tylko menadżerem, ale i kochającym mężem, który akompaniował jej w domu na fortepianie, ćwiczył… Pracowałem na gwiazdę. Tak jak Kukulski pracował na Anię Jantar, a mąż Sośnickiej na Zdzisię – mówi Marian Zacharewicz. 
    Mimo tych sukcesów małżeństwo się rozpadło. Piosenkarka związała się wtedy z informatykiem Michałem Sobolewskim, została też mamą. Na początku lat 90. wyjechała z rodziną do USA, gdzie jej mąż robił karierę naukową. 
    Zmarła 21. stycznia 2012 roku na nowotwór mózgu. Pochowana w katakumbach na warszawskich Powązkach.
    Obchody 5. rocznicy śmierci artystki patronatem objęła Ilona Soja-Kozłowska, burmistrz dzielnicy Białołęka, zaś Pierwsza Dama wyłącznym honorowym patronatem koncert charytatywny poświęcony jej twórczości, który odbędzie się 3 kwietnia w Sali Lutosławskiego Polskiego Radia w Warszawie. 

Anna Tomasik
Foto ze zbiorów prywatnych autorki
 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda