Pierwsza stacja tankowania wodoru w Polsce otwarta na Ursynowie
11 września otwarto pierwszą ogólnodostępną stację tankowania wodoru w Polsce na Ursynowie. Planowane są kolejne 5 stacji w różnych miastach do czerwca 2024 roku, co jest ważnym krokiem w rozwoju samochodów wodorowych w kraju
11 września na Ursynowie została oficjalnie otwarta pierwsza ogólnodostępna stacja tankowania wodoru w Polsce, która jest przeznaczona zarówno dla pojazdów osobowych, jak i autobusów.
Stacja Neso znajduje się przy ulicy Tango 4 na Ursynowie i jest własnością firmy PAK-PCE Stacje H2. Stację Neso będą wykorzystywać między innymi pojazdy typu Toyota Mirai oraz Hyundai Nexo, w tym także autobusy.
Na stacji znajdziemy dwie punkty do tankowania, system fotowoltaiczny o mocy 19 kW oraz magazyny energii o pojemności 60 kWh.
Ta inwestycja z pewnością zostanie zapamiętana w historii, ponieważ stanowi pierwszą ogólnodostępną stację tankowania wodoru w Polsce. Co ciekawe, została ona uruchomiona prawie dokładnie 100 lat po otwarciu w 2024 roku pierwszych stacji benzynowych w Polsce, które również znajdowały się w Warszawie. Dla porównania, w całej Europie istnieje już ponad 200 stacji wodoru, a kolejne 100 jest obecnie w trakcie budowy.
Cała przełomowość polega na tym, że użytkowanie samochodu wodorowego nie różni się znacznie od użytkowania samochodu spalinowego. Nie zmieniamy doświadczenia użytkownika. Samochód wodorowy tankujemy tylko kilka minut i mamy zasięg ponad 600 km – wyjaśnia Maciej Stec, Wiceprezes ds. Strategicznych Grupy Polsat Plus i Członek Rady Nadzorczej Grupy ZE PAK.
Na stacji tankowania wodoru na Ursynowie można zatankować różne rodzaje pojazdów, w tym samochody osobowe na wodór, takie jak Toyota Mirai i Hyundai Nexo, a także pojazdy ciężarowe i autobusy. Stacja oferuje dwie opcje do tankowania:
- Dyspenser o ciśnieniu 700 barów – przeznaczony dla samochodów osobowych.
- Dyspenser o ciśnieniu 350 barów – dedykowany dla samochodów ciężarowych i autobusów.
Warto pamiętać, że po każdym tankowaniu stacja wymaga pewnego czasu na wyrównanie ciśnienia. To oznacza, że następny pojazd w kolejce musi chwilę poczekać. Stacja jest w stanie obsłużyć maksymalnie kilka pojazdów na godzinę.
Obecna cena wodoru do zatankowania samochodu wynosi 69 zł za litr. Warto przypomnieć, że na przykład Toyota Mirai potrzebuje 0,84 kg wodoru, aby przejechać dystans 100 km. W stacji dostępny jest wodór typu "zielony", czyli paliwo produkowane najbardziej efektywną i ekologiczną metodą.
Aktualnie w Warszawie znajduje się jedyna stacja tankowania wodoru w Polsce. Do końca czerwca 2024 roku firma PAK-PCE Stacje H2 ma plany otwarcia kolejnych 5 ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru w następujących lokalizacjach:
- Gdańsku, na ulicy Jabłoniowej.
- Gdyni, na ulicy Chwaszczyńskiej.
- Lublinie, na ulicy Antoniny Grygowej.
- Rybniku, na ulicy Budowlanych.
- Wrocławiu, na ulicy Obornickiej.