mobile
REKLAMA

Pikieta Mieszkańców Pragi Południe w sprawie toru kolarskiego Orzeł

W sobotę 11 marca o godz. 12.00 Mieszkańcy Pragi Południe znów będą pikietować pod torem kolarskim na rogu Podskarbińskiej, Mińskiej i Chrzanowskiego.

Informacja prasowa
Pikieta Mieszkańców Pragi Południe w sprawie toru kolarskiego Orzeł

fot. facebook.ORZEŁ dla wszystkich

Konsultacje społeczne przeprowadzone w dniach 15 września -15 października 2022 r. wskazały jednoznacznie, że Mieszkańcy oczekują rozbetonowania toru i urządzenia na jego terenie w pełni funkcjonalnej, zielonej przestrzeni rekreacyjno-sportowej dla wszystkich!

 

Taki sam zamiar zakomunikował na konferencji prasowej w październiku 2018 roku Zarząd Dzielnicy Pragi Południe, właściciel terenu, po jego faktycznym odzyskaniu w wyniku wieloletniego procesu i egzekucji komorniczej.

 

Minęły cztery miesiące od złożenia petycji do Stołecznego Konserwatora Zabytków i Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z żądaniem zdjęcia toru z ewidencji zabytków. Podpisało się pod nią 1111 Mieszkańców Warszawy. Petycja została zignorowana. Co więcej, nadal trwa wszczęta w połowie trwania konsultacji społecznych procedura wpisu toru kolarskiego do rejestru zabytków!

W czasie, który upłynął od złożenia petycji, lokalna organizacja - Towarzystwo Przyjaciół Kamionka i Skaryszewa - złożyła wniosek o udział w postępowaniu na prawach strony - bezskutecznie! Ani na wniosek złożony 4 stycznia 2023 r, ani na monit z 17 lutego 2023 r nie otrzymała odpowiedzi.

Organizacja sięgnęła do prasy sportowej lat 1972-1986, gdzie znalazła liczne informacje o tym, iż tor zbudowany społecznie i sfinansowany przez zakład pracy – fabrykę PZO otwarty w 1972 r, już w 1974 został po raz pierwszy wyremontowany, a w roku 1978 był już w znacznym stopniu wyeksploatowany. Nie został nigdy centrum kolarstwa polskiego, czego od tego obiektu oczekiwano. Przeciwnie, od roku 1978, sześć lat po powstaniu, prasa alarmowała, że tor jest zdewastowany. Wyścig o niezbędne zadaszenie choć jednego toru w Polsce wygrał dużo starszy tor Gryfa Szczecin. Opracowanie kwerendy ze skanami artykułów i bibliografią wysłane zostało do MWKZ, w zamian nadeszły podziękowania, ale zamierzony efekt – czyli szybkie wydanie decyzji o rezygnacji wpisu do rejestru oraz zdjęcie toru z ewidencji – nie nastąpił.

Mieszkańcy nie godzą się na dalsze lekceważenie!  Ugólnodostępny rekreacyjny teren zielony jest tutaj, gdzie powstają wciąż nowe bloki, bardzo potrzebny!

Nie chcąc czekać zbyt długo na zakończenie czynności przez konserwatora zabytków, urządzenie i udostępnienie terenu przystępują do protestu, który będzie powtarzany co miesiąc do osiągnięcia pożądanego skutku. 

Kolejne znane terminy pikiety: 15 kwietnia i 13 maja br.

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda