Pilotażowa edycja budżetu partycypacyjnego UW
Studenci, doktoranci i pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego zyskali bezpośredni wpływ na swoje otoczenie. Po raz pierwszy zadecydują o tym, na co zostaną wydane uczelniane pieniądze.
Czego brakuje najbardziej studentom i pracownikom uczelni? Stacji serwisowych do rowerów, pomocy psychologicznej online, czy może biblioteki Queer w BUW-ie? Każdy ma swoje zdanie, które czasem trudno pogodzić, lecz tym razem spór zostanie rozstrzygnięty przez samych zainteresowanych, bowiem to właśnie studenci i pracownicy zadecydują o rozdysponowaniu 300 tysięcy złotych w ramach budżetu partycypacyjnego UW.
Budżet partycypacyjny to wydzielona część budżetu uczelni, o której przeznaczeniu przesądzi głosowanie studentów i pracowników UW. Do 19 listopada mogli oni zgłaszać swoje projekty dotyczące poprawy uniwersyteckiego otoczenia. Propozycje musiały być zgodne z prawem oraz misją uczelni i statutem UW. Ponadto koniecznym warunkiem była ogólnodostępność projektu - wszyscy członkowie społeczności akademickiej muszą mieć możliwość korzystania z niego.
Po weryfikacji i promocji zatwierdzonych projektów przyszedł czas na głosowanie, które potrwa do 29 stycznia. Studenci i pracownicy mogą na specjalnej stronie internetowej poprzeć popierane przez siebie inicjatywy. W pilotażowej edycji budżetu partycypacyjnego członek środowiska akademickiego ma do wydania wirtualne 300 tysięcy złotych i może oddać głos na dowolną liczbę projektów pod warunkiem, że ich koszt nie przekracza wspomnianej kwoty.
Propozycje są mocno zróżnicowane pod względem tematyki jak i kosztów. Najmniej uczelnia musiałaby zapłacić za utworzenie strefy „Leżak UW” (1650zł), czyli za ustawienie na Kampusie Głównym 10 leżaków i eko-stolików w postaci drewnianych skrzynek po owocach. Najdroższy projekt wychodzi naprzeciw studiującym rodzicom. Zakłada ustawienie specjalnych ławek i foteli mających służyć mamom do karmienia lub opiekunom do przewijania dzieci. Całkowity koszt projektu jest obliczony na kwotę ponad 149 tysięcy złotych.
Studenci, doktoranci i pracownicy UW mogą oddawać głosy na stronie:
https://partycypacyjny.uw.edu.pl/course/index.php
Adam Kutryba