Po wielu latach pracy zmarł dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Wawer
12 grudnia 2022 roku, po ciężkiej chorobie, zmarł prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie. Jest to ogromna strata dla wszystkich osób które go znały ale również dla świata kultur w Warszawie.
Zbigniew Wawer był muzealnikiem i historykiem wojskowości - wybitnym znawcą umundurowania i znaków polskich jednostek z okresu II wojny światowej. Od października 2011 r. był profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Polityki Społecznej i Stosunków Międzynarodowych Politechniki Koszalińskiej.
W latach 2012-2016 był dyrektor Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Podczas jego kadencji zostało otwarte Muzeum Katyńskie Oddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli Warszawskiej.
W marcu 2017 roku przejął obowiązki dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Był członkiem Rady ds. Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej oraz Rady Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Rad Muzeów przy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, Muzeum Regionalnym w Kutnie, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie.
Zbigniew Wawer był wydał kilkudziesięciu publikacji książkowych, w tym monografii "Monte Cassino" - najpełniejszej polskiej pracy o bitwie i pozycji, "Armia generała Władysława Andersa w ZSSR 1941-1942", współautorem książek "Wojsko polskie w II wojnie światowej", "2 Korpus Polski", "Bolonia 1945. Ostatnia bitwa żołnierzy 2. Korpusu Polskiego i ich powojenne losy" oraz artykułów naukowych z zakresu historii Polski i wojskowości, a także publikacji popularnonaukowych dla "Rzeczypospolitej", "Mówią Wieki", "Poligon" czy "Wojsko Polskie - Hachette".
Oprócz dorobku naukowego by autorem licznych scenariuszy do filmów historycznych. Pełnił również funkcję scenarzystą, współrealizatora oraz autorem przedstawił swoje komentarza do dokumentu "Dopóki w sercach naszych", mówiącego o historii Instytutu Polskiego i Muzeum im. Gen. Sikorskiego w Londynie.
Za realizację tego filmu został uhonorowany członkostwem Bractwa Złotej Szabli, jako jedyna osoba zamieszkująca w Polsce.
Prof. Zbigniew Wawer był pomysłodawcą wielu wspaniałych wystaw, spośród których należy wyszczególnić m.in.:
"Wielka Wojna 1914-1918. Prawdziwy Koniec Belle Époque",
"Zapomniani Bohaterowie. Bitwa o Wielką Brytanię 1940, Tobruk 1941.
"Usque ad finem. Książę Józef Poniatowski w Bitwie Narodów pod Lipskiem",
Za swoją działalność został wielokrotnie odznaczony, m.in. Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski, Medalem Pro Bono Poloniae, holenderskim Krzyżem Oficerskim Orderu Oranje-Nassau, fińskim Orderem Białej Róży IV klasy, Krzyżem Zasługi III klasy Ministerstwa Obrony Estonii, Krzyżem Kawalerskim Orderu Węgierskiego, Krzyżem Zasługi Pierwszej Klasy Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec, Komandorią Krzyża Uznania Republiki Łotewskiej.
fot. Łazienki Królewskie.pl