mobile
REKLAMA

Policjant? Wnuczek? A może oszust?! Miasto przestrzega przed wyłudzeniami.

Coraz liczniejsze stają się próby wyłudzenia metodą na wnuczka/policjanta. Warszawska policja niemal codziennie odnotowuje takie zgłoszenie. Miasto chce uświadomić seniorom to niebezpieczeństwo. Apel do wszystkich mieszkańców, aby ostrzec starszych członków swych rodzin.

Informacja prasowa
Policjant? Wnuczek? A może oszust?! Miasto przestrzega przed wyłudzeniami.

W 2021 roku warszawska policja otrzymała 311 zgłoszeń o wyłudzeniu metodą na wnuczka lub na policjanta. Ponadto 65 zawiadomień o usiłowaniu wyłudzenia. Poszkodowani stracili łącznie ponad 13 mln złotych – dokładnie to suma 13 334 209 zł. Oprócz pieniędzy łupem złodziei padły cenne kosztowności jak biżuteria, złoto, zegarki czy przedmioty kolekcjonerskie.

Oszuści zwykle podszywają się pod bliskie osoby z rodziny, proszą o dyskretną pożyczkę. „Nie mogą” jej jednak odebrać osobiście, przysyłają więc „znajomego” albo proszą o przesłanie pieniędzy na wskazany numer konta. Ale mechanizmów działania oszustów jest znacznie więcej.

Kampania „Policjant? Wnuczek? A może oszust?” chce uświadomić osobom starszym, że grozi im niebezpieczeństwo. Oszuści są znakomitymi aktorami i są niezwykle przekonujący w tym, co mówią. Wykorzystują dobre serca starszych ludzi i niejednokrotnie udaje im się ich zmanipulować. Potrafią przybrać dowolną maskę, doskonale znają słabe strony swoich ofiar i bez skrupułów je wykorzystują.

Kampania nie jest skierowana wyłącznie do osób starszych, ale do wszystkich. To właśnie młodsi mieszkańcy, dzięki bezpośrednim kontaktom z rodzicami, dziadkami i seniorami, mogą przekazać im niezbędną wiedzę na ten temat.

Zasady, jakie należy przekazać osobom starszym:

  • Nie ufaj obcym dzwoniącym do Ciebie.
  • Nie przekazuj pieniędzy, biżuterii lub innych rzeczy nieznajomym.
  • Nie podawaj obcym osobom, szczególnie w rozmowie telefonicznej, informacji na temat swoich danych osobowych jak: numeru telefonu, numeru pesel, numeru dowodu osobistego, miejsca zamieszkania, posiadanych oszczędności, kont bankowych czy haseł.

Należy pamiętać, by uczulić swoich najbliższych co robić, kiedy już ktoś podejrzany się z nimi skontaktuje:

  • Przerwać rozmowę.
  • Odłożyć słuchawkę.
  • Zgłosić sprawę na Policję.

Wszyscy musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych rodziców i dziadków. Przestrzegajmy ich przed oszustami. Ustalmy, by z wszelkimi wątpliwościami zgłaszali się do swych najbliższych lub do najbliższej jednostki Policji. Pomóżmy im zapamiętać hasło kampanii: „Policjant? Wnuczek? A może oszust!”

Fot. UM Warszawa

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda