mobile
REKLAMA

Polscy politycy, politolodzy o zwycięstwie Donalda Trumpa

Dotychczasowe wyniki głosowania spływające z kolejnych stanów wskazują na wyraźną wygraną Donalda Trumpa. Jakie znaczenie dla Polski oraz Europy Środkowo-Wschodniej może mieć jego powrót do Białego Domu? Polscy politycy oceniają potencjalny wpływ Trumpa na bezpieczeństwo regionu, wskazując zarówno na nowe szanse, jak i wyzwania. Nową sytuację skomentowali Paweł Lisiecki – radny sejmiku woj. mazowieckiego (PiS), Sławomir Potapowicz – Wiceprzewodniczący Rady Warszawy (Nowoczesna) oraz Bartosz Rydliński – politolog UKSW

 

Maja Jaubin
Polscy politycy, politolodzy o zwycięstwie Donalda Trumpa

Donald Trump jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem wyników pojawił się na scenie i przemówił do obywateli USA. – Zamierzamy pomóc naszemu krajowi uleczyć się. Mamy kraj, który potrzebuje pomocy. Naprawimy nasze granice, naprawimy wszystko [...] Nie spocznę, póki nie zrealizuję obietnicy silnej i pełnej dobrobytu Ameryki … –  Oprócz tego podziękował swojej rodzinie i współpracownikom za wsparcie – Jesteśmy partią wspólnego rozsądku. Chcemy mieć granicę i bezpieczeństwo, chcemy dobrej edukacji i silnej mocnej armii. Idealnie by było, gdybyśmy nie musieli z niej korzystać, abyśmy nie mieli wojny – mówi Donald Trump, przypominając o pokojowym okresie podczas jego poprzedniej kadencji – przez 4 lata nie mieliśmy wojny, za wyjątkiem tego, że w rekordowo krótkim czasie pokonaliśmy Państwo Islamskie.

Polscy politycy zapytani o przyszłe relacje z nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych oraz o jego politykę w sprawie bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej odpowiadają:

Paweł Lisiecki: – Donald Trump preferuje relacje dwustronne, a nie multilateralne, jakich zwolennikiem jest Unia Europejska. Jest to szansa dla naszego kraju, ponieważ będzie chciał rozmawiać bezpośrednio z polskim rządem, bez pośrednictwa Komisji Europejskiej. Wiele jednak zależy od tego, jakie będzie podejście Donalda Tuska do ewentualnie wyciągniętej ręki przez Donalda Trumpa: czy będzie kierował się interesem Unii Europejskiej, czy interesem Polski. My, jako Polska, możemy wiele zyskać na rządach Donalda Trumpa. Problem polega na tym, że obecnie rządzący zbyt ostentacyjnie pokazali przychylność wobec Kamali Harris. Zapewne relacje między obecnym polskim rządem a Harris byłyby lepsze, jednak wiele zależy od nastawienia polskich polityków. Przez dużą część rządów PiS-u współpraca toczyła się przede wszystkim z Joe Bidenem, co moim zdaniem nie było dla Polski złe. Zobaczymy, jak będzie przebiegała współpraca między obecną władzą a Donaldem Trumpem.

Stany Zjednoczone mają jednak własne problemy, które Donald Trump będzie miał na uwadze w pierwszej kolejności – kontynuuje polityk PiS-u – Europa nie jest priorytetem w polityce międzynarodowej USA – jest nim strefa Pacyfiku, gdzie USA mają bardziej żywotne interesy. Mimo to nie będą mogli zrezygnować z Europy, bo oznaczałoby to wzmocnienie Rosji, co nie leży w interesie Stanów Zjednoczonych. Będą więc musieli posiadać w Europie sojuszników, a Polska bez wątpienia nadaje się do tej roli.

Sławomir Potapowicz: – Wyniki wyborów w Stanach Zjednoczonych są istotne dla całego świata, a w szczególności dla naszej części Europy. Realizacja zapowiedzi programowych Donalda Trumpa w zakresie polityki wschodniej  może być niebezpieczna w dłuższej perspektywie dla układu sił w naszym regionie, a w krótkiej szczególnie groźna dla przyszłości Ukrainy. Mam nadzieję, że przyszły prezydent USA nie wdroży założeń polityki izolacjonizmu i nie wycofa się z Europy. Wymagałoby to zwiększenia nakładów na zbrojenia – nie tylko w Polsce, lecz przede wszystkim w całej Europie – gdyż mamy w tym zakresie opóźnienia, co ujawniło się podczas konfliktu w Ukrainie.

Nie możemy jednak przesądzać, jaka polityka Donalda Trumpa będzie realizowana wobec Polski. Liczę na to, że dobre relacje polskiego rządu i Prezydenta RP z prezydentem Stanów Zjednoczonych pozwolą przedstawić rzeczywisty obraz szans i zagrożeń dla naszej części Europy. Wycofanie się USA może mieć wpływ na pozycję Polski i całej Europy, a tym samym stworzy Rosji przestrzeń do oddziaływania na przyszłość naszego regionu. Mam nadzieję, że Stany Zjednoczone nie zrezygnują tak łatwo z roli Światowego Strażnika, niezbędnego dla zachowania bezpieczeństwa w Europie.

 Zdaniem Bartosza Rydlińskiego, Polska powinna przyjąć nową strategię w tym układzie. – Każdy prezydent Stanów Zjednoczonych w pierwszej kolejności mierzy się z wyzwaniami wewnętrznymi, zwłaszcza że Stany borykają się z szeregiem problemów. Zakładam, że w relacjach między naszym krajem a USA dużą rolę odegrają bliskie relacje polskiej prawicy (PiS-u) z Donaldem Trumpem.

To, że Europejczycy nie darzą Donalda Trumpa sympatią, nie jest tajemnicą. Polski rząd musi odgrywać rolę konstruktywną w ramach Unii Europejskiej i NATO, by wzmacniać europejski „komponent” w polityce zagranicznej USA. Jesteśmy liderem, jeśli chodzi o wydatki na zbrojenia, i powinniśmy kontynuować ten kurs. 

Osobiste relacje między Donaldem Trumpem a Donaldem Tuskiem nie są najlepsze, w związku z czym obecnie rządzący będą musieli prowadzić politykę w bardziej finezyjny sposób. Pamiętajmy jednak, że bezpieczeństwo Polski jest przede wszystkim naszym własnym zobowiązaniem. W momencie przyszłych turbulencji powinniśmy wykazywać się jako aktywny gracz zarówno w ramach Unii, jak i NATO.

Oczywiście zwycięstwo Rosji w Ukrainie byłoby problemem również dla Stanów Zjednoczonych. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, abyśmy w czasie potencjalnego kryzysu – czyli wycofania wsparcia amerykańskiego dla Ukrainy – jako Unia Europejska wspomagali Ukrainę, kupując broń od Amerykanów. Zadaniem polskiego rządu będzie zapewnienie, by Unia Europejska dokonywała tych zakupów.

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda