mobile

Polska przejmuje stery w Radzie Unii Europejskiej

1 stycznia 2025 r. Polska objęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, rozpoczynając swoją drugą prezydencję. Priorytetem przewodnictwa będzie bezpieczeństwo w wielu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, energetycznym i zdrowotnym. Polska podejmuje tę odpowiedzialność w trudnym okresie geopolitycznym, podkreślając rolę zjednoczonej Europy w stawianiu czoła globalnym wyzwaniom.

 

oprac. Maja Jaubin
Polska przejmuje stery w Radzie Unii Europejskiej

 

Warszawiacy pewnie zauważyli już w różnych miejscach w stolicy wzmożoną obecność flag Unii Europejskiej. Ma to związek z objętym przez Polskę przewodnictwem w Radzie Unii Europejskiej. – Polska obejmuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej w wyjątkowo trudnym okresie. Wszyscy w Europie odczuwamy skutki agresji Rosji na Ukrainę, stąd konieczność wzmocnienia potencjału obronnego naszego kontynentu. Rosną napięcia geopolityczne, trwają ataki hybrydowe wymierzone w europejskie demokracje, kończy się okres naiwnie pojmowanej globalizacji – mówi prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski. – Przed Polską zadanie trudne i odpowiedzialne, ale inaczej niż ponad 13 lat temu, wchodzimy w rolę Prezydencji z pozycji unijnego lidera, który nadaje ton i potrafi skutecznie skłonić Unię do wspólnego działania – mówi prezydent Warszawy.

 

Prezydencja w Warszawie i całym kraju

Warszawa będzie sercem polskiej prezydencji – to tutaj odbędą się kluczowe wydarzenia, w tym 22 nieformalne spotkania ministrów UE. Łącznie w całej Polsce zaplanowano ponad 300 wydarzeń oficjalnych, które przyciągną około 40 tys. delegatów. Stolica z tej okazji przybrała barwy flag Polski i Unii Europejskiej. Również Pałac Kultury i Nauki wieczorami rozświetla się symbolicznie w tych kolorach.

 

Dofinansowanie

Warszawa korzysta z funduszy europejskich, które wspierają rozwój miasta w różnych obszarach. Do końca 2024 roku stolica otrzymała ponad 19,7 miliarda złotych w formie dofinansowania oraz dodatkowo 400 milionów złotych pożyczki, co łącznie daje kwotę przekraczającą 20 miliardów złotych.

Środki te przeznaczono przede wszystkim na projekty związane z transportem publicznym, takimi jak zakup autobusów elektrycznych, rozbudowa sieci tramwajowej i budowa II linii metra. Z funduszy skorzystano także przy realizacji inwestycji proekologicznych, m.in. modernizacji miejskiego oświetlenia, wymiany źródeł ciepła w budynkach publicznych i mieszkalnych oraz rewitalizacji terenów zielonych, takich jak Pole Mokotowskie i Kopiec Powstania Warszawskiego.

Dzięki wsparciu unijnemu możliwe było również unowocześnienie infrastruktury społecznej, w tym budowa nowych żłobków, szkół oraz przychodni. Fundusze wspierają również rewitalizację przestrzeni publicznych, takich jak bulwary wiślane czy Park Fontann, a także modernizację warszawskich teatrów i tworzenie centrów przedsiębiorczości.

 

Co robi rada UE?

Na Radzie Unii Europejskiej ministrowie oraz eksperci z państw członkowskich podejmują różne działania polityczne, takie jak uchwalanie unijnego prawa, zawieranie umów międzynarodowych, uchwalanie budżetu UE oraz tworzenie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Prezydencja w Radzie zmienia się co pół roku, co oznacza, że jedno państwo może ją przejąć raz na 13,5 lat. Polska sprawuję tę funkcję po raz drugi.

 

Źródło: UM Warszawa

Fot.: Cezary Warś

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda