mobile
REKLAMA

Pomysły mieszkańców zmieniające Warszawę

Poznaliśmy projekty dopuszczone do głosowania w ramach budżetu obywatelskiego. Co może zostać zrealizowane w lewobrzeżnej części miasta stołecznego Warszawy w przyszłym roku?

Marcin Kalicki
Pomysły mieszkańców zmieniające Warszawę

Na Ochocie miejscy urzędnicy pozytywnie zweryfikowali czterdzieści pięć projektów. Jeśli taka będzie wola mieszkańców to w 2025 roku to będą oni mogli skorzystać z darmowej wypożyczalni łyżew i lodowiska przy OSiR Ochota. Jak wskazuje pomysłodawca takie projekty realizowane z powodzeniem są już chociażby na terenie Ursusa czy Bemowa. Szacowany koszt to 349 054 zł.

To nie jedyna warta uwagi propozycja w tej części Warszawy. Dzięki budżetowi obywatelskiemu być może wykonana zostanie rewitalizacja podwórza przy ul. Skarżyńskiego 9, okolice stawu w Parku Szczęśliwickim zyskają nowe nasadzenia, zorganizowane zostaną spacery socjalizacyjne dla właścicieli psów i samych pupili pod okiem trenera/behawiorysty zwierzęcego, w ramach kina plenerowego przygotowane będą wieczorne seanse filmowe czy też zakupione zostaną komiksy i mangi dla dwóch placówek – Bibliotece „Przy Zawiszy” przy Al. Jerozolimskich 121/123 oraz Bibliotece „Pod Skrzydłami” przy ul. Grójeckiej 109.

„Cyrkowe lato w Ursusie” to pomysł na rodzinne spędzenie czasu. – Organizacja czterech plenerowych wydarzeń familijnych o charakterze cyrkowym. Pikniki cyrkowe, mające wyjątkowy walor artystyczny, animacyjny i edukacyjny. To spotkanie z wieloma wymiarami sztuki cyrkowej, którą prezentować będą doświadczeni artyści. Występom towarzyszyć będą otwarte warsztaty prowadzone przez artystów metodą pedagogiki cyrku – zaznaczył w opisie Leszek Bućko, autor projektu.

Natalia Stec proponuje mieszkańcom rewitalizację zieleni w Parku Achera. – Projekt zakłada uzupełnienie zieleni w Parku Achera poprzez sadzenie drzew o średnicy pnia nie mniejszej niż 30 cm oraz krzewów i kwiatów ozdobnych. Nasadzenia przeprowadzone zostaną zarówno na obrzeżach parku, jak i wokół akwenu wodnego oraz w miejscach ku temu "technicznie" możliwych. Zróżnicowanie i zagęszczenie roślinności pozwoli na stworzenie naturalnej bariery od zgiełku ulicznego, co poprawi komfort przebywania wśród miejskiej zieleni. Dodatkowo odświeżone barierki poprawią estetykę parku – zaznacza pomysłodawczyni.

Dzięki budżetowi obywatelskiemu w przyszłym roku mogą zostać zorganizowane m.in.: wielki bal seniorów, wyprzedaże garażowe w Parku Czechowickim, turniej piłkarski dla amatorów, bezpłatne wieczory kabaretowe w Domach Kultury w Ursusie czy dyskoteki dla dzieci. To jednak nie jedyne propozycje. Mieszkańcy chcieliby poszerzyć chodnik przy ul. Dzieci Warszawy, zmodernizować plac zabaw przy Szkole Podstawowej nr 4, wyremontować kompleks szatniowo-sanitarny przy hali sportowej w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2, rozbudować skatepark przy ul. Dzieci Warszawy.

Dopuszczone do głosowania zostały także czterdzieści cztery projekty z Włoch. Marcin Bielecki proponuje, aby zorganizować w Domu Kultury Włochy warsztaty dla pasjonatów teatru. Mogłyby wziąć w nich udział osoby, które chcą nauczyć się podstaw aktorstwa, improwizacji, performance oraz innych technik scenicznych. Warsztaty miałyby się odbyć w dwóch turach: wiosennej (dwanaście spotkań od marca do czerwca) oraz jesiennej (dwanaście spotkań od września do grudnia). Każda z tur zakończyłaby się występem uczestników w Domu Kultury, którzy zaproponowaliby nabyte umiejętności.

11 500 zł to koszt projektu „CrossFit w plenerze we Włochach”. Autorka pomysłu chciałaby zorganizować intensywny trening na trzech boiskach szkolnych – ul. Promienista 12a, ul. Cietrzewia 22a, ul. Malownicza 31 – prowadzony przez doświadczonego trenera. – To doskonała okazja do poprawy kondycji fizycznej, zdobywania nowych umiejętności i czerpania przyjemności z treningów na świeżym powietrzu – przekonuje w opisie projektu Tina Leśniak.

Do 30 maja urzędnicy miejscy będą rozpatrywali odwołania do negatywnie zaopiniowanych zgłoszeń. Głosowanie nad projektami budżetu obywatelskiego odbędzie się w dniach 15-30 czerwca. O tym, które pomysły będą realizowane w 2025 roku przekonamy się między 1 a 16 lipca, kiedy to zaplanowano ogłoszenie wyników.

 

fot. piaxabay 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda