mobile
REKLAMA

Pomysły na lepszą Warszawę w 2024 roku

101 mln zł przeznaczonych zostanie na realizację 325 projektów (13 ogólnomiejskich i 312 dzielnicowych) zgłoszonych w ramach budżetu obywatelskiego i wybranych przez mieszkańców do realizacji w 2024 roku. 

Marcin Kalicki
Pomysły na lepszą Warszawę w 2024 roku

– Siłą napędową budżetu obywatelskiego są ludzie - zgłaszają projekty i wybierają te, które należy zrealizować – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka-koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w warszawskim Ratuszu. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy zagłosowali. Szczególne podziękowania kieruję do autorów projektów. Wiem, że włożyli dużo pracy, aby najpierw przygotować i zgłosić swoje propozycje, a później zachęcić mieszkańców do głosowania – dodała.

Na jakie inwestycje mogą liczyć mieszkańcy?

Bemowo

Aż dwadzieścia sześć projektów wybrali mieszkańcy na Bemowie. Dzięki budżetowi obywatelskiemu na terenie Szkoły Podstawowej nr 82 przy ul. Górczewskiej 201 pojawi się defibrylator AED. Projekt zakłada zakup urządzenia i szafki oraz montaż i szkolenie z obsługi. Defibrylator zwiększa prawdopodobieństwo na skuteczną resuscytację krążeniowo-oddechową, co jest niezmiernie ważne przy ratowaniu ludzkiego życia.

Pomysł „Bezpłatne zajęcia sportowe dla mieszkańców Warszawy” to cykl nieodpłatnych treningów dla dzieci, dorosłych, seniorów, rodzin z dziećmi i osób z niepełnosprawnością. Projektodawca proponuje m.in. zajęcia z zumby fitness, gimnastykę dla seniorów czy stretching i wzmacnianie. Spotkania mają odbywać się w okresie wakacyjnym na terenie całej dzielnicy.

Bielany

„Zielone płuca dla Bielan” to jeden z dwunastu pomysłów, które zostały wybrane do realizacji w przyszłym roku na Bielanach. Zakłada on posadzenie drzew, krzewów i bylin na terenach administrowanych przez dzielnicę, co wpłynie na poprawę mikroklimatu i poprawę jakości powietrza.

Dziesięć spektakli teatralnych dla dzieci z bielańskich przedszkoli i szkół zorganizowanych zostanie w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 26 przy ul. Z. Romaszewskiego 19. – Spektakle organizowane w Bibliotece od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Obcowanie ze sztuką jest niezwykle ważne w każdym wieku. Szczególnie istotne jest jednak już u najmłodszych widzów wyrobienie nawyku obcowania ze sztuką oraz nauka odpowiedniego zachowania w teatrze. Uczestnictwo w spektaklu w zależności od charakteru dzieła daje dzieciom możliwość odprężenia, wyciszenia lub wspólnej zabawy z aktorami – napisała w uzasadnieniu pomysłu projektodawczyni.

Wola

W 2024 roku wyremontowane zostaną alejki na kopcu w Parku Moczydło od strony Al. Prymasa Tysiąclecia, a także alejki od Alei Narcyzy Żmichowskiej w kierunku ul. Górczewskiej. – Alejki asfaltowe w parku Moczydło ze względu ich wiek oraz użytkowanie posiadają dziury i nierówności. Utrudnia to dostęp dla matek z dziećmi, osób starszych oraz osób na wózkach. Alejki na kopcu, przeznaczone dla rowerzystów, utrudniają korzystanie z nich. Gruntowny remont alejek pozwoli zwiększyć dostępność parku dla różnych grup mieszkańców – przekonuje w uzasadnieniu autor projektu.

Na terenie Parku Sowińskiego i Parku Moczydło odbywały się będą od kwietnia do października w co drugą niedzielę targi śniadaniowe. W każdej z lokalizacji ma odbyć się przynajmniej osiem takich wydarzeń, na których oferowane będą produkty spożywcze oraz gotowe posiłki. Przynajmniej połowa z wystawców powinna posiadać w sprzedaży zdrową żywność, a przynajmniej jeden żywność wegetariańską i wegańską.

Żoliborz

Na Żoliborzu w przyszłym roku zrealizowanych zostanie piętnaście projektów dzielnicowych.

W parku Kępa Potocka w alejce prowadzącej do centralnego placu zabaw staną dwa dodatkowe stoliki z ławkami. Dzięki inwestycji to często i chętnie odwiedzane przez mieszkańców miejsce zyska więcej miejsca dla osób chcących odpocząć czy zjeść posiłek na świeżym powietrzu.

„Rzeźby w drzewach zamiast wycinki” to pomysł mający na celu upiększanie przestrzeni publicznej poprzez tworzenie rzeźb w pniach przeznaczonych do wycięcia drzew. Zgodnie z decyzją projektodawcy rzeźby powinny nawiązywać do obszaru, w którym się znajdują.

W tegorocznym głosowaniu wzięło udział 85 048 osób. 99% głosów zostało oddanych drogą elektroniczną. Największe zainteresowanie głosowaniem odnotowano w Ursusie, gdzie zagłosowały 63 osoby na 1000 mieszkańców dzielnicy. Na drugim miejscu znalazły się ex aequo Rembertów oraz Białołęka (56 głosujących na 1000 mieszkańców dzielnicy).

Marcin Kalicki

fot.Ewelia Lach UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda