Poznaj leśną stronę Warszawy
Ruszyły zapisy na listopadowe, bezpłatne zajęcia w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej (ul. Rydzowa 1a). Najmłodsi warszawiacy wezmą udział w laboratoryjnych warsztatach, dowiedzą się ciekawostek o dzikich mieszkańcach lasów, a dorośli poznają technikę dekorowania tkanin ceramicznymi stemplami.
Jesienne warsztaty Lasów Miejskich cieszą się coraz większą popularnością. Dzieci podczas zajęć odkrywają świat warszawskiej przyrody i od najmłodszych lat uczą się roli natury w otaczającym ich świecie. W listopadzie mieszkańcy mają do dyspozycji trzy tematy warsztatów:
Las dla zmysłów
- „Dzika Odyseja – niezapomniane safari po polskich parkach narodowych”
Najmłodsi wysłuchają opowieści o dzikiej przyrodzie chronionej w parkach narodowych. Interaktywna prezentacja będzie przeplatana nauką gry na afrykańskich bębnach.
10 listopada w godz. 13.00-14.00, rodziny z dziećmi w wieku 6-12 lat.
- „Leśna sensoryka dla smyka – leśne zapachy”
Maluchy przeniosą się do świata pełnego zapachów lasu. Na zajęciach dzieci będą nazywały, rozpoznawały i same komponowały bukiety aromatów stworzonych z różnorodnych roślin.
17 listopada w godz. 10.00-11.00, rodziny z dziećmi w wieku 2-3 lata.
- „Stemple ceramiczne”
Fani dekoracji i zajęć plastycznych poznają technikę zdobienia toreb za pomocą specjalnych stempli drukarskich. Do dyspozycji będą stemple z wzorami liści, roślin oraz innych motywów przyrodniczych, które zostały ręcznie wykonane przez łódzkie artystki.
24 listopada w godz. 11.00-13.30, dorośli i młodzież powyżej 13. roku życia.
Las dla dociekliwych
- „Dlaczego liście zmieniają kolory – warsztaty laboratoryjne”
Na zajęciach młodzież i dorośli dowiedzą się, dlaczego chlorofil jest najważniejszym barwnikiem na Ziemi. Podczas warsztatów nie zabraknie pogawędek o roli ekologii i troski o naturalne środowisko.
17 listopada w godz. 11.00-12.30, dorośli i młodzież powyżej 13. roku życia.
Las dla rodziny
- „Podróżnicy, odkrywcy, zdobywcy – przybysze z różnych stron”
Podczas zajęć młodzi warszawiacy poznają życie obcych gatunków zamieszkujących stołeczne lasy. Uczestnicy wysłuchają ciekawostek o egzotycznych zwierzętach, a także dowiedzą się, dlaczego mogą one pokojowo żyć razem z lisami, sarnami czy łosiami.
10 listopada, godz. 10.30-12.00, rodziny z dziećmi w wieku 4-5 lat,
24 listopada, godz. 10.30-12.00, rodziny z dziećmi w wieku 6-12 lat.
- „Spotkanie integracyjne dla rodzin z wykorzystaniem metody Wilderness Therapy”
Wydarzenie atrakcyjne dla osób, które chcą wraz z bliskimi odpocząć od zgiełku i codziennego tempa życia. W trakcie leśnej wycieczki poznają tajemnice terapii z wykorzystaniem dzikiej przyrody. Spacer zakończy się wspólnym ogniskiem. Organizatorzy przypominają o ubiorze dostosowanym do pogody.
17 listopada, godz. 11.00-14.00, rodziny z dziećmi w wieku 9-12 lat.
Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc. Zapisy na zajęcia prowadzone są za pomocą platformy elektronicznej dostępnej na stronie www.cepl.waw.pl. Od 24 października trwa przyjmowanie zgłoszeń, a 30 października 2018 r. rozpocznie się nabór dla dodatkowych chętnych.
Wycieczki dla szkół i przedszkoli
Lasy Miejskie – Warszawa realizują bezpłatne zajęcia dla podopiecznych warszawskich szkół i przedszkoli. Lekcje wprowadzają młodych mieszkańców w świat leśnych roślin i zwierząt, a jednocześnie są dawką ruchu na świeżym powietrzu. Przez 90 minut dzieci poznają ciekawostki na temat drzew, uczą się podstawowych zasad zachowania w lesie i dowiadują się, jak dbać o środowisko. Zajęcia stacjonarne i terenowe odbywają się w ośrodku CEPL oraz Lesie Kabackim od poniedziałku do czwartku, natomiast w piątki warsztaty prowadzone są w pozostałych kompleksach leśnych. Zgłoszenia można przesyłać za pośrednictwem platformy internetowej. Wśród oferty zajęć znajdują się m.in.:
- Jeż kolczasty zwierz - przedszkole, szkoła podstawowa klasy I - II
- Leśne po(rachunki) - przedszkole, szkoła podstawowa klasy I-III
- Śmiałe wędrówki nasion – szkoła podstawowa klasy III – VIII
- Leśne miary i pomiary – szkoła podstawowa klasy IV – VIII, szkoły ponadpodstawowe
- Dlaczego liście zmieniają kolory? Warsztaty laboratoryjne w CEPL – szkoła podstawowa VII-VIII, szkoły ponadpodstawowe
Pełen opis zajęć znajduje się tutaj. Opiekunowie grup o specjalnych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych mogą przekazać swoje sugestie i prośby za pomocą maila edukacja@lasymiejskie.waw.pl albo dzwoniąc do ośrodka na nr tel. 506 395 592.
Lasy Miejskie Warszawy rozciągają się na powierzchni około 8100 hektarów, co stanowi około 15% powierzchni stolicy. To niezwykłe bogactwo fauny i flory. W Warszawie najczęściej spotkać można sarny i dziki, ale występują tutaj również łosie, bobry, kuny, lisy czy borsuki. Dlatego, poza dbałością o drzewostan, leśnicy troszczą się również o jego mieszkańców. Szczególną opiekę sprawuje Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt „Marysieńka”, niosący pomoc dzikim zwierzętom, które z powodu wypadków i innych zdarzeń losowych wymagają opieki, leczenia i rehabilitacji. W 2018 roku miasto udzieliło pomocy 616 dzikim zwierzętom. Od początku swojego istnienia Ośrodek odwiedziło łącznie 5773 pacjentów. Zadaniem Lasów jest również edukacja, a zajęcia są prowadzone m.in. w kabackim Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej.
Zieleń ma duże znaczenie w codziennym życiu warszawiaków. Parki, lasy i ogrody to ulubione miejsca mieszkańców do spędzania wolnego czasu w otoczeniu przyrody. W Warszawie mamy obecnie 27 kompleksów lasów miejskich, 99 parków oraz dziesiątki zieleńców, łącznie zajmujących 40% powierzchni miasta. Od stycznia 2007 r. do czerwca 2018 r. posadziliśmy ponad 300 tysięcy drzew.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy