mobile
REKLAMA

Praca w branży life science

Z Aleksandrą Krupińską, koordynatorką targów Spotkaj Swojego Pracodawcę, rozmawiamy o targach, wchodzeniu młodych ludzi na rynek pracy i branży life science.

Redakcja
Praca w branży life science

Czym są targi Spotkaj Swojego Pracodawcę i czego może się spodziewać student, który się na nie wybierze?

Targi Spotkaj Swojego Pracodawcę to wydarzenie skierowane do studentów kierunków biotechnologicznych, chemicznych, inżynierii procesowej oraz pokrewnych. Cały sektor tych kierunków określamy jako branżę life science. Organizatorami targów są studenci zaangażowani w działalność kół naukowych na Politechnice Warszawskiej. Są to to trzy koła naukowe: Koło Naukowe Biotechnologów Herbion, Koło Naukowe Inżynierii Chemicznej i Procesowej Venturi i Chemiczne Koło Naukowe Flogiston.

Tegoroczna, trzecia już edycja targów, odbywa się w formule hybrydowej. Zaczęło się od normalnych, stacjonarnych targów, rok później ze względu na sytuację pandemiczną musieliśmy zorganizować wydarzenie zdalnie. W tym roku chcemy skorzystać z doświadczenia z obu tych edycji. Osoby, które uczestniczą w naszym wydarzeniu, mogą zapoznać się z przedstawicielami firm z sektora life science, a także dowiedzieć się wielu rzeczy na temat tej branży i możliwości rozwoju swojej ścieżki zawodowej. Dzięki jednej z aktywności, które podejmujemy razem z naszymi partnerami, czyli tzw. konkursu „Graj o staż” studenci i absolwenci mają także okazję wygrać staże w jednej z firm z branży.

Jak obecnie wygląda sytuacja zawodowa w branży life science?

Na naszych targach pokazujemy, jak wiele możliwości i ścieżek kariery daje praca w tym sektorze. Na nasze wydarzenie zapraszamy firmy, które działają w różnych obszarach. Są to firmy produkcyjne, farmaceutyczne, firmy związane z branżą projektową. Prezentujemy też możliwość pracy w instytutach i ośrodkach badawczych. Zapraszamy również osoby, które podejmują się zakładania własnych działalności. Chcemy pokazać, że sektor life science to nie tylko praca w laboratorium, ale i wiele innych ciekawych zawodów.

Czy pandemia wpłynęła na rekrutację i pracę w tym sektorze?

Zdecydowanie tak. Większość rekrutacji odbywa się oczywiście w formie zdalnej. Pandemia trochę utrudniła pozyskiwanie stażów i praktyk, jednak sytuacja pod tym względem zaczyna się już poprawiać. W niektórych branżach trudniej wprowadzać do swoich zadań nowych pracowników i stażystów w formie zdalnej.

Jak wygląda sytuacja w branży na tle Zachodu? Czy opłaca się zostać w Polsce, czy wyjazd i praca w zagranicznych firmach lub na zagranicznych uczelniach jest wciąż opcją korzystniejszą życiowo?

Wyjazd za granicę jest nadal dość korzystny. Jednak firmy znajdujące się w Polsce też oferują wiele ciekawych stanowisk.

To już trzecia edycja targów. Czy widzą już Państwo wymierne efekty targów, wiedzą Państwo o osobach, które dzięki nim znalazły pracę w branży?

Tak, szczególnie pozytywny feedback odebraliśmy po drugiej edycji, kiedy mogliśmy liczyć na większy rozgłos wśród studentów. Dzięki zdalnej formie targów udało nam się też wtedy dotrzeć do studentów spoza Warszawy. Samym wydarzeniem na Facebooku było zainteresowanych 5 tys. osób. Była to skala zainteresowania, której się nie spodziewaliśmy. Są osoby, które dzięki targom dostały się na staże, między innymi poprzez wspomniany konkurs „Graj o staż”. Sama zresztą należę do tych osób.

Chcemy to kontynuować i rozszerzać naszą działalność, pokazywać możliwości i pomagać studentom i absolwentom w zdobyciu ciekawej i wartościowej pracy.

Czy możliwości pracy w branży life science są związane z Warszawą, czy studenci z innych polskich miast również mają szansę pracować w zawodzie?

Jak najbardziej. Nasze wydarzenie skierowane jest również do studentów spoza Warszawy. Nawiązujemy też współpracę z firmami spoza stolicy. Oczywiście przyciągamy głównie studentów z Politechniki Warszawskiej, ale chcielibyśmy zacząć działać również na większą skalę.

Jakie są zatem plany na przyszłość?

W tym roku poza formą zdalną wprowadzamy jeden dzień stacjonarnych targów, o ile oczywiście sytuacja pandemiczna na to pozwoli. Planujemy też nawiązać współpracę z firmami i instytucjami zagranicznymi, by udostępnić studentom możliwość zdobywania doświadczenia za granicą.

Zachęcam do obserwowania nas w mediach społecznościowych. Aktywnie prowadzimy profile na Instagramie, Facebooku, mamy również własną stronę internetową https://spotkajswojegopracodawce.pl/.

Fot. mat. pras.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda