mobile
REKLAMA

Prawo jazdy krok po kroku – od formalności przez kurs do uprawnień

Jeżeli planujesz realizację kursu na prawo jazdy, w tym artykule znajdziesz kilka przydatnych informacji. Dowiesz się przede wszystkim, jakie formalności musisz załatwić przed realizacją kursu, a także jak wygląda droga do faktycznych uprawnień. Sprawdź to!

Artykuł sponsorowany
Prawo jazdy krok po kroku – od formalności przez kurs do uprawnień

I etap: Dopełnienie formalności i zapisanie się na kurs

Jeżeli wybrałeś już swoją szkołę jazdy, musisz dopilnować kilku formalności, zanim zapiszesz się na kurs. Po pierwsze, zapisz się na wizytę u lekarza, który wykonuje badania kierowców. Jeżeli otrzymasz orzeczenie lekarskie z pozytywną opinią, udaj się z nim do urzędu. Pamiętaj również o przygotowaniu pozostałych dokumentów takich jak: wniosek o wydanie prawa jazdy, aktualne zdjęcie, dokument tożsamości, zgodę rodziców dla osoby niepełnoletniej na wzięcie udziału w kursie i wydanie prawa jazdy.

Jeżeli dostarczysz niezbędne dokumenty, otrzymasz numer PKK. Będzie on niezbędny do zapisania się na kurs w wybranej szkole. Możesz zarezerwować swoje miejsce na szkoleniu drogą telefoniczną, za pomocą formularza lub osobiście. Następnie przychodzi czas na realizację szkolenia.

 

II etap: Kurs na prawo jazdy

Teraz przychodzi czas na udział w kursie na prawo jazdy. Obejmuje on 26 godzin zajęć teoretycznych (każda z nich po 45 minut). Podczas tej części szkolenia dowiesz się, jakie są Twoje prawa i obowiązki oraz poznasz przepisy ruchu drogowego. Ważne jest również zdobycie podstawowej wiedzy na temat budowy samochodu, o którą zapyta Cię egzaminator na placu manewrowym.

Następnie musisz odbyć co najmniej 4-godzinne szkolenie z zakresu pierwszej pomocy. Dzięki niemu będziesz w stanie pomóc poszkodowanym na drodze i nie tylko. Ostatnia część kursu to ta najbardziej wyczekiwana przez większość kursantów, czyli jazdy szkoleniowe. Ten etap trwa 30 godzin (każda po 60 minut). Obejmuje zajęcia na placu manewrowym oraz ruchu miejskim.

Sprawdź ofertę kurs na prawo jazdy w Warszawie!

 

III etap: Egzaminy państwowe na prawo jazdy

Ostatni etap obejmuje dwa egzaminy w WORD. Pierwszy z nich dotyczy teorii. Ta część kosztuje 30 zł i trwa maksymalnie 25 minut. Test składa się z 32 pytań, z których możesz otrzymać za dobre odpowiedzi aż 74 punkty. Zdobycie minimum 68 umożliwi Ci podejście do egzaminu praktycznego. Ta część obejmuje sprawdzenie umiejętności wykonywania podstawowych manewrów na placu manewrowym oraz jazdę w ruchu drogowym. Egzamin praktyczny kosztuje 140 zł.

Pamiętaj, aby zapisać się na egzaminy państwowe na prawo jazdy, musisz mieć ze sobą numer PKK. Możesz zarejestrować się na egzamin również przez internet.

 

IV etap: Odbierz swój dokument

Wydanie dokumentu prawa jazdy kosztuje 100,50 zł. Możesz zapłacić tę kwotę w kasie urzędu lub na konto. Po uiszczeniu tej opłaty musisz zaczekać 9 dni na wyrobienie dokumentu. Zostaniesz poinformowany, kiedy prawo jazdy będzie gotowe do odbioru.

Sprawdź ofertę IntroHL – nauka jazdy u egzaminatorów!

Fot. mat. pras.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda