mobile
REKLAMA

Prezydent Warszawy w Parlamencie Europejskim - dyskusja o kryzysie uchodźczym

Minęło 9 miesięcy od rosyjskiej agresji na Ukrainę. O tym, jak z wywołanym wojną kryzysem uchodźczym poradziła sobie i nadal radzi Warszawa, będzie dzisiaj w Parlamencie Europejskim mówił prezydent Rafał Trzaskowski. Opowie też o dalszych potrzebach i wyzwaniach dla miasta.

informacja prasowa
Prezydent Warszawy w Parlamencie Europejskim - dyskusja o kryzysie uchodźczym

W pierwszych tygodniach wojny w Ukrainie Warszawa przyjęła 350 tys. uchodźców zza wschodniej granicy, a liczba mieszkańców stolicy wzrosła niemal o 20 proc. Część ukraińskich obywateli wyjechała potem do innych państw członkowskich, niektórzy wrócili do swojej ojczyzny. Dziś w Warszawie zarejestrowanych jest około 150 tys. uchodźców, a 230 tys. w całej aglomeracji. W stołecznych szkołach i przedszkolach uczy się niemal 18 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy, z czego 14,5 tys. w placówkach miejskich. W ciągu ostatnich 9 miesięcy w warszawskich szpitalach na świat przyszło też 300 ukraińskich dzieci.

Te liczby wskazują z jak ogromnym wyzwaniem musiała poradzić sobie stolica. Miasto – nie zmniejszając zakresu usług na rzecz dotychczasowych mieszkańców – było w stanie zapewnić pomoc również przybywającym obywatelom Ukrainy. Było to możliwe przede wszystkim dzięki ogromnemu zaangażowaniu ludzi dobrej woli, wspartych organizacjami pozarządowymi i warszawskim samorządem. Jednak nadchodząca zima i rosyjskie ataki na ukraińską infrastrukturę sprawiają, że nie można wykluczyć kolejnej znaczącej fali uchodźców przyjeżdżających do Polski i innych europejskich państw. Aby i tym razem podołać temu wyzwaniu, konieczne są systemowe rozwiązania i ogromne wsparcie z zewnątrz – również ze strony Unii Europejskiej. Dotychczasowe wsparcie międzynarodowe dla Warszawy od takich podmiotów jak UNICEF, Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji czy Tajwan, może okazać się niewystarczające.

Potrzebne jest również stworzenie systemu wspierającego dobrowolne przemieszczanie się uchodźców między miastami. Zaangażowanie i gościnność mieszkańców są już rozciągnięte do granic możliwości. Podobnie jak możliwości organizacyjne miast – samorządy nie chcą wybierać między priorytetowym traktowaniem potrzeb uchodźców a potrzebami własnych mieszkańców.

O tych i innych wyzwaniach – w tym o potrzebie dodatkowych funduszy na politykę spójności czy potrzebie większej elastyczności w realizacji projektów w perspektywie unijnej 2021-2027 – będzie mówił dzisiaj prezydent Trzaskowski.

Spotkanie w ramach połączonych Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) oraz Komisji Kontroli Budżetowej (CONT), rozpoczyna się o godzinie 10:30. Będzie można śledzić je na podstronie Parlamentu Europejskiego.

fot. um warszawa

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda