„Przyszłość będzie inna Wizje i praktyki modernizacji społecznych po roku 1918” – wystawa w Zachęcie
Tytuł wystawy zaczerpnięty został z tekstu-manifestu Zofii Daszyńskiej-Golińskiej z 1921 roku, w którym autorka pisała: „Żyjemy jednak nadzieją, że przyszłość będzie inna”.
Narrację wystawy wyznaczają modernizacyjne idee społeczne kształtujące się w Polsce po I wojnie światowej lub wdrażane w życie za sprawą instytucji i organizacji, których powstanie wiązało się z odzyskaniem niepodległości. Choć idee te wpisują się w szerszy nurt przemian społeczno-obyczajowych w powojennej Europie, to sytuacja odbudowywania zarówno państwowości po ponad wieku nieobecności na politycznej mapie świata, jak i tożsamości podzielonego dotąd zaborami i rozwarstwionego społeczeństwa, w którym utrzymywały się nędza i zacofanie, stanowiła dla ich narodzin oraz rozwoju szczególnie podatny grunt.
Tytuł wystawy zaczerpnięty został z tekstu-manifestu Zofii Daszyńskiej-Golińskiej z 1921 roku, w którym autorka pisała: „Żyjemy jednak nadzieją, że przyszłość będzie inna”. Z jednej strony wiara w nową, lepszą przyszłość oddaje ducha tej epoki. Z drugiej — zawiera w sobie utopijność, którą brutalnie obnażyła II wojna światowa i okres powojenny.
Miejsce: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, pl. Małachowskiego 3
Termin: 23 lutego (piątek) - 27 maja 2018 g. 19:00
kuratorka: Joanna Kordjak
idea wystawy: prof. Andrzej Mencwel
współpraca: Magdalena Komornicka, Michał Kubiak oraz Cezary Lisowski, Zuzanna Sękowska
projekt ekspozycji: Pracownia Macieja Siudy
program edukacyjny: Zofia Dubowska, Stanisław Welbel
realizacja: Anna Muszyńska i zespół
Fot. Danuta Sikorzanka wykonuje skok w dal podczas zawodów lekkoatletycznych w C.I.W.F. w Warszawie, 26 marca 1934 roku, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, https://zacheta.art.pl/pl/wystawy/przyszlosc-bedzie-inna
Żródło: http://www.kulturalna.warszawa.pl/wydarzenia,1,202312,bdquo%3BPrzyszłość_będzie_inna_Wizje_i_praktyki_modernizac....html?locale=pl_PL