mobile
REKLAMA

Radni uchwalili nowe plany zagospodarowania przestrzennego

Na dzisiejszej sesji radni uchwalili kolejnych 5 miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Uchwały dotyczą dwóch planów dla Śródmieścia, dwóch dla Białołęki i jednego dla dzielnicy Włochy

 

IS
Radni uchwalili nowe plany zagospodarowania przestrzennego

Każdy nowy plan miejscowy to krok w kierunku konsekwentnego budowania ładu przestrzennego w naszym mieście. Bardzo się cieszę z nowych planów dla tak ważnych fragmentów miasta. Chcemy, żeby rozwój stolicy postępował w sposób dynamiczny, ale też uporządkowany, w poszanowaniu potrzeb obecnych, jak i przyszłych mieszkańców – mówi Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Z kolei Ewa Janczar Przewodnicząca Komisji Ładu Przestrzennego Rady m.st. Warszawy, dodaje: – Konsekwentnie pracujemy nad polityką przestrzenną Warszawy. Nowe plany dla Śródmieścia, Białołęki i Włoch oznaczają bardziej uporządkowany i zrównoważony rozwój miasta.

Białołęka. Plan rejonu Brzezin

To plan bardzo ważny i wyczekiwany przez mieszkańców, szczególnie południowo - wschodniej części Białołęki. Ma około 177 hektarów powierzchni i ograniczają go: Kanał Bródnowski, Trasa Toruńska oraz Rów Brzeziński. Dominuje tam zabudowa jednorodzinna i usługi. Głównym celem planu jest ustalenie przeznaczenia terenów, ochrona przed zbyt intensywną zabudową wielorodzinną, określenie sposobów zagospodarowania i zabudowy dla osiedli mieszkaniowych – jedno i wielorodzinnych, a także usług o znaczeniu lokalnym i ponadlokalnym. Nowy plan jest wynikiem wielu konsultacji, projekt zaopiniowała także Rada Dzielnicy.

Białołęka. Plan zagospodarowania Wiśniewo w rejonie ulicy Fleminga

Plan zajmuje około 21 hektarów i ograniczają go ulice: Sąsiedzka, Fleminga, Powałów oraz Modlińska. Obszar planu jest w znacznym stopniu zagospodarowany i zurbanizowany. Przeważa na nim zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna wolnostojąca. Głównym celem planu jest uporządkowanie zasad zagospodarowania terenu i możliwości wprowadzenia nowej zabudowy. Plan umożliwi także oddzielenie funkcji zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej od jednorodzinnej oraz wskaże lokalizacje dla zabudowy usługowej. Pozwoli także na uporządkowanie układu komunikacyjnego zgodnie z aktualnymi przepisami z zakresu dróg publicznych.

Włochy. Plan obszaru Opacz część zachodnia

To duży plan dla terenu o powierzchni ok. 145,7 ha. Obejmuje teren południowo-zachodniej części Włoch. Są to obszary zabudowy usługowej, handlowej, logistycznej i magazynowej, a także zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, które stopniowo przekształcają się w usługi. Plan wprowadza i reguluje ukształtowanie przestrzeni wjazdowej do miasta - alei Krakowskiej w randze przestrzeni reprezentacyjnej. Przyjęty plan reguluje też kwestie komunikacyjne, do których należy m.in. rozbudowa istniejącego układu drogowego, rozwój komunikacji tramwajowej czy realizacja ciągu terenów zieleni wzdłuż trasy S2.

Śródmieście. Plan okolic Ogrodu Krasińskich

Ten plan dotyczy północnej części Śródmieścia i obejmuje tereny położone między ulicami: Muranowską, Bonifraterską, Miodową, aleją ,,Solidarności’’ i gen. W. Andersa. Zajmuje blisko 47,06 ha powierzchni. To ważny teren ze względu na liczne zabytki oraz układy historyczne, a także zieleń miejską. Nowy plan pełni rolę nie tylko ochronną. Porządkuje też przestrzenie publiczne oraz tereny zieleni. Jego zapisy wskazują miejsca ewentualnych uzupełnień zabudowy w istniejących kwartałach.

Śródmieście. Plan zagospodarowania rejonu Mariensztatu

To ważny i wyczekiwany przez mieszkańców plan, który obejmuje  32,3 ha powierzchni między ulicami: Karową, Krakowskim Przedmieściem, Miodową oraz aleją Solidarności; od wschodu zaś ogranicza go Wisła. Cały teren znajduje się w strefie buforowej obszaru wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz w znacznej części w obszarze Pomnika Historii „Warszawa - historyczny zespół miasta z Traktem Królewskim i Wilanowem”, skupiającego najcenniejsze zasoby dziedzictwa kulturowego Warszawy o szczególnych wartościach zabytkowych.

Celem nowego planu jest ochrona i wyeksponowanie walorów historycznie ukształtowanego układu urbanistycznego oraz zabytkowej zabudowy, a w szczególności:

    • ochrona widoku od strony Pragi na zabudowę na Skarpie tworzącą historyczną sylwetę miasta,
    • wyeksponowanie reprezentacyjnego charakteru Krakowskiego Przedmieścia,
    • ochrona walorów przestrzennych Kolonii Mieszkaniowej Mariensztat,
    • zachowanie układu ulic wpisanych do rejestru zabytków: Krakowskie Przedmieście, Koziej, Bednarskiej i Mariensztat oraz historycznych przebiegów ulic Furmańskiej, Sowiej i Dobrej.

Co więcej? Nowe przystąpienia

Na sesji listopadowej miejscy radni podjęli również uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ul. Kłobuckiej – część zachodnia oraz uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ul. Kłobuckiej – część wschodnia. Aktualnie trwają konsultacje społeczne dla jednego planu na etapie wyłożenia do publicznego wglądu. Zbierane są także wnioski do czterech planów miejscowych.

Więcej szczegółów o wszystkich planach i procesach konsultacyjnych znajduje się na stronie architektura.um.warszawa.pl.

Źródło/Foto UMW

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda