Remont Państwowego Muzeum Archeologicznego na finiszu
Prace remontowe Arsenału Warszawskiego dobiegają końca. Wkrótce muzeum archeologiczne zaprezentuje nowe ekspozycje. W skrzydle wschodnim znajdzie się biblioteka muzealna z czytelnią, do której dostęp będzie z dziedzińca. Zakończenie prac budowlanych zaplanowano na pierwszą połowę przyszłego roku
Remont Arsenału dobiega końca
Muzeum Archeologiczne w Warszawie zyskało nowy wygląd po gruntownej modernizacji. Nie tylko zwiększyło się miejsce na ekspozycje, ale także na spotkania kulturalne i edukacyjne. Odwiedzający będą mogli wejść do muzeum przez historyczną bramę z ulicy Długiej, która prowadzi na odnowiony dziedziniec. To tam będą się odbywać różne wydarzenia, które przybliżą mieszkańcom i turystom bogatą historię miasta i regionu.
Dyrektor muzeum, dr Wojciech Brzeziński, podkreśla, że celem modernizacji było nie tylko poprawienie warunków wystawienniczych, ale także zwiększenie atrakcyjności i dostępności muzeum dla szerokiej publiczności. – Wystawa stała będzie miała prawie 800 m kw. powierzchni. Liczymy, że nowo otwarta wystawa poświęcona najdawniejszym dziejom Polski będzie najatrakcyjniejszą tego typu wystawą w kraju. Jako muzeum archeologiczne jesteśmy zobowiązani do przedstawienia całości pradziejów Polski. Na parterze skrzydła północnego zyskamy więcej miejsca na wystawy czasowe.
Zmodernizowane skrzydła zachwycą zwiedzających
W skrzydle północnym powstaje nowa sala wystawowa, która będzie dostępna dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową. Na pierwszym piętrze znajdzie się także winda. W skrzydle wschodnim natomiast planowane jest przeniesienie biblioteki naukowej, która posiada bogaty zbiór aż 75 tys. woluminów i zawiera jedne z najcenniejszych zbiorów archeologicznych w Polsce. Biblioteka będzie miała osobne wejście z dziedzińca i dłuższe godziny otwarcia.
Muzeum wzbogaci się również o nowe sale dydaktyczne, które będą służyć do organizacji warsztatów i spotkań edukacyjnych. W trakcie remontu również udało się odrestaurować zabytkowe portale i drzwi, które podkreślają historyczny charakter budynku.
fot.mat.pras.