mobile
REKLAMA

Remont wiaduktu nad globusową od lutego

Firma Primost Południe w lutym 2023 r. rozpocznie remont wiaduktu nad ul. Globusową. Prace zainauguruje rozbiórka ustroju nośnego, czyli płyty, na której znajduje się jezdnia ciągu ulic Świerszcza i Potrzebnej. Ulice te w sąsiedztwie robót będą zamknięte, natomiast ruch na ul. Globusowej zostanie utrzymany, choć nie w pełnym zakresie.

informacja prasowa
Remont wiaduktu nad globusową od lutego

Wiadukt nad ul. Globusową został oddany do użytku pod koniec 1964 r. Niemal 60 lat użytkowania odbiło się na jego kondycji. Upływający czas i intensywna eksploatacja spowodowały, że nadaje się on wyłącznie do kapitalnego remontu. Duży wpływ na jego obecny stan mają też uszkodzenia mechaniczne spowodowane przez pojazdy przekraczające dopuszczalną wysokość pod wiaduktem. Również uszczelnienia nie wytrzymały próby czasu. Przeciekająca woda powoli, lecz konsekwentnie naruszała betonowo-stalową konstrukcję.

Do tej pory obiekt nie przechodził gruntownych remontów. W latach 1979, 1995 i 2001 wykonywane były wzmocnienia podłoża gruntowego, a w ostatnich latach ustawione zostały dodatkowe podpory. Tymczasowe rozwiązania już nie wystarczą, dlatego zdecydowaliśmy o kapitalnym remoncie. 

ZAKRES PRAC 

Najkorzystniejszą ofertę w przetargu złożyła firma Primost Południe (11 mln 253 tys. zł brutto) i to właśnie jej powierzyliśmy odnowę wiaduktu. Po niedawnym podpisaniu umowy opracowuje już projekty: technologiczny rozbiórki istniejącego obiektu, technologiczny zabezpieczenia wykopów na czas prowadzenia robót, warsztatowy konstrukcji stalowej, montażu konstrukcji stalowej,  konstrukcji i montażu łożysk, a także warsztatowy dylatacji. Pierwszy wymieniony projekt powinien być gotowy w połowie stycznia, bo harmonogram prac zakłada ich rozpoczęcie w lutym. 

Na początek zostanie rozebrana część drogowa. Primost Południe sfrezuje asfalt i zdemontuje elementy takie jak barierki i balustrady. Finalnie zdemontuje obecny ustrój nośny wiaduktu drogowego i kładki dla pieszych. 

W 2021 r. przeprowadziliśmy badania stanu technicznego obiektu. Wywierciliśmy kilka fragmentów betonu, które zbadaliśmy w warunkach laboratoryjnych – m.in. poddaliśmy je próbom ściskania i rozciągania. Okazało się, że podpory obiektu (tzw. przyczółki) będą mogły zostać zachowane. Dlatego wykonawca ich nie rozbierze, a jedynie częściowo skuje i dozbroi, w celu dostosowania do położenia nowej konstrukcji płyty. Nowa konstrukcja nośna będzie zespolona (belki stalowe ze współpracująca żelbetową płytą pomostu). 

Obiekt zostanie wyposażony w płyty przejściowe, których dotychczas nie było. Istniejący pas zieleni (który był jednym z głównych czynników degradacji obiektu), zostanie zastąpiony donicami z zielenią.

Obecnie w ciągu ulic Świerszcza i Potrzebnej mamy tylko chodnik dla pieszych. Projekt i budowa zakładają wykonanie rezerwy umożliwiającej w przyszłości budowę, niezależnej od drogi dla pieszych, ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Świerszcza i Potrzebnej, która zostanie połączona z drogą dla rowerów na obiekcie. Układ ul. Globusowej pozostanie bez zmian.

PRZEWIDYWANE UTRUDNIENIA 

W czasie prac ulice Świerszcza i Potrzebna w sąsiedztwie wiaduktu będą zamknięte. Ruch zostanie utrzymany na ul. Globusowej, ale jej jezdnie – w zależności od etapów robót – będą zwężane do jednego pasa lub naprzemiennie zamykane. W tym drugim przypadku kierowcy będą mieli do dyspozycji po jednym pasie w każdym kierunku na jezdni, która akurat będzie otwarta. 

O szczegółowych zmianach w organizacji ruchu będziemy informować na bieżąco – pierwszą informację zamieścimy na ok. tydzień przed rozpoczęciem robót.

Fot. zdm.waw.pl

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda