mobile
REKLAMA

Rewitalizacja po warszawsku

Stołeczny ratusz kontynuuje cykl branżowych spotkań warsztatowych pod hasłem: Grow with Warsaw. Za nami już drugie spotkanie. Tym razem przedstawiciele miasta oraz branży nieruchomości dyskutowali o rewitalizacji.

Informacja prasowa/ fot. Urząd m.st. Warszawy
Rewitalizacja po warszawsku

„Grow with Warsaw” to cykl spotkań warsztatowych dla inwestorów nieruchomości. Założeniem projektu jest zaprezentowanie polityki przestrzennej Warszawy oraz wypracowanie rozwiązań, które będą wskazówkami do Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Rozmawiamy o obecnej oraz przyszłej polityce przestrzennej miasta, a także o potrzebach firm, które nie tylko chciałyby inwestować u nas, ale także są w stanie stworzyć przestrzenie przyjazne mieszkańcom, miejsca, które staną się wizytówką stolicy– mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Uczestnicy dyskutowali o m.in.: możliwościach współpracy miasta z prywatnym inwestorem w kontekście rewitalizacji, o tym jak przywrócić miastu zaniedbane tereny poprzemysłowe, które mogą być atrakcyjne dla deweloperów (inwestycje w ramach brownfields) oraz jak ustalić nowe funkcje dla wybranych obszarów i zapewnić rozwój gospodarczy. Uczestnicy poznali również udane projekty rewitalizacyjne w innych europejskich miastach, takich jak Hamburg i Manchester.

Rewitalizacja Warszawy, po obu stronach Wisły, to jedno z kluczowych działań miasta. Ostatnim przykładem może być pilotażowy projekt obejmujący Port Żerański i Żerań FSO pod nazwą „Osiedla Warszawy”. Jego celem jest opracowanie pomysłów dla nowych wielofunkcyjnych osiedli, które zagwarantują wysoki standard pod względem użytkowym, ekonomicznym, komunikacyjnym i estetycznym. W ramach tego projektu miasto chce wypracować nowy model działania z inwestorami.

W czasie warsztatów chcieliśmy poznać pomysły deweloperów i inwestorów na rewitalizację. Byliśmy zgodni, że rewitalizacja to nie tylko odnawianie zabytków i tworzenie nowej zabudowy, w tym przestrzeni publicznej. To także budowanie wspólnoty między lokalną społecznością, przedsiębiorcami i miastem. Bez tego cały proces się nie uda – mówi Marlena Happach, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy.

Więcej informacji o projekcie tutaj.

Rewitalizacja, to nie tylko zmiany w architekturze, ale także zmiany gospodarcze i społeczne. Te procesy powinny toczyć się równocześnie – dodaje Katarzyna Włodek-Makos, dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego m.st. Warszawy.

Raport ze spotkania „Grow with Warsaw” dotyczący rewitalizacji jest dostępny online.

Organizatorem cyklu „Grow with Warsaw” jest stołeczny ratusz, a partnerem Urban Land Institute Poland. W ramach projektu zaplanowano łącznie sześć spotkań. Każde z nich będzie poświęcone innemu sektorowi rynku nieruchomości. Pod koniec 2017 r. odbyły się pierwsze warsztaty. Ich tematem był rozwój rynku handlu i usług. Natomiast w kwietniu 2018 r. uczestnicy będą rozmawiać o rozwoju nieruchomości wielofunkcyjnych. Kolejne tematy warsztatów to: przestrzenie publiczne i zielona infrastruktura, rozwój rynku mieszkaniowego oraz rozwój gospodarczy miasta.

Realizujemy program rewitalizacji

Zamiany na tym obszarze zachodzą już od 11 lat. Muzeum Warszawskiej Pragi, Centrum Kreatywności Targowa, zmodernizowany Teatr Powszechny i Teatr Rampa, Stadion Narodowy, węzły komunikacyjne, a przede wszystkim II linia metra dały impuls do zmian w tej części miasta. Od 2015 roku miasto prowadzi działania w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji, które skupiają się po prawej stronie Wisły: na Pradze-Północ, Pradze-Południe, Targówku. Trwa rozbudowa II linii metra o kolejne stacje.

Źródło: Urząd m.st. Warszawy
Fot.:http://www.um.warszawa.pl/aktualnosci/rewitalizacja-po-warszawsku

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda