Rewitalizacja po warszawsku
Stołeczny ratusz kontynuuje cykl branżowych spotkań warsztatowych pod hasłem: Grow with Warsaw. Za nami już drugie spotkanie. Tym razem przedstawiciele miasta oraz branży nieruchomości dyskutowali o rewitalizacji.
„Grow with Warsaw” to cykl spotkań warsztatowych dla inwestorów nieruchomości. Założeniem projektu jest zaprezentowanie polityki przestrzennej Warszawy oraz wypracowanie rozwiązań, które będą wskazówkami do Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.
– Rozmawiamy o obecnej oraz przyszłej polityce przestrzennej miasta, a także o potrzebach firm, które nie tylko chciałyby inwestować u nas, ale także są w stanie stworzyć przestrzenie przyjazne mieszkańcom, miejsca, które staną się wizytówką stolicy– mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.
Uczestnicy dyskutowali o m.in.: możliwościach współpracy miasta z prywatnym inwestorem w kontekście rewitalizacji, o tym jak przywrócić miastu zaniedbane tereny poprzemysłowe, które mogą być atrakcyjne dla deweloperów (inwestycje w ramach brownfields) oraz jak ustalić nowe funkcje dla wybranych obszarów i zapewnić rozwój gospodarczy. Uczestnicy poznali również udane projekty rewitalizacyjne w innych europejskich miastach, takich jak Hamburg i Manchester.
Rewitalizacja Warszawy, po obu stronach Wisły, to jedno z kluczowych działań miasta. Ostatnim przykładem może być pilotażowy projekt obejmujący Port Żerański i Żerań FSO pod nazwą „Osiedla Warszawy”. Jego celem jest opracowanie pomysłów dla nowych wielofunkcyjnych osiedli, które zagwarantują wysoki standard pod względem użytkowym, ekonomicznym, komunikacyjnym i estetycznym. W ramach tego projektu miasto chce wypracować nowy model działania z inwestorami.
– W czasie warsztatów chcieliśmy poznać pomysły deweloperów i inwestorów na rewitalizację. Byliśmy zgodni, że rewitalizacja to nie tylko odnawianie zabytków i tworzenie nowej zabudowy, w tym przestrzeni publicznej. To także budowanie wspólnoty między lokalną społecznością, przedsiębiorcami i miastem. Bez tego cały proces się nie uda – mówi Marlena Happach, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy.
Więcej informacji o projekcie tutaj.
– Rewitalizacja, to nie tylko zmiany w architekturze, ale także zmiany gospodarcze i społeczne. Te procesy powinny toczyć się równocześnie – dodaje Katarzyna Włodek-Makos, dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego m.st. Warszawy.
Raport ze spotkania „Grow with Warsaw” dotyczący rewitalizacji jest dostępny online.
Organizatorem cyklu „Grow with Warsaw” jest stołeczny ratusz, a partnerem Urban Land Institute Poland. W ramach projektu zaplanowano łącznie sześć spotkań. Każde z nich będzie poświęcone innemu sektorowi rynku nieruchomości. Pod koniec 2017 r. odbyły się pierwsze warsztaty. Ich tematem był rozwój rynku handlu i usług. Natomiast w kwietniu 2018 r. uczestnicy będą rozmawiać o rozwoju nieruchomości wielofunkcyjnych. Kolejne tematy warsztatów to: przestrzenie publiczne i zielona infrastruktura, rozwój rynku mieszkaniowego oraz rozwój gospodarczy miasta.
Realizujemy program rewitalizacji
Zamiany na tym obszarze zachodzą już od 11 lat. Muzeum Warszawskiej Pragi, Centrum Kreatywności Targowa, zmodernizowany Teatr Powszechny i Teatr Rampa, Stadion Narodowy, węzły komunikacyjne, a przede wszystkim II linia metra dały impuls do zmian w tej części miasta. Od 2015 roku miasto prowadzi działania w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji, które skupiają się po prawej stronie Wisły: na Pradze-Północ, Pradze-Południe, Targówku. Trwa rozbudowa II linii metra o kolejne stacje.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy
Fot.:http://www.um.warszawa.pl/aktualnosci/rewitalizacja-po-warszawsku