mobile
REKLAMA

Robot Da Vinci - rewolucja w operacjach prostaty. 100 pacjentów już skorzystało z tej metody

W pierwszych siedmiu miesiącach 2023 r. w Szpitalu św. Wojciecha na Zaspie lekarze urologowie przeprowadzili 100 operacji z użyciem robota da Vinci. Jest to najbardziej zaawansowana i oszczędna dla organizmu technika chirurgiczna, dzięki której pacjenci szybko wracają do zdrowia

Jakub Bielawski
Robot Da Vinci - rewolucja w operacjach prostaty. 100 pacjentów już skorzystało z tej metody

Da Vinci sprawdza się w boju

Robot da Vinci to nowoczesne narzędzie do wykonywania prostatektomii radykalnej, czyli usunięcia prostaty i węzłów chłonnych. Zabieg ten jest stosowany w leczeniu raka prostaty i ma wiele zalet w porównaniu z tradycyjnymi metodami chirurgicznymi. Dzięki robotowi lekarz ma lepszą widoczność i kontrolę nad operowanym obszarem, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia nerwów i naczyń krwionośnych. Robot da Vinci pozwala także na mniejsze nacięcia, co skraca czas gojenia i minimalizuje ból pooperacyjny.

To nieprawdopodobna metoda i dobrodziejstwo dla pacjentów. I co ważne nie odnotowaliśmy do tej pory żadnych powikłań – podsumowuje kierownik Oddziału Urologii w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku dr n.med. Arkadiusz Mikszewicz.

Zabieg z użyciem robota polega na tym, że chirurg tworzy pięć otworów o średnicy od 0,5 do 2 cm na powierzchni brzucha pacjenta. Następnie przez te otwory wprowadza do wnętrza ciała specjalne narzędzia, które są połączone z ramionami robota. Robot jest sterowany przez lekarza za pomocą konsoli, która znajduje się w pobliżu stołu operacyjnego. Dzięki temu chirurg ma pełną kontrolę nad ruchami robota i może dokładnie obserwować pole operacyjne na ekranie.

Dzięki temu jesteśmy w stanie wyleczyć bardzo młodych mężczyzn z choroby nowotworowej, bez negatywnych konsekwencji zabiegu. To również duże możliwości dla chirurga jeśli chodzi o doskonalenie techniki operacyjnej – zaznacza dr n.med. Wojciech Narożański, który przeprowadził pierwszy i setny zabieg.

Pacjenci szybciej dochodzą do siebie po zabiegach

Jedną z zalet radykalnej prostatektomii jest poprawa jakości życia pacjenta po zabiegu. Nie musi on martwić się o cewnik ani o możliwe powikłania. Zabieg jest też mniej inwazyjny i skraca czas rekonwalescencji. To jednak nie koniec korzyści.

Kształcimy kolejny personel, który będzie mógł pracować przy zabiegach urologicznych, ginekologicznych (rak trzon macicy), chirurgicznych dotyczących raka jelita grubego, z wykorzystaniem medycznego robota – informuje rzecznik Copernicusa Katarzyna Brożek.

Robot jest częściowo finansowany przez Unię Europejską w ramach projektu „Uzyskanie dostępności do najwyższej jakości terapii i diagnostyki onkologicznej poprzez zakup wyposażenia dla COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp. z o. o. w Gdańsku”. W województwie pomorskim dwa takie roboty należą do szpitali marszałkowskich: Szpitala Pomorskiego w Gdyni i COPERNICUS Podmiotu Leczniczego w Gdańsku. Obie placówki otrzymały dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia na realizację zabiegów z użyciem robota.

fot. mat. COPERNICUS PL

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda