mobile
REKLAMA

Rok w Wawrze pełen inwestycji


Z burmistrzem dzielnicy Wawer Łukaszem Jeziorskim rozmawia Informator Stolicy.

redakcja
TAGI
Rok w Wawrze pełen inwestycji

 

Panie Burmistrzu, za nami rok 2017 - jaki był dla dzielnicy i mieszkańców? Czy udało się zrealizować wszystkie zamierzone cele? 
 - Dla Wawra miniony rok to czas realizacji ważnych inwestycji. To także czas przystosowywania wawerskich placówek oświatowych do wymagań reformy edukacji.  W dzielnicy trwa budowa dwóch dużych palcówek - zespołu szkolno-przedszkolnego dla pół tysiąca dzieci przy ul. Skalnicowej i zespołu żłobkowo-przedszkolnego dla 250 dzieci przy ul. Trakt Lubelski. Inwestycje te mają być gotowe w tym roku. Z kolei Szkoły Podstawowe nr 128 i 109 oraz przedszkole nr 338 zostały rozbudowane w nowoczesnej zabudowie modułowej. Wybudowaliśmy boisko w Osiedlu Las, wyremontowaliśmy także boisko Syrenki w Marysinie Wawerskiej i zmieniliśmy nawierzchnię na 5 innych boiskach przyszkolnych. 
Trwa budowa w dzielnicy trzech nowoczesny obiektów kulturalnych, do których przeniosą się filie Wawerskiego Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej – kulturoteki powstają w Radości, Falenicy i w osiedlu Wawer. 
     Oczywiście nie wszystko udało się zrealizować tak szybko jak byśmy chcieli – wciąż jeszcze mamy dużo do zrobienia.

Życie człowieka składa się z porażek i sukcesów, co zatem uważa Pan za swoje największe osiągnięcie, a co za ewentualną porażkę jako Burmistrza Dzielnicy Wawer?
-  Wywalczyliśmy, jako Zarząd Dzielnicy Wawer, korzystny dla mieszkańców i dzielnicy harmonogram prac przy budowie Południowej Obwodnicy Warszawy. Dzięki wspólnym działaniom i apelom inwestor odcinka C POW - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz wykonawca firma Warbud przyjęli nasze propozycje dotyczące tymczasowej organizacji ruchu podczas realizacji inwestycji. Dzięki naszym zabiegom Wawer nie zostanie sparaliżowany komunikacyjnie na 2 lata. Cieszę się także z tego, że otrzymaliśmy od miasta 1,5 mln zł. na modernizację starych pieców w wawerskich budynkach komunalnych, które zanieczyszczają środowisko. Nie jestem zadowolony z opóźnień związanych z budową ulicy Wiązanej, Jeziorowej czy Mydlarskiej. Nie wynikają one jednak z naszych działań, ale opóźnienień związanymi z budową kanalizacji przez MPWiK. 

Początek roku, to nowe inwestycje i realizacja planów. Co czeka mieszkańców dzielnicy w tym roku?
 - Kontynuujemy inwestycje w oświacie i kulturze, o których mówiłem. W tym roku rozpocznie się rozbudowa SP nr 128 w osiedlu Las oraz SP nr 124 w osiedlu Falenica, gdzie w przyszłości powstanie także nowoczesna hala lekkoatletyczna. Rozbudowane ma być również przedszkole nr 110,  a nowe przedszkole ma powstać przy Trakcie Lubelskim w pobliżu ul. Dzielnicowej. Planujemy ponadto oddanie trzech nowoczesny kulturotek, o których także wspominałem. Z kolei Wawerskie Centrum Kultury w Międzylesiu zyska nowoczesną salę widowiskową.
Trwa także budowa odcinków B i C południowej obwodnicy Warszawy i uzgodnienia z PKP PLK w związku z modernizacją linii kolejkowej nr 7, w tym w sprawie budowy bezkolizyjnych przejazdów w Radości i Falenicy.
W ramach realizacji Centrum Lokalnego modernizujemy targowisko przy ul. Walcowniczej. Rozpoczynamy także działania związane z budowę budynków komunalnych, a w istniejących budynkach przeprowadzimy modernizację pieców w ramach walki o czystość powietrza. W tym roku powstaną w dzielnicy kolejne kilometry sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Przed nami więc rok pełen nowych inwestycji. 

Mieszkańcy partycypują w inwestycjach dzielnicowych poprzez zgłaszanie własnych projektów. Czy może już wiadomo jakiego typu projekty zostały już zgłoszone w ramach V edycji Budżetu Partycypacyjnego 2019? Czego najbardziej potrzebują mieszkańcy Wawra? 
- Mamy bardzo zaangażowanych mieszkańców. Wawer jest warszawskim liderem wśród dzielnic pod względem ilości składanych projektów w stosunku do liczby mieszkańców. W programie realizacji Inicjatyw Lokalnych także jesteśmy najlepsi.  Około 40 procent projektów złożonych w tym roku do budżetu partycypacyjnego na 2019 rok to projekty inwestycje, związane z rozbudową infrastruktury drogowej, w tym budową chodników oraz progów zwalniających (co ciekawe jeden z projektów zakłada demontaż takich progów), inwestycjami w małą architekturę, boiska, place zabaw, ale także budowę miejsc odpoczynku dla mieszkańców. 
     Jak co roku mieszkańcy Wawra chętnie składają projekty na organizację wydarzeń kulturalnych oraz sportowych. Wawerczycy cenią sobie możliwość wspólnego spędzania czasu podczas wydarzeń kulturalnych, ale także nie stronią od ruchu na świeżym powietrzu, do czego zachęca ich wciąż rozbudowywana  w dzielnicy infrastruktura rekreacyjna. 

Które ze zwycięskich projektów w ubiegłych edycjach zostały już zrealizowane? Czy są jakieś, z których Urząd Dzielnicy jest najbardziej zadowolony?
- Staramy się, aby wszystkie projekty było realizowane zgodnie z harmonogramem. Z przyczyn niezależnych od Urzędu opóźnieniu uległa realizacja tylko 3 projektów na przestrzeni dotychczasowych czterech edycji budżetu partycypacyjnego. Jednym z najbardziej udanych projektów poprzedniej edycji jest budowa pumptracka rowerowego przy Centrum Sportowo-Rekreacyjnym „NADWIŚLE” przy Trakcie Lubelskim. Korzystają z niego nie tylko mieszkańcy dzielnicy, ale całej Warszawy. Mieszkańcy Wawra są aktywnymi rowerzystami i stawiają na aktywny wypoczynek.  Dużym zainteresowaniem cieszył się cykl rajdów rowerowych „Rowerowe pasje na szlakach zielonego Wawra”.

Czy tegoroczny budżet przyznany dzielnicy Wawer pozwala zrealizować zakładane plany i obietnice wyborcze?
 - Ponad 60 mln zł dzielnica przeznacza  w tym roku na inwestycje.  To więcej niż w minionym. Wydatki te w większości zostaną przeznaczone na inwestycje oświatowe, drogowe i kulturalne.  

Kontynuując temat wyborów – w tym roku odbędą się wybory samorządowe – czy zamierza Pan ponownie ubiegać się o stanowisko Burmistrza Dzielnicy Wawer?
 - Burmistrza wybiera Rada Dzielnicy. Nie zamierzam kończyć aktywności politycznej. Nie wykluczam różnych scenariuszy.

W związku z Nowym Rokiem czego chciałby Pan życzyć mieszkańcom Wawra?
 - Przede wszystkim powodzenia i pomyślności w życiu rodzinnym i zawodowym, a także zadowolenia z życia w Wawrze, o co się staramy realizując politykę rozwoju dzielnicy i zwiększania jej atrakcyjności. 

Panie Burmistrzu, a czego możemy życzyć Panu w Nowym Roku?
 - Wydłużenia doby do 48 godzin 
Dziękujemy za rozmowę
 - Także dziękuję i pozdrawiam czytelników „Informatora Stolicy”.  

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda