Rozlicz swój PIT w stolicy – to się opłaca
Jeszcze tylko dwa tygodnie zostały na złożenie deklaracji podatkowej za 2017 rok. Miasto zachęca warszawiaków do płacenia podatków i przypomina, że na stołecznych podatników czekają liczne udogodnienia.
Warszawa oferuje atrakcyjne miejsca pracy i wysoki standard życia. Osoby, które przyjeżdżają tutaj na studia czy do pracy i decydują się tu zamieszkać, często zapominając o płaceniu tutaj podatku PIT. Tymczasem podatek od osób fizycznych (PIT) to podstawowe źródło dochodu stolicy, stanowi blisko 1/3 budżetu miasta. Prognozy pokazują, że w 2018 r. wyniesie 5 mld 408 mln zł.
– Wpływy z PIT do budżetu są bardzo ważne dla budżetu miasta. Za te pieniądze Warszawa może funkcjonować i rozwijać się dla swoich mieszkańców. Dzięki tym środkom działają szkoły, przedszkola i żłobki, instytucje kultury takie jak teatry i muzea, jeżdżą tramwaje i metro oraz autobusy, które wymieniamy na nowoczesne i niskoemisyjne – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.
– Do kasy miasta trafia średnio ponad 3,5 tys. zł od każdego podatnika – dodaje Mirosław Czekaj, Skarbnik m.st. Warszawy.
W Warszawie rozliczam PIT
W tegorocznej kampanii stołeczny ratusz zwraca uwagę na to, że te pieniądze, które płacimy w podatkach, do nas wracają. „Mój PIT w stolicy to moja nowoczesna komunikacja miejska, moje ścieżki rowerowe i place zabaw dla moich dzieci”. Tymi hasłami Warszawa zachęca osoby, które choć tutaj mieszkają i korzystają z różnych udogodnień, to swój PIT nadal rozliczają w innych miejscowościach.
– Zachęcamy zwłaszcza nowych warszawiaków żeby rozliczali się w tym miejscu, gdzie się uczą, pracują i mieszkają – mówi Robert Zydel, dyrektor Biura Marketingu Miasta.
Działania zachęcające do płacenia PIT w stolicy przynoszą pozytywne efekty. W 2016 r. Warszawa zyskała ponad 25,5 tysiąca nowych podatników. Co ciekawe, tak znaczący przyrost utrzymuje się już od kilku lat. W 2015 r. przybyło ponad 20 tys. osób rozliczających w stolicy swój podatek, a w 2014 r. – ponad 21 tys.
Jak rozliczyć PIT w Warszawie?
To proste. Wystarczy przy wypełnianiu zeznania podatkowego za ubiegły rok, na pierwszej stronie w części B, wpisać adres zamieszkania w Warszawie. Chodzi tu nie o meldunek z dowodu osobistego, a o faktyczne miejsce, w którym aktualnie żyjemy. Termin na złożenie deklaracji podatkowej za 2017 rok upływa w poniedziałek, 30 kwietnia.
Warto płacić podatki w stolicy
Już od kilku lat zapewniamy udogodnienia dla mieszkańców rozliczających podatek w Warszawie. Stołeczni podatnicy płacą mniej za bilety długookresowe, mogą korzystać z szerokiej oferty zniżek w ramach programu Karta Warszawiaka. Uprawnienia są wgrywane na Warszawską Kartę Miejską i inne elektroniczne nośniki jako Karta Warszawiaka lub Karta Młodego Warszawiaka. Z Karty Warszawiaka korzysta ponad 367 tys. warszawiaków i warszawianek. Na posiadaczy kart czeka już blisko 200 atrakcyjnych ofert przygotowanych przez liczne miejskie instytucje oraz prywatne firmy handlowe i usługowe – ośrodki sportu i rekreacji, kina, muzea i teatry, gabinety medyczne, kluby fitness, kawiarnie, szkoły językowe, księgarnie, sklepy internetowe i ogrodnicze a także ośrodki wypoczynkowe. Pełny katalog ofert dostępny jest tutaj.
Można m.in. otrzymać 60 proc. zniżkę na kurs języka angielskiego, 50 proc. ulgę na wybrane usługi medyczne, kupić taniej bilety do muzeów i kin (od 3 do 10 zł), czy dostać 20 proc. bonifikatę na wspinaczkę w parku linowym.
Trwają prace nad rozwojem programu. Obecnie miasto prowadzi dialog techniczny z czołowymi firmami działającymi w branży programów lojalnościowych w Polsce.
Mieszkańcy Warszawy, płacący tu podatki, otrzymują również dodatkowe punkty przy zapisach dzieci do żłobków, przedszkoli czy szkół podstawowych. Dzięki temu mają pierwszeństwo w przyjęciu dzieci do wybranej placówki przed osobami o takim samym statusie, które nie płacą tu podatków.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy
Fot.: https://pixabay.com/pl/warszawa-grafika-centrum-wieżowce-2843806/