[Rozwiązanie konkursu] Wygraj zaproszenia na specjalny pokaz filmu „Serce Ojca”
31 stycznia do polskich kin wejdzie film „Serce Ojca. Cuda Św. Józefa”, który przybliża widzom sylwetkę św. Józefa. 26 stycznia w Katolickim Centrum Kultury „Dobre Miejsce” odbędzie się specjalny pokaz filmu. Wiemy, do kogo powędrują wejściówki na to wydarzenie
Miło nam poinformować, że wejściówki na specjalny pokaz filmu „Serce Ojca” wędrują do:
Pani Beaty Grochowskiej
„Warto chodzic do kina, bo kino to magia. Rozbudza wyobradnię, pobudza do myślenia, zaraża optymizmem, nadaje sens życia i inspiruje do nowych dzialań. Ma jeden minus - uzależnia. Piszę te slowa w hołdzi dla Dawida Lincha.”
Serdecznie gratulujemy wygranej i prosimy o kontakt na adres: redakcja@informator-stolicy.pl w tytule maila prosimy wpisać: Serce Ojca.
O filmie
Kim był człowiek, którego sam Bóg wybrał na ziemskiego ojca dla swojego Syna? Czy współczesny świat go potrzebuje? Jak to się dzieje, że kult św. Józefa jest obecny na całym świecie, a kościoły pod jego wezwaniem znajdują się nawet w krajach, w których chrześcijanie są prześladowani? Jaką rolę pełnił św. Józef w objawieniach fatimskich?
Na te i wiele innych pytań odpowiedzi szukają twórcy filmu Serce Ojca. Aby rozwikłać zagadkę działania św. Józefa, odwiedzili różne kraje na całym świecie: Włochy, Francję, Kanadę, Hiszpanię i Polskę. Okazuje się, że św. Józef jest niezwykle aktywnym orędownikiem milionów ludzi! W filmie widz zobaczy liczne świadectwa nawróceń, uzdrowień i działania świętego w życiu konkretnych osób! Odkryje przy tym, że historia życia św. Józefa to opowieść o dobru, nadziei, o rodzinie, wielkiej miłości do Maryi i Jezusa i sile opartej na pełnym zawierzeniu woli Boga. Mimo swojego milczenia spełnił fundamentalną rolę w dziele zbawienia. To bez wątpienia święty bardzo potrzebny dzisiejszemu światu.
Święty Józef, wierny opiekun Maryi i Jezusa, otaczany jest czcią przez Kościół. Uznaje się go za wzór pokory, ciszy i wypełniania woli Bożej. Jest opiekunem wiernych, którzy proszą go o wstawiennictwo u Boga, a także patronem rodzin, małżeństw, ojców, a nawet... dobrej śmierci. Od 8 grudnia 1970 roku jest również patronem Kościoła.
W Polsce św. Józef patronuje aż 264 kościołom. W Kaliszu znajduje się jedno z nielicznych na świecie sanktuariów czczących św. Józefa, z obrazem ukoronowanym w 1796 roku. Cudowny wizerunek przedstawia Świętą Rodzinę. Nad postaciami unosi się gołębica symbolizująca Ducha Świętego, Bóg Ojciec z rozłożonymi ramionami oraz napis: „Idźcie do Józefa”. Kult obrazu św. Józefa w Kaliszu łączy się z objawieniami z około 1670 roku. Święty Józef objawił się mężczyźnie o nazwisku Stobienia, który cierpiąc na nieuleczalną chorobę, prosił o dobrą śmierć. Święty Józef zapowiedział, że jeśli namaluje obraz Świętej Rodziny i ofiaruje go kolegiacie w Kaliszu, to wyzdrowieje. Po namalowaniu obrazu mężczyzna odzyskał w pełni zdrowie.
Objawienia świętego Józefa w Polsce miały miejsce również w Leżajsku. Sto lat wcześniej, w 1590 roku, św. Józef i Matka Boża objawili się Tomaszowi Michałkowi w Leżajsku. Maryja miała powiedzieć: „Tomaszu, wybrałam to miejsce; tutaj mój Syn będzie odbierał cześć, a każdy, kto mnie tutaj wezwie, zyska moje wstawiennictwo.” Po objawieniach powstała mała kaplica, a następnie murowana świątynia, którą opiekują się bracia bernardyni.
Papież św. Jan Paweł II wskazywał współczesnemu światu na św. Józefa jako niezawodny wzór i pomoc. „Potrzeba tego świadectwa oddania. Potrzeba go człowiekowi, często zagubionemu pośród fałszywych obietnic łatwego szczęścia. Potrzeba go w życiu rodzinnym, społecznym, kulturalnym, politycznym, aby wszyscy ludzie mogli w Synu Bożym odnaleźć źródło prawdziwej nadziei. Niech Święty Józef, czczony w kaliskim sanktuarium, stanie się dla nas wszystkich nauczycielem i duchowym przewodnikiem” – mówił św. Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Kaliszu w 1997 roku.
Święty Józef jest niezwykle ważnym patronem dla papieża Franciszka. Ojciec Święty swój pontyfikat rozpoczął 19 marca 2013 roku, w uroczystość św. Józefa. Wielokrotnie Kościół powierzał mu swoje sprawy poprzez wstawiennictwo Opiekuna Świętej Rodziny. Papież Franciszek oddaje prywatnie cześć św. Józefowi poprzez figurę śpiącego Józefa, którą przywiózł z Argentyny. „Kiedy mam problem czy też trudność, piszę małą notatkę i umieszczam ją pod tą figurą – żeby mogło się to przyśnić św. Józefowi. Takim gestem mówię do niego: Proszę, pomódl się za ten problem” – świadczy o swoim kulcie papież Franciszek.
Chociaż Ewangelie nie przekazują słów św. Józefa, jego życie pełne wierności Bogu i czynów wiary stało się inspiracją dla licznych nabożeństw, takich litania do Świętego Józefa, szkaplerz świętego Józefa czy coraz bardziej popularny telegram do Świętego Józefa.