Rusza budowa parku na Tarchominie
24 kwietnia została podpisana umowa na budowę parku przy ul. Botewa. Spółka Nafibud z Bielska Podlaskiego zrealizuje inwestycję za ponad 6 mln zł. Park będzie gotowy jeszcze w tym roku
Wyczekiwana przez mieszkańców Tarchomina inwestycja właśnie się rozpoczyna. Nieurządzony teren zielony niebawem zacznie tętnić życiem. Wyłonieniem wykonawcy zakończył się drugi, ogłoszony przez nas przetarg.
- Rozstrzygnięcie drugiego przetargu na budowę parku było możliwe dzięki dodatkowym środkom, które otrzymaliśmy od Rady Warszawy. Cieszę się, że władze Warszawy i miejscy radni dostrzegają potrzeby Białołęki i po raz kolejny zasilili nasz budżet dodatkową kwotą. Przy tak dynamicznym rozwoju dzielnicy potrzebujemy pieniędzy na kompleksowy rozwój infrastruktury – oświatowej, komunikacyjnej, społecznej. Potrzebujemy też nowych miejsc wypoczynku - mówi Grzegorz Kuca, burmistrz Białołęki.
Pierwszy przetarg na budowę parku musieliśmy unieważnić, bo złożone oferty przewyższały środki, jakie mieliśmy dla tego zadania. Wybrany w drugim przetargu wykonawca – spółka Nafibud z Bielska Podlaskiego zrealizuje inwestycję za 6 180 000 zł.
– Zgodnie z podpisaną umową wykonawca zrealizuje pełen zakres prac w ciągu 6 miesięcy. Następnie będzie miał 2 miesiące na uzyskanie wszystkich pozwoleń na użytkowanie parku. Wszystko wskazuje więc na to, że jeszcze w tym roku będziemy się cieszyć z nowego, urządzonego terenu zielonego w samym sercu Tarchomina – mówi Jan Mackiewicz, zastępca burmistrza Białołęki odpowiedzialny m.in. za zieleń.
Autorem projektu parku jest pracownia RS Architektura Krajobrazu Dorota Rudawa. Koncepcja tej pracowni wygrała konkurs architektoniczny na zagospodarowanie terenu. O tym, jak park zostanie urządzony zdecydowali mieszkańcy podczas konsultacji społecznych.
Jak będzie wyglądał park
Park zajmie powierzchnię ok. 9700 m2 w kwadracie ulic: Botewa, Myśliborska, Ćmielowska i Światowida. Zgodnie z projektem będzie podzielony na funkcjonalne części:
- Od strony ulicy Myśliborskiej zaplanowano wielofunkcyjną strefę obejmującą polanę oraz strefę rekreacyjną dla dzieci. Powstanie tu miejsce do wspinaczki po kłodach i pniach i część do budowania szałasów. Całość zostanie uzupełniona o umeblowanie wypoczynkowe – ustawione zostaną ławki parkowe;
- Od strony ul. Światowida powstanie wielofunkcyjny pawilon parkowy z przeznaczeniem na kawiarnię i część wystawienniczą. Przeszklony budynek w kształcie elipsy będzie miał elewację z drewnianych lameli;
- Niecka od strony ul. Botewa przekształci się w parkowy staw, nad którym zaplanowano kładki dla pieszych;
- Wokół całego terenu parku przewidziano nasadzenie krzewów izolujących jego wnętrze od uciążliwości związanych z ruchem kołowym.
Najpierw zapytaliśmy mieszkańców
Konkurs architektoniczny poprzedziły konsultacje społeczne. Mieszkańcy chcieli, aby park był dostosowany do potrzeb różnych grup użytkowników i by zachowana została jak największa liczby istniejących drzew i krzewów. Zaproponowane rozwiązania idealnie wpisują się w te oczekiwania. Wszystkie zdrowe i niezagrażające bezpieczeństwu użytkowników drzewa zostaną zachowane, a geometria ciągów komunikacyjnych będzie do nich dostosowana. Parkowe alejki zostaną wykonane z nawierzchni przepuszczalnych - mineralnych lub ewentualnie, kruszywa łączonego żywicą. Część ciągów będzie miała nawierzchnię drewnianą, antypoślizgową.
fot.UDBiałołęka