Rusza budowa szkoły przy Świderskiej.
Zachodnia część Białołęki zyska nową, atrakcyjną pod względem architektonicznym placówkę oświatową. Dzisiaj została podpisana umowa na budowę szkoły podstawowej – wartość inwestycji to ponad 91 mln zł. Szkoła ma być gotowa na 1 września 2024 roku.
– Realizujemy rekordowy program inwestycji oświatowych – od 2018 oddaliśmy od użytku 12 szkół i 23 przedszkola, a budowa kolejnych już trwa - podkreśla Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy, i dodaje: – Bardzo się cieszę, że na Białołęce, która tak dynamicznie się rozwija, powstanie nowa szkoła podstawowa dla 900 uczniów. Dzięki projektowi wyłonionemu w konkursie architektonicznym, placówka będzie dobrze zaprojektowana i wkomponowana w otaczającą zieleń. Szkoła zostanie podzielona na bloki funkcjonalne, co mimo gabarytów budynku, pozwoli utrzymać jej kameralny charakter. Sercem placówki i głównym miejscem spotkań będzie wewnętrzna agora. Uczniowie i pracownicy będą mieli również do dyspozycji bibliotekę, jadalnię, szatnie i świetlice.
– Od wielu lat na Białołęce najważniejszym zadaniem inwestycyjnym jest budowa nowych szkół, przedszkoli i żłobków. To właśnie tu wciąż najszybciej przybywa najmłodszych mieszkańców Warszawy i nic nie wskazuje na to, by w kolejnych latach miało się to zmienić. Dlatego robimy wszystko, by jak najlepiej odpowiadać na wynikające z tego potrzeby. Ogromnie się cieszę, że mimo niełatwej sytuacji budżetowej miasta, możemy realizować tę inwestycję – mówi Magdalena Roguska, wiceprzewodnicząca Rady m.st. Warszawy.
– To kolejna podstawówka, powstająca na terenie dzielnicy. Tylko w tej kadencji oddaliśmy do użytku trzy duże, nowe szkoły. Jedna z nich – przy ul. Hemara jest już najliczniejszą placówką w Polsce, więc budowa kolejnych to pilna potrzeba. Białołęka rozwija się w każdym rejonie, w naszej dzielnicy przybywa dzieci w najszybszym tempie, dlatego proces planowania kolejnych placówek trwa u nas bez przerwy. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tej inwestycji i dziękuję władzom Warszawy za dostrzeganie potrzeb Białołęki w tym obszarze – mówi Grzegorz Kuca, burmistrz Białołęki.
Na działce o powierzchni ponad 3,2 ha powstanie 36-oddziałowa placówka dla 900 uczniów (32 klasy I-VIII i 4 „zerówki" w tym oddział integracyjny) wraz z zespołem boisk, placem zabaw, parkingiem i terenem zieleni. Wykonawca inwestycji zbuduje też zjazdy i przebuduje skrzyżowanie Świderskiej i Ćmielowskiej, które zapewnią obsługę komunikacyjną szkoły.
Jaka będzie nowa szkoła
Projekt nowej szkoły jest dziełem pracowni Architekta Piotra Bujnowskiego – autora zwycięskiej pracy w konkursie architektonicznym. Szkoła została podzielona na bloki funkcjonalne i na grupy klas. Sprzyja to zwiększeniu kameralnego charakteru powierzchni wspólnych i ułatwia interakcje użytkowników. Ważnym miejscem w szkole będzie wewnętrzna agora otoczona otwartymi schodami i balkonami. Dodatkowo projektanci w tym samym miejscu rozplanowali funkcje wspólne jak biblioteka, jadalnia, szatnie, świetlice, pomieszczenia administracyjne. Zamysłem sądu konkursowego, który wyłonił zwycięską koncepcję, było stworzenie tętniącego życiem serca szkoły. Przed wejściem do budynku zaplanowano miejsce do integracji i odpoczynku z kaskadowo ułożonymi siedziskami na kształt amfiteatru.
Klasy z widokiem na las
Już na etapie ogłaszania konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej budynku szkoły zaznaczono, że prace konkursowe muszą uwzględniać ochronę zieleni, w tym lasu łęgowego w zachodniej części działki. Dlatego zwycięska praca zakłada wpisanie budynku szkoły w drzewostan porastający działkę. Na inwestycję zostanie przeznaczona tylko część działki, od strony skrzyżowania ulicy Świderskiej z Ćmielowską. Budynek szkoły wraz z zapleczem sportowym powstanie we wschodniej części działki i nie przekroczy charakterystycznego tarasu, gdzie poziom terenu obniża się w kierunku Wisły. Zgodnie z decyzją lokalizacyjną, dla otwierającej się na zieleń części terenu szkoły z zapleczem sportowo-rekreacyjnym została ustanowiona powierzchnia biologicznie czynna na poziomie 70 procent. Na zielonej polanie w sąsiedztwie lasu łęgowego przewidziano utworzenie „zielonej klasy", która umożliwia przeprowadzenie lekcji na świeżym powietrzu. Do jej urządzenia zostaną wykorzystane drewniane ławy i tablice edukacyjne. Nie będzie również ingerencji w podłoże, a w tej części terenu nie powstaną betonowe chodniki.
Jednocześnie m.st. Warszawa planuje przeznaczyć własne, sąsiednie działki na zieleń urządzoną. Wpisuje się to w koncepcję utworzenia w tym miejscu terenu o charakterze naturalnego parku, który w przyszłości mógłby powstać wokół szkoły.
Kiedy szkoła zostanie otwarta
Wybrany w przetargu wykonawca będzie miał 20 miesięcy na realizację inwestycji. Oznacza to, że szkoła powinna być gotowa w połowie lipca 2024 roku. Wówczas zaplanowano również wyposażenie placówki w sprzęt i meble, aby zgodnie z planem szkoła została uruchomiona wraz z początkiem roku szkolnego 2024/25.
Inwestycję zrealizuje konsorcjum firm: Wodpol z Żywca (lider), PBO Śląsk z Sosnowca i Conexio z Katowic za 91 091 000 zł.
Inwestycja uzyskała dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
fot. um warszawa