Ruszył projekt „As w budżecie partycypacyjnym”
Celem projektu jest wsparcie starszych mieszkańców Śródmieścia i Pragi-Północ w aktywnym uczestnictwie w 5. edycji budżetu partycypacyjnego. Seniorzy będą mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat budżetu oraz skorzystać ze wsparcia podczas opracowywania własnych projektów.
W ramach projektu „As w budżecie partycypacyjnym" zapraszamy do udziału w spotkaniach w formie kawiarenek obywatelskich, dotyczących budżetu partycypacyjnego oraz innych spraw związanych z uczestnictwem seniorów w życiu dzielnicy.
· kawiarenka w śródmieściu – Warsztat warszawski, pl. Konstytucji 4, godz. 12.00-14.00 - 10 stycznia, 7 marca i 9 maja
· kawiarenka na Pradze-Północ – Centrum Wielokulturowe, ul. Jagiellońska 54, godz. 12.00-14.00 - 17 stycznia, 14 marca i 16 maja
Seniorzy mogą również wziąć udział w spacerach badawczych służących wspólnemu zdiagnozowaniu potrzeb mieszkańców obu dzielnic. Jeśli pogoda pozwoli, spacery będą połączone z nauką nordic walking.
· spacer po Śródmieściu, 9 stycznia, 11.00-12.30 - zbiórka przed klubem „Panorama", ul. Górnośląska 1
· spacery po Pradze-Północ, 8 stycznia, 11.00-12.30 - zbiórka przed Klubem Seniora „Kuźnia", ul. Ząbkowska 42
Dodatkowo na etapie opracowywania i składania projektów do budżetu partycypacyjnego, czyli w grudniu i styczniu, będą organizowane specjalne dyżury, w trakcie których seniorzy będą mogli skonsultować swoje pomysły i uzyskać pomoc w przygotowaniu projektów. W dyżurach będą brali udział przedstawiciele urzędu dzielnicy.
· dyżury w Śródmieściu
18 grudnia, 12.00-14.00 – Biblioteka Publiczna. ul. Marszałkowska 9/15
4 stycznia, 17.00-19.00 – Warsztat Warszawski, pl. Konstytucji 4
12 stycznia, 12.00-14.00 – Międzypokoleniowa Klubokawiarnia, ul. Anielewicza 3/5
· dyżury na Pradze-Północ
10 stycznia, 16.00-18.00 – Centrum Kreatywności Targowa, ul. Targowa 56
17 stycznia, 14.30-16.30 – Dom Kultury Praga, ul. Dąbrowszczaków 2
Projekt „As w budżecie partycypacyjnym" jest realizowany przez Fundację Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia" we współpracy z Urzędem Dzielnicy Śródmieście i Urzędem Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy, a także wybranymi miejscami aktywności lokalnej w obu dzielnicach, a współfinansowany przez m.st. Warszawę. Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie. Wszystkich informacji nt. projektu „As w budżecie partycypacyjnym" udzielają Agata Bluj (abluj@stocznia.org.pl, 22 100 55 94) i Katarzyna Pliszczyńska (kpliszczynska@stocznia.org.pl, 22 100 55 94) z Fundacji Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia".
Sami zobaczcie, jak zmieniła się Warszawa
Przestrzeń Warszawy zmienia się dzięki aktywności mieszkańców i ich pomysłom. Od 2014 roku mieszkańcy mają wyjątkową możliwość decydowania o tym, na co zostają wydane środki z kasy miasta i wpływ na realną zmianę swojego najbliższego otoczenia. Od roku 2014 warszawiacy zdecydowali o podziale ponad 197 mln zł, wybierając do realizacji 2 631 projektów. W tym roku, w piątej edycji budżetu partycypacyjnego do podziału jest ponad 64 mln zł (blisko 65 mln zł).
Każdy mieszkaniec może zgłosić pomysł i mieć wpływ na to jak będzie się rozwijała stolica – w 5. edycji budżetu partycypacyjnego jest na to czas do 22 stycznia 2018 roku. Pomysły zmieniają Warszawę, ale również zmieniają funkcjonowanie urzędu, urzędnicy bardziej słuchają mieszkańców i są otwarci na ich potrzeby. Kolejne edycje budżetu partycypacyjnego pokazują, że mieszkańcy chętnie angażują się w życie miasta.
Efekty widać w całej Warszawie – w przestrzeni miejskiej pojawiają się nowe ławki do odpoczynku, chodniki, bezpieczniejsze przejścia dla pieszych, nowe ścieżki rowerowe, siłownie plenerowe. Dokładnie tam, gdzie wskazali mieszkańcy zostały zrealizowane także projekty takie jak: warsztaty w domach kultury, dzielnicowe festiwale, zajęcia sportowe, kursy pierwszej pomocy.