Ruszył rowerowy maj
Warszawa po raz ósmy bierze udział w Rowerowym Maju! W tegorocznej edycji uczestniczy rekordowe ponad 190 tys. dzieci i nauczycieli z 547 warszawskich przedszkoli i szkół podstawowych. Oficjalne rozpoczęcie akcji miało miejsce dziś na Bielanach, gdzie Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej nr 293 im. Jana Kochanowskiego zainaugurowała wydarzenie

Rowerowy Maj co roku bije w Warszawie kolejne frekwencyjne rekordy. Tak było w ubiegłym roku i nie inaczej jest w tym roku – do akcji dołączyło aż 46 nowych placówek oświatowych. W ten sposób kolejne kilometry w drodze do i ze szkoły czy przedszkola kręci już dokładnie 190 tysięcy młodych warszawianek i warszawiaków – mówiła zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy Renata Kaznowska podczas inauguracji akcji w Szkole Podstawowej nr 293 na bielańskim Osiedlu Piaski. – Ta kampania ma na celu zachęcić uczniów i przedszkolaków do aktywności nie tylko w maju, ale przez cały rok. Rowery, hulajnogi czy deskorolki pomagają nie tylko utrwalać zdrowe nawyki transportowe w docieraniu do placówek oświatowych, ale pozwalają dbać o dobrą kondycję. Do czego bardzo zachęcam i mocno trzymam kciuki – nie tylko za uczniów z SP 293, ale wszystkich uczestników akcji Rowerowy Maj – dodała Renata Kaznowska.
Na 547 stołecznych placówek, które zgłosiły się do akcji, 313 to przedszkola, a 234 to szkoły podstawowe. W Rowerowym Maju udział bierze już łącznie ponad 80 proc. szkół podstawowych i przedszkoli prowadzonych przez m.st. Warszawę.
– Kiedy na co dzień planujemy, wytyczamy, a potem budujemy kolejne kilometry dróg rowerowych, to skupiamy się na tym, aby były one wygodne i bezpieczne. Ale dziś, kiedy patrzę na zastawione rowerami i hulajnogami szkoły, przy której się znajdujemy, to dociera do mnie, że ta codzienna praca ma sens, a infrastruktura rowerowa służy właśnie takim młodym ludziom, którzy bez względu na pogodę dojeżdżają do szkół czy przedszkoli sami, zamiast być dowożonymi samochodami przez rodziców – powiedział Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich (jednostki koordynującej akcję), a zarazem Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy do spraw komunikacji rowerowej.
Od kilkunastu lat Warszawa konsekwentnie inwestuje w przyjazną rowerzystom infrastrukturę, buduje spójną sieć dróg rowerowych, których jest już 813 km oraz udostępnia mieszkańcom rower miejski Veturilo.
Dzieciaki z Kochanowskiego
Do Szkoły Podstawowej nr 293 im. Jana Kochanowskiego na Bielanach uczęszcza dokładnie 535 uczniów. W 2024 r. podstawówka z osiedla Piaski znalazła się na podium (III miejsce) w ogólnowarszawskim rankingu wśród szkół podstawowych o średniej wielkości. Najaktywniejsza klasa, ówczesna III a, osiągnęła niemal 95 proc. rowerowej frekwencji, co oznacza, że uczniowie i uczennice z tej klasy wszyscy – ramię w ramię – prawie każdego dnia aktywnie docierali na zajęcia.
– Nasza szkoła ma już ponad 50-letnią tradycję, ale jest młoda duchem. Chętnie realizujemy proekologiczne i prozdrowotne programy edukacyjne oraz blisko współpracujemy z Akademią Wychowania Fizycznego, a Rowerowy Maj to jedna z najbardziej lubianych akcji, bo niemal wszyscy nasi uczniowie biorą w niej udział. Tu wielkie podziękowania należą się koordynatorkom tej kampanii, czyli paniom Ani i Kasi, które już od września pracują przy tym projekcie. A efekty są fantastyczne – nasza szkoła rok po roku wspina się w dzielnicowym rankingu placówek uczestniczących w Rowerowym Maju. W 2020 roku zdobyliśmy pierwsze miejsce na Bielanach i w tym roku chcemy ten wynik powtórzyć – mówiła Iwona Krupińska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 293.
Wszystko zaczęło się w Gdańsku
Inicjatorem kampanii jest Miasto Gdańsk, które w 2016 roku, jako pierwsze w Polsce, zorganizowało rowerową akcję skierowaną do najmłodszych. Celem Rowerowego Maja jest promocja aktywnych, zrównoważonych metod poruszania się wśród najmłodszych, a także zdrowego stylu życia i ekologii. To też krok w kierunku rozwijania samodzielności i podejmowania przez dzieci pierwszych decyzji transportowych. Aktywne dojazdy do szkoły zwiększają poczucie sprawczości u dzieci, przy okazji utrwalając zdrowe nawyki, a pokonanie porannej drogi do szkoły rowerem, zwiększa skupienie na zajęciach.
Uczestnicy kampanii mają szanse na dwa rodzaje nagród: indywidualne oraz grupowe. Nagrody indywidualne przyznawane są za osobiste zaangażowanie – dzieci zbierają naklejki w swoim dzienniczku rowerowym. Za każdy aktywny przejazd otrzymuje jedną naklejkę, a po uzyskaniu odpowiedniej ich liczby może odebrać nagrodę.
Nagrody grupowe trafiają do „najbardziej rowerowej” klasy lub grupy przedszkolnej w każdej placówce i mają na celu nagrodzenie wspólnego wysiłku. W tym roku, oprócz atrakcji oferowanych przez długoletnich partnerów akcji, jest też kilka nowości – m.in. warsztaty fotograficzne czy spotkania z egzotycznymi zwierzętami.
Dorośli też chcą brać udział w akcji. Dlatego tegoroczna edycja Rowerowego Maja skierowana jest również do pracowników szkół i przedszkoli – mogą oni, podobnie jak dzieci, zbierać naklejki do specjalnych dzienniczków.
Serwisy rowerowe i piknik w Parku Moczydło
Kampanii towarzyszyć będą ponownie Szkolne Serwisy Rowerowe – dostępne już od połowy maja – w każdy weekend i aż do 15 czerwca. Uczestnicy Rowerowego Maja mogą skorzystać z serwisu po okazaniu dzienniczka rowerowego.
Jak co roku odbędą się również warsztaty doszkalające jazdę na rowerze dla uczniów szkół podstawowych. W ubiegłym roku odbyło się, po raz pierwszy, spotkanie edukacyjne ze Strażą Miejską w Warszawie – i w tym roku zostanie ono powtórzone. Będzie to doskonała okazja aby poznać zasady bezpieczeństwa podczas jazdy jednośladami.
Finałowy piknik kampanii odbędzie się 15 czerwca w Parku Moczydło. Na miejsce prowadzić będzie przejazd rowerowy, który tradycyjnie wyruszy spod Stadionu Narodowego. Zarząd Dróg Miejskich – koordynator akcji – nagrodzi podczas pikniku zwycięzców, czyli najbardziej rowerowe klasy i grupy przedszkolne. Osoby, które pojawią się na pikniku na jednośladach, na stoisku Rowerowego Maja będą mogły odebrać dodatkową naklejkę do dzienniczka.