Ruszył sezon grzewczy. Uwaga na cichego zabójcę
Wraz ze spadkiem temperatur i rozpoczęciem sezonu grzewczego, ruszyła akcja „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”. Jak podaje Mazowiecki Urząd Wojewódzki, jest to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla
Ciche niebezpieczeństwo
W okresie jesienno-zimowym w naszym kraju w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym "cichym zabójcą", gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku ani zapachu - podaje Mazowiecki Urząd Wojewódzki.
Czym jest czad i skąd się bierze?
Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Jest silnie toksyczny i lżejszy od powietrza, dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku. Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu, śmierć.
Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z: nieszczelności, braku konserwacji, w tym czyszczenia, wad konstrukcyjnych, niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.
Jak często czyścić komin i wentylację?
Zgodnie z obowiązującym prawem w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, przewody dymowe i spalinowe czyści się:
-
cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
-
dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
-
co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej, od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych,
-
co najmniej raz w roku, usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych
Prawo także zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).
Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia? MUW radzi:
-
Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
-
Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
-
Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
-
Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
-
W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.
Warto pamiętać, aby nie bagatelizować objawów takich, jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji natychmiast należy przewietrzyć pomieszczenie i zasięgnąć porady lekarskiej.
Źródło: Mazowiecki Urząd Wojewódzki