S3KTOR należy do nich
Jak zafascynować uczniów fizyką? Jak reagować na problemy i zmieniać świat? Jak pomóc pokonywać przeszkody architektoniczne osobom, które nie wychodzą z domów? A jak oddolnymi działaniami wesprzeć seniorów? Na te pytania odpowiedzieli laureaci XII edycji konkursu S3KTOR.
Nagrodę za całokształt zdobyła Fundacja Synapsis, która zmieniła świadomość Polaków i życie osób w spektrum autyzmu. Wyróżnienia zostały wręczone w czwartek na gali w Służewskim Domu Kultury.
39 zgłoszonych do nagrody
Miasto Stołeczne Warszawa organizuje konkurs na najlepszą warszawską inicjatywę pozarządową S3KTOR od 2010 roku. W tym czasie wpłynęło ponad tysiąc dwieście zgłoszeń i wybranych zostało prawie stu laureatów.
- Na Państwa ręce pragnę złożyć wyrazy wdzięczności dla całego warszawskiego trzeciego sektora - mówił Prezydent Rafał Trzaskowski, w nagraniu skierowanym do uczestników gali. - Wykonujecie Państwo wspaniałą pracę i każdym swoim działaniem zmieniacie Warszawę i życie jej mieszkanek i mieszkańców po prostu na lepsze.
W Warszawie aktywnie działa około siedmiu tysięcy organizacji pozarządowych. Ponad tysiąc z nich współpracowało w 2021 roku z Ratuszem realizując zadania publiczne. Warszawskie organizacje pomagają mieszkańcom, edukują, dbają o nasze zdrowie, tworzą kulturę. Sprawiają, że Warszawa jest miejscem dobrym do życia, przyjaznym i otwartym.
Spośród ogromnej liczby inicjatyw zrealizowanych w 2021 roku 39 zostało zgłoszonych do tegorocznej edycji konkursu S3KTOR.
- Chciałabym podkreślić, że dla nas wszyscy Państwo jesteście laureatami – mówiła Ewa Kolankiewicz, przewodnicząca Kapituły konkursu, pełnomocniczka prezydenta ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi. – Dziękuję za wspaniałe inicjatywy, które mogliśmy poznać. Za Państwa serce i oddanie. Za działania, które wnoszą tyle dobra do życia warszawianek i warszawiaków.
Trójka zwycięzców S3KTORA
Nagrody za najlepsze warszawskie inicjatywy pozarządowe 2021 roku S3KTOR otrzymali:
- I miejsce i nagrodę w wysokości 15 tys. złotych otrzymało Polskie Towarzystwo Fizyczne za Letnią Szkołę Fizyki. Za sprawą zwycięskiej inicjatywy kilkadziesiąt uczniów mogło zgłębiać tematy dotyczące najnowszych osiągnięć fizyki. Oprócz udziału w wykładach, warsztatach i zajęciach eksperymentalnych, każdy uczestnik przeprowadzał doświadczenia w domu. Projekt dał szansę na własną analizę i samodzielne sprawdzenie znanych ze szkoły praw fizyki. Pobudzał ciekawość i chęć do dalszego zgłębiania tej dziedziny nauki.
- II miejsce i nagrodę w wysokości 10 tys. złotych otrzymała Fundacja Zwalcz Nudę za inicjatywę WIDZĘ – REAGUJĘ – ZMIENIAM. Autorzy w nowatorski sposób podjęli tematy dotyczące różnorodności społeczeństwa oraz ekologii. Projekt, za pomocą edukacyjnych gier miejskich, miał pomóc w pokazaniu i zrozumieniu innej perspektywy niż własna, pomóc w otwarciu się na drugiego człowieka i jego potrzeby, wzmocnić w młodych ludziach empatię i solidarność. Uczestnicy zastanawiali się, co zrobić, by ich miasto było przyjaźniejsze osobom z niepełnosprawnościami, jak rozpoznać hejt i jak z nim walczyć, czy jak należy dbać o planetę.
- III miejsce i nagrodę w wysokości 5 tys. złotych otrzymało Stowarzyszenie Warszawski Hackerspace za: Społeczne sieci wsparcia na Muranowie. Inicjatywa ta jest dowodem, że dzięki ludziom dobrym, pomysłowym i chętnym do działania znikają bariery, a lokalna społeczność jest wspólnotą gotową do niesienia pomocy sąsiadom. Projekt opiera się na prostych zasadach, a rozwiązuje trudny i powszechny problem – braku możliwości samodzielnego wyjścia z domu z powodu barier architektonicznych. Inicjatywa, dzięki schodołazowi obsługiwanemu przez wolontariuszy, przyczyniła się do poprawy jakości życia i samopoczucia wielu osób. Pozwoliła im wyjść na spacer albo załatwić swoje sprawy pierwszy raz od dłuższego czasu.
Grand S3KTOR za całokształt
Jak co roku przyznana została również nagroda Za całokształt Grand S3KTOR. Wyróżnienie to przyznawane jest szczególnie zasłużonym organizacjom, które od co najmniej 10 lat działają na rzecz stolicy i jej mieszkańców. W tym roku nominowanych było 30 organizacji. Warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego wybrała spośród nich jedną.
Laureatem tytułu Grand S3KTOR i nagrody w wysokości 20 tys. złotych została Fundacja Synapsis. Od ponad trzydziestu lat Fundacja niesie profesjonalną pomoc służącą poprawie jakości życia dzieci i dorosłych z autyzmem oraz ich rodzinom. Ma to realny wpływ na życie osób w spektrum autyzmu, tak bardzo narażonym na wykluczenie społeczne. Dzięki wypracowaniu systemowych rozwiązań, placówkom, profesjonalnie przygotowanej i doświadczonej kadrze, osoby w spektrum autyzmu oraz ich najbliżsi mogą liczyć na wsparcie przez całe życie. Synapsis poprzez szkolenia, konferencje, akcje społeczne promuje i szerzy wiedzę na temat autyzmu, która przedtem była w społeczeństwie znikoma.
Nagroda Tramwajów Warszawskich
Od lat konkurs wspierają Tramwaje Warszawskie. Również w tej edycji spółka pomagała w wyborze zwycięzców i ufundowała nagrodę – tym razem Nagrodę Mieszkańców w wysokości 10 tys. złotych. Otrzymała ją Fundacji Dobrych Inicjatyw za inicjatywę #PaczkaDlaSeniora.
Warszawianki i warszawiacy, w głosowaniu online, wybrali inicjatywę, którą wymyśliła młodzież z placówek opiekuńczo-wychowawczych, by pomóc najbardziej potrzebującym i samotnym seniorom. Projekt ten połączył lokalną społeczność, biznes i samorząd. Zaangażował wiele osób w zbiórki darów rzeczowych i wolontariat przy ich przekazywaniu. W wyniku wspólnych działań prawie sześćset seniorów i seniorek otrzymało paczki pomocowe, a wraz z nimi doświadczenie solidarności, wspólnoty i troski.
Więcej o wszystkich nominowanych na profilu facebookowym konkursu S3KTOR: https://www.facebook.com/Konkurs.S3KTOR